TENIS
Roger Federer nu a luat încă o decizie privind sezonul pe zgură din 2019 ​Tenismanul elveţian Roger Federer, nr. 3 ATP, care a lipsit ultimii ani de la Roland-Garros, nu a luat încă o decizie privind sezonul său pe zgură din 2019.
​VIDEO Andy Murray, omagiat de Simona Halep și alte jucătoare din circuitul WTA ​Simona Halep, Johanna Konta şi Naomi Osaka se află printre jucătoarele care i-au adus un omagiu lui Andy Murray, într-un filmuleţ postat pe site-ul WTA, după ce britanicul a anunţat că Australian Open ar putea fi ultimul său turneu din carieră.
VIDEO Alex De Minaur, campion la el acasă/ Victorie la Sydney în fața lui Andreas Seppi Alex De Minaur (29 ATP) a câștigat turneul de la Sydney, orașul său natal, după ce l-a învins în finală pe italianul Andreas Seppi (37 ATP), scor 7-5, 7-6(5). Australianul a avut nevoie de două ore și șase minute pentru a câștiga primul titlu din carieră.
​Australian Open: Simona Halep vs Kaia Kanepi va avea loc marţi, de la ora 10:00/ Programul fetelor noastre în primul tur Simona Halep va evolua în primul tur la Australian Open cu estona Kaia Kanepi, marţi, la ora 10.00, conform programului anunţat de organizatori. Meciul este programat primul pe Margaret Court Arena, în sesiunea de seară, de la ora locală 19.00.
DigiSport: După despărțirea de Simona, Cahill a început o nouă colaborare. Sportivul merge "ceas" Australianul Thanasi Kokkinakis (22 de ani) joacă excelent de când a început colaborarea cu Darren Cahill. Tânărul sportiv s-a calificat pe tabloul principal la Australian Open, după ce a trecut de Peter Polansky (118 ATP) cu 6-4, 6-4.
Petra Kvitova a câștigat turneul de la Sydney, după o luptă crâncenă cu Ashleigh Barty Petra Kvitova (8 WTA) s-a impus în finala de la Sydney, după o partidă dificilă împotriva lui Ashleigh Barty (15 WTA), scor 1-6, 7-5, 7-6(3). Jucătoarea cehă a revenit în setul decisiv de la 0-3, a ratat de două ori șansa de a închide meciul pe propriul serviciu, însă a reușit în cele din urmă să câștige al 26-lea titlu din carieră (al doilea la Sydney). Barty a pierdut a doua finală consecutivă la turneul australian, după un meci intens care a durat două ore și 19 minute.
Simona Halep, înainte de Australian Open: "Mi-am asumat un risc stând acasă puţin mai mult. Acum trebuie să las capul în pământ şi să muncesc" Simona Halep, locul 1 mondial, a declarat, sâmbătă dimineaţă, într-o conferinţă de presă la Melbourne, că este motivată înainte de Australian Open, deşi şi-a asumat un risc când a ales să stea mai mult acasă şi să se odihnească.
VIDEO Tennys adevărat! Sandgren a câștigat turneul de la Auckland, primul din carieră Tennys Sandgren (63 ATP) a câștigat turneul de la Auckland, după ce l-a învins în finală pe britanicul Cameron Norrie (93 ATP), scor 6-4, 6-2. Americanul a avut nevoie de o oră și 19 minute pentru a obține primul titlu ATP din carieră.
VIDEO WTA Hobart: Sofia Kenin, la primul titlu din carieră/ Parcurs imaculat Sofia Kenin (SUA/56 WTA) în vârstă de 20 de ani, nu a avut probleme în finala turneului de la Hobart și a învins-o pe slovaca Anna Karolina Schmiedlova (77 WTA), scor 6-3, 6-0. Americanca trece prin cele mai bune momente ale carierei, obținând primul titlu WTA la o săptămână după ce câștigase primul turneu WTA de dublu, alături de Eugenie Bouchard, la Auckland.
​VIDEO WTA Sydney: Ashleigh Barty, pentru a doua oară consecutiv în finala competiției Jucătoarea australiană Ashleigh Barty, locul 15 WTA, s-a calificat, vineri, pentru a doua oară consecutiv în finala turneului de categorie Premier de la Sydney, cu premii de 823.000 de dolari.
WTA Hobart: Monica Niculescu, eliminată în semifinalele probei de dublu Perechea Monica Niculescu/Zhaoxuan Yang (România/China), cap de serie numărul 3, a fost eliminată, vineri, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de la Hobart, cu premii totale de 250.000 de dolari.
