TENIS
Victorie uriasa pentru Marius Copil care l-a invins pe Pouille si s-a calificat in sferturi la turneul de la Metz Tenismanul Marius Copil, locul 86 ATP, s-a calificat, joi, in sferturile de finala ale turneului de la Metz, cu premii totale de 482.060 de euro, trecand in turul doi de francezul Lucas Pouille, numarul 22 mondial si favorit 3.
ITF: Toate semifinalistele turneului de la Varna sunt romance Jucatoarea Gabriela Nicole Tatarus a invins-o, joi, cu scorul de 6-2, 5-7, 6-4, pe turcoaica Hulya Esen, in sferturile de finala ale turneului ITF de la Varna, cu premii totale de 15.000 de dolari, potrivit news.ro. Meciul a durat aproape trei ore.
WTA Tokyo: Johanna Konta, eliminata in turul secund Johanna Konta, favorita numarul patru, a pierdut, joi, meciul jucat cu Barbora Strycova (25 WTA), intr-o disputa contand pentru turul doi al turneului WTA de la Tokyo. Dupa doua ore si 24 de minute, Strycova s-a impus in doua seturi, scor 7-5, 7-6(5).
WTA Seul: Sorana Cirstea, in sferturi - Victorie in doua seturi cu Nicole Gibbs Sorana Cirstea s-a calificat, joi, in sferturile turneului WTA de la Seul, dupa o victorie in doua seturi, scor 6-3, 6-3, cu Nicole Gibbs (SUA - locul 121).
Simona Halep a plecat increzatoare in China: "E un lucru foarte bun ca l-am luat pe Andrei Pavel in echipa" Simona Halep a plecat, miercuri, in China, acolo unde va participa in urmatoarea perioada la turneele de la Wuhan si Beijing. "E un lucru foarte bun ca l-am luat pe Andrei Pavel in echipa, sper sa mearga bine si sa facem rezultate", a precizat locul 2 WTA.
WTA Seul: Sorana Cirstea si Jelena Ostapenko, in sferturile probei de dublu Perechea Sorana Cirstea/Jelena Ostapenko (Romania/Letonia) a invins, miercuri, cu scorul de 7-5, 7-6 (0), cuplul Chia-Jung Chuang/Arantxa Rus (Taiwan/Olanda), cap de serie numarul 4, calificandu-se in sferturile de finala ale Korea Open.
Rafael Nadal: "Obiectivul meu actual este sa fiu fericit jucand tenis" A avut un an bun pana acum, cu doua titluri de Grand Slam (Roland Garros si US Open) si cu victorii in turneele masters de la Monte Carlo si Madrid. Pentru Rafael Nadal cel mai important lucru este insa sa fie fericit jucand tenis, dupa cum a precizat intr-un interviu pentru agentia EFE.
​WTA Seul: Irina Begu, eliminata in turul doi de Beatriz Haddad Maia Irina Camelia Begu (54 WTA) a parasit turneul WTA de la Seul in turul doi, dupa ce a fost invinsa in trei seturi, scor 3-6, 6-4, 2-6, de Beatriz Haddad Maia (Brazilia - locul 71 WTA).
Cupa Davis: Finala dintre Franta si Belgia va avea loc pe stadionul "Pierre-Mauroy" Franta si Belgia se vor intalni in finala Cupei Davis, faza a competitiei care va avea loc pe stadionul "Pierre-Mauroy" (pe care evolueaza echipa de fotbal Lille) in perioada 24-26 noiembrie 2017.
WTA Seul: Sorana Cirstea, duel cu Nicole Gibbs in turul doi al competitiei Sorana Cirstea (52 WTA) si-a aflat adversara din turul doi de la Seul, jucatoarea noastra urmand sa o intalneasca pe Nicole Gibbs (SUA - locul 121 WTA). Competitia asiatica este dotata cu premii totale in valoare de 226.750 de dolari.
Romania va intalni una dintre echipele Australiei, Canadei, Slovaciei si Spaniei, in Fed Cup Echipa Romaniei este cap de serie la tragerea la sorti a partidelor din Grupa Mondiala II a Cupei Federatiei si va intalni una dintre formatiile Australiei, Canadei, Slovaciei si Spaniei, informeaza site-ul oficial al competitiei.
