SPORT
Simona Halep

WTA Praga: Simona Halep, eliminată dramatic din proba de dublu

de A.I. HotNews.ro
Simona Halep a părăsit turneul de la Praga în primul tur, este vorba de proba de dublu, după ce alături de Barbora Strycova a pierdut dramatic un meci în care a fost 10-8 în supertiebreakul decisiv în favoarea adversarelor.
FC Barcelona

Barcelona a anunțat că unul dintre jucătorii săi este infectat cu Covid-19

de Red. Sport HotNews.ro
Un fotbalist al echipei FC Barcelona a fost testat pozitiv la noul coronavirus după ce a revenit la antrenamente pentru noul sezon, a anunțat, miercuri, clubul spaniol, citat de Reuters.
Ana Bogdan

WTA Praga: Ana Bogdan, în sferturi fără să joace

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan s-a calificat, miercuri, fără a juca, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Praga, dotat cu premii totale de 202.250 dolari, după retragerea adversarei sale din optimi, ucraineanca Lesia Tsurenko, potrivit site-ului WTA.

CS U Craiova

CS U Craiova pune accentul pe jucătorii cu experiență - Ce transferuri au făcut oltenii

CS U Craiova a anunțat, miercuri, pe contul de Facebook, transferul a doi fotbaliști cu experiență în tentativa de a cuceri în sezonul viitor titlul de campioană a României.
Gica Hagi

Cine este fostul fotbalist care-l critică vehement pe Gică Hagi: "Au fost jucători mai mari decât el, de Balaci și Dobrin nu mai zic nimic."

Gică Hagi și-a găsit un puternic contestatar în persoana lui Alin Stoica (40 de ani, fost internațional român), acesta spunând, printre altele, că Hagi nu a fost cel mai mare fotbalist român al tuturor timpurilor. În plus, Stoica îi critică și pe jucătorii lansați de Gică de la academia sa: "Când ies în Occident, sunt turiști japonezi".

Champions League 2019-2020

Champions League: Încep duelurile din sferturi - Atalanta vs PSG, meciul zilei

De miercuri și până sâmbătă vor avea loc meciurile din sferturile Champions League la fotbal, duelurile urmând să se dispute într-o singură manșă, eliminatorie, la Lisabona. Această fază a competiției va debuta cu partida dintre Atalanta și PSG.

Zlatan Ibrahimovic

VIDEO Secretul longevității - Ce face Zlatan Ibrahimovic în vacanță

Pe 3 octombrie va împlini 39 de ani, dar nu-și arată vârsta pe teren. Tocmai a ajutat-o pe Milan să prindă un loc de Europa League, iar acum se află în vacanță. Aflat pe iahtul personal, suedezul nu a uitat însă că doar exercițiile l-au ajutat de-a lungul carierei să fie precum vinul - mai bun odată cu trecerea timpului.
Ronnie O'Sullivan

CM Snooker Revenire de senzație a lui Ronnie O'Sullivan de la 2-7: The Rocket s-a calificat în semifinale

Condus la un moment dat cu 7-2 de Mark Williams, Ronnie O'Sullivan a reușit să-și adune gândurile și forțele, cel supranumit The Rocket impunându-se într-un final cu 13-10. Succesul îl trimite pe Ronnie în semifinalele Campionatului Mondial de Snooker, acolo unde vom avea un meci de gală contra lui Mark Selby.
Serena Williams, la Lexington

VIDEO Serena Williams, victorie în trei seturi la revenirea pe teren: Duel în optimi cu sora Venus

Serena Williams a obținut o victorie în trei seturi la revenirea în circuit după epidemia de coronavirus, ea învingând-o pe Bernarda Pera, scor 4-6, 6-4, 6-1, în primul tur la turneul de la Lexington (Kentucky).
Lucas Ocampos o duce pe Sevilla in semifinalele Europa League

​Europa League: Sevilla și Șahtior Donețk completează tabloul semifinalelor

Marți, 11 Aug 2020 Sport | Fotbal
FC Sevilla și Șahtior Donețk s-au calificat în semifinalele Europa League, după ce au câștigat, marți, partidele disputate în fața echipelor Wolverhampton, respectiv FC Basel.
Judd Trump, invins de Kyren Wilson

CM Snooker: Judd Trump, campionul en-titre, a fost eliminat în sferturi de Kyren Wilson

Marți, 11 Aug 2020 Sport | Snooker
Judd Trump (lider mondial și campion en-titre) a fost învins în sferturile Campionatului Mondial de Snooker, scor 13-9, de Kyren Wilson (locul 8 mondial).
Ana Bogdan

​WTA Praga: Ana Bogdan s-a calificat în turul al doilea / Gabriela Ruse, eliminată (Rezultatele zilei)

Marți, 11 Aug 2020 Sport | Tenis
Ana Bogdan (92 WTA) s-a calificat în turul al doilea al turneului WTA de la Praga, după ce a învins-o pe australianca Storm Sanders (275 WTA, lucky loser). Tot marți, Gabriela Ruse (173 WTA) a fost învinsă în primul tur de poloneza Magdalena Frech (174 WTA). Mai departe au mers jucătoare precum Petra Martic (favorită 2) și Elise Mertens (3), în timp ce Ekaterina Alexandrova (5), Anastasia Pavlyuchenkova (6) și Barbora Strycova (7) au fost eliminate.
Simona Halep, cu masca

Ce a spus Simona Halep la finalul partidei epuizante cu Polona Hercog

Simona Halep a avut parte de o revenire pe cinste în circuitul WTA, jucătoarea noastră ratând nu mai puțin de 6 mingi de meci până la o victorie muncită. După o partidă de două ore și 30 de minute (6-1, 1-6, 7-6(3) cu Polona Hercog, Halep s-a calificat în turul doi de la Praga.