PREZENTARE Australian Open 2019: Hernia, lipsa meciurilor oficiale, despărțirea de Darren Cahill - Simona Halep și marile semne de întrebare, Roger Federer și "viața fără de moarte" De la ediția din 2018 de la Australian Open (unde a disputat finala) multe lucruri s-au schimbat în cariera Simonei Halep - a câștigat primul Grand Slam (pe zgura fierbine de la Paris), a fost diagnosticată cu hernie de disc și a întrerupt colaborarea cu Darren Cahill. Cu meciuri oficiale (în ultima jumătate de an) pe care le numeri pe degetele de la o mână, Halep abordează turneul de la Melbourne cu foarte multe <necunoscute> în termobag. La polul opus se află Roger Federer: cu evoluții entuziasmante la Cupa Hopman, "Expresul de Basel" forțează bariera de 100 de turnee câștigate în incredibila-i carieră. Intră în material pentru a vedea o amplă prezentare a turneului de la Australian Open.
​VIDEO Andy Murray, în lacrimi - Retragerea din tenis este tot mai aproape: "Nu mă simt bine deloc, am dureri foarte mari" Britanicul Andy Murray, fost lider ATP, acum pe locul 230 mondial, a declarat, vineri, că Australian Open ar putea fi ultimul său turneu, relatează atptour.com.
DigiSport: Scandal fără precedent în istoria tenisului! 28 de jucători au fost arestați. Suma impresionantă care a fost confiscată 28 de jucători profesioniști de tenis au fost arestați, joi, după ce au fost acuzați că au aranjat meciuri. Europol a anunțat că tenismenii se află printre cei 83 de oameni reținuți de Garda Civilă din Spania.
Australian Open: În ce zile vor evolua fetele noastre - Simona Halep va debuta marți noaptea Australian Open, primul Grand Slam al anului, va debuta pe 14 ianuarie, în prima zi de concurs urmând să evolueze trei sportive din România: Irina Camelia Begu, Monica Niculescu și Sorana Cîrstea. Cap de serie numărul unu, Simona Halep va juca în noaptea de marți împotriva sportivei Kaia Kanepi. Orele de disputare vor fi anunțate ulterior de organizatorii competiției de la Melbourne.
Simona Halep s-a distanțat în clasamentul WTA, după ce Angelique Kerber a fost învinsă la Sydney de Petra Kvitova Jucătoarea germană Angelique Kerber, locul 2 WTA şi favorită 2, a fost eliminată, joi, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier de la Sydney, cu premii de 823.000 de dolari, competiţie pe care a câştigat-o anul trecut.
WTA Hobart: Irina Begu, învinsă în sferturi de Anna Karolina Schmiedlova Irina Begu, locul 76 WTA, a fost învinsă, miercuri, cu scorul de 7-5, 7-5, de Anna Karolina Schmiedlova din Slovacia, locul 77 WTA, în sferturile de finală ale turneului de la Hobart.
Australian Open: Kaia Kanepi nu a mai jucat de la US Open, din septembrie anul trecut Kaia Kanepi, locul 70 WTA, viitoarea adversară a Simonei Halep în primul tur al Australian Open, nu a mai jucat din septembrie trecut, de la US Open.
Darren Cahill, despre adversara Simonei Halep din primul tur de la Australian Open: "Va fi un meci extrem de complicat, Kanepi poate bate pe oricine într-o zi bună" Simona Halep va da peste Kaia Kanepi în primul tur de la Australian Open, jucătoarea din Estonia fiind chiar cea care a eliminat-o în runda inaugurală de la US Open-ul de anul trecut. "Va fi un meci extrem de complicat, Kanepi poate bate pe oricine dacă este într-o zi bună", a fost de părere Darren Cahill, fostul antrenor al liderului mondial.
​Australian Open 2019: Roger Federer și Rafael Nadal, pe aceeași parte de tablou - Marius Copil, duel cu Marcel Granollers Marius Copil (61 ATP), singurul reprezentant al României pe tabloul masculin de simplu, se va duela cu Marcel Granollers (110 ATP) în primul tur al turneului de Grand Slam de la Australian Open, conform tragerii la sorți care a avut loc joi, la Melbourne. Roger Federer (favorit trei) și Rafael Nadal (favorit doi) se vor afla pe aceeași parte de tablou la Antipozi.