WTA Tokyo: Angelique Kerber, calificata in optimi - Kristina Mladenovic, invinsa cu 6-0, 6-0 de Qiang Wang Angelique Kerber (locul 14 WTA), favorita numarul sapte, s-a calificat, luni, in optimile turneului Toray Pan Pacific Open de la Tokyo, dupa ce a invins-o pe japoneza Naomi Osaka (44 WTA). Chinezoaica Qiang Wang (57 WTA) a oferit surpriza zilei, invingand-o categoric pe Kristina Mladenovic (15 WTA), favorita numarul opt, scor 6-0, 6-0.
WTA Seul: Irina Camelia Begu, in turul doi - Victorie in trei seturi cu Varatchaya Wongteanchai Irina Camelia Begu, locul 55 WTA si cap de serie numarul 5, a avut nevoie de trei seturi pentru a se impune in partida cu Varatchaya Wongteanchai (Thailanda, locul 279 WTA), jucatoare venita din calificari, in prima runda a turneului Korea Open de la Seul. Begu a castigat cu 2-6, 6-3, 6-3, dupa doua ore si zece minute de joc.
Clasamentul ATP: Marius Copil ocupa locul 86; Horia Tecau se mentine pe locul 9 in ierarhia de dublu Marius Copil a coborat trei locuri in clasamentul ATP, aflandu-se in prezent pe pozitia 86, cu 611 puncte. In ierarhia de dublu, Horia Tecau se mentine pe locul 9, fiind urmat de coechipierul sau, olandezul Jean-Julien Rojer, ambii cu cate 4.530 puncte
Clasamentul WTA: Simona Halep se mentine pe locul doi - Mihaela Buzarnescu, salt de 21 de locuri Simona Halep se mentine pe locul al doilea, cu 5.965 puncte, dupa spaniola Garbine Muguruza (6.030 puncte), in ierahia jucatoarelor profesioniste de tenis, data publicitatii luni. Podiumul este completat de Elina Svitolina. Romania are patru jucatoare in TOP 100.
Cupa Davis: Franta si Belgia se vor intalni in finala competitiei Franta si Belgia se vor duela pentru castigarea Cupei Davis, cele doua calificandu-se in finala competitiei dupa ce au trecut de Serbia, respectiv Australia. Victoria Belgiei a fost adusa duminica, in ultimul meci de simplu, de Steve Darcis (77 ATP), care a trecut de Jordan Thompson (70 ATP) in trei seturi, scor 6-4, 7-5, 6-2.
WTA Seul: Sorana Cirstea s-a calificat in turul doi Sorana Cirstea, locul 52 WTA si cap se serie numarul 4, a invins-o, luni, cu scorul de 6-1, 6-3, pe japoneza Misa Eguchi, locul 490 WTA, in primul tur al turneului WTA Korea Open de la Seul.
Cupa Davis: Nicolae Frunza, invins de Dominic Thiem - Romania a pierdut intalnirea cu Austria Tenismanul Nicolae Frunza, locul 611 ATP, a fost invins, duminica, scor 7-6 (2), 7-6 (3) 6-3, de Dominic Thiem, locul 7 ATP, in al patrulea meci al intalnirii de Cupa Davis Austria - Romania, astfel ca echipa Romaniei a pierdut aceasta confruntare, scorul general fiind 3-1 pentru austrieci.
Cupa Davis: Austria - Romania 2-1/ Victorie pentru Horia Tecau si Nicolae Frunza Perechea Horia Tecau/Nicolae Frunza a invins cuplul Dominic Thiem/Philipp Oswald, scor 7-6 (1), 6-2, 6-7 (5), 6-3, iar Romania este condusa de Austria, scor 2-1, in intalnirea de la Wels, din turul I al play-off-ului Grupei I, Zona Europa/Africa, a Cupei Davis (baraj de mentinere in Grupa I).
Korea Open: Sorana Cirstea si Irina Begu, favorite patru respectiv cinci la competitia asiatica Sorana Cirstea, locul 51 WTA, si Irina Begu, locul 54 WTA, sunt cap de serie 4, respectiv 5 la Korea Open, turneu cu premii in valoare de 250.000 de dolari, care va incepe luni.