WTA Praga: Simona Halep vs Polona Hercog 6-1, 1-6, 7-6(3) / Calificarea nervilor tari - Simona a ratat șase mingi de meci în drumul spre victorie

Așteptarea a luat sfârșit, iar Simona ne-a oferit un adevărat roller coaster încă de la prima partidă. După o pauză de cinci luni din cauza pandemiei de Covid-19, Halep avea nevoie de un asemenea meci cu o încărcătura aparte atât fizică, dar mai ales psihică (a aratat șase mingi de meci până la a se impune). După o bătălie de două ore și 29 de minute cu Polona Hercog, Simona s-a impus în trei seturi, scor 6-1, 1-6, 7-6(3), calificându-se astfel în turul doi al turneului de la Praga.
Mark Selby

CM Snooker: Mark Selby, primul semifinalist

Mark Selby (locul 7 mondial) a făcut pasul spre semifinalele Campionatului Mondial de Snooker, după ce l-a învins, scor 13-7, pe Neil Robertson (locul 2 mondial).
Irina Begu

WTA Praga: Irina Begu, în turul doi - Victorie împotriva unei foste ocupante a locului 11 în lume

Irina Camelia Begu s-a calificat, marți, în turul doi al turneului de la Praga. Sportiva din România a învins-o pe Anastasija Sevastova (favorită 9, locul 43 WTA).
Nile Wilson

Medaliat cu bronz la JO 2016: "Gimnaștii britanici sunt tratați ca niște bucăți de carne"

Nile Wilson, medaliat cu bronz la gimnastică la Jocurile Olimpice din 2016, a criticat abuzurile din gimnastica britanică, el spunând că sportivii sunt tratați ca niște “bucăți de carne”, relatează bbc.com.

CM Snooker: Ronnie O'Sullivan și Neil Robertson, în dificultate - Care este situația din sferturile competiției

Mark Selby a prins viteză încă din debutul sfertului cu Neil Robertson, britanicul reușind să încheie ziua cu un avantaj confortabil: 11-5. Mark mai are nevoie de doar două frame-uri pentru a-și asigura locul în semifinalele Campionatului Mondial de Snooker. Lucrurile nu stau bine pentru Ronnie O'Sullivan: este condus cu 6-2 de Mark Williams.

WTA Praga: Simona Halep revine pe teren - Când va avea loc meciul cu Polona Hercog

A disputat ultimul meci oficial pe 22 februarie, atunci când a devenit campioană la Dubai. Simona Halep revine pe terenul de tenis cu ocazia turneului de la Praga, acolo unde o va întâlni în runda inaugurală pe Polona Hercog. Meciul de marți, 11 august, va fi în direct pe Digisport 2 și LiveText pe HotNews.ro.
FC Koln, spectatori(3)

Covid-19: Guvernul german se opune revenirii spectatorilor în tribune

Ministrul federal german al Sănătății, Jens Spahn, a declarat, luni, că revenirea suporterilor pe stadioane nu este de actualitate, din cauza coronavirusului. Astfel, Bundesliga s-ar putea relua fără spectatori, relatează AFP.
Inter, prima semifinalista din Europa League

​Europa League: Inter Milano și Manchester United s-au calificat în semifinale

​​Inter Milano și Manchester United sunt primele echipe calificate în semifinalele Europa League. Formația antrenată de Antonio Conte a învins, scor 2-1, echipa Bayer Leverkusen (la Dusseldorf), în timp ce trupa lui Ole Gunnar Solskjaer a fost ținută în șah timp de 90 de minute de FC Copenhaga, însă s-a impus după prelungiri, scor 1-0 (la Koln).
Atletico Madrid
Champions League

Cine sunt cei doi fotbaliști de la Atletico Madrid infectați cu Covid-19: Ce se va întâmpla cu meciul cu Leipzig

Luni, 10 Aug 2020 Sport | Fotbal
Cei doi jucători ai echipei Atletico Madrid, testați pozitiv, sâmbătă, cu noul coronavirus, sunt argentinianul Angel Correa, 25 de ani, și croatul Sime Vrsaljko, 28 de ani, informează lequipe.fr, care citează un comunicat al clubului.
Dan Petrescu, cu masca pe fata

Champions League: CFR Cluj a aflat numele posibilului adversar din turul doi preliminar - Meci dificil

Luni a avut loc tragerea la sorți a meciurilor din turul doi preliminar al Champions League, fază a competiției unde CFR Cluj ar putea da peste Dinamo Zagreb, campioana Croației.
Trofeul Europa League

Europa League: Cu cine vor juca Craiova, FCSB și Botoșani în turul întâi preliminar

Luni a avut loc la Nyon tragerea la sorți a partidelor din turul întâi preliminar al Europa League, iar printre echipele care s-au găsit în urne s-au aflat și trei din Liga 1: CS U Craiova, FCSB și Botoșani.
US Open, logo

US Open: Documentul pe care jucătorii trebuie să-l semneze - Organizatorii nu pot fi acuzați de nimic, nici măcar în cazul unui deces

Tot mai multe discuții apar înainte de startul US Open-ului din acest an, iar pasaje din documentul cu care jucătorii trebuie să fie de acord au ieșit la iveală. Astfel, conform spuselor olandezului Wesley Koolhof (locul 17 la dublu în ierarhia ATP), organizatorii nu-și asumă niciun fel de responsabilitate, nici măcar în cazul unui deces.