TENIS
​VIDEO WTA Madrid: Garbine Muguruza, eliminată de Daria Kasatkina după un meci maraton - Maria Sharapova, în sferturi Garbine Muguruza (favorită 3) și Daria Kasatkina (cap de serie numărul 14) au oferit un meci extrem de spectaculos, cu multe răsturnări de situație, o adevărată bătălie de două ore și 30 de minute. A fost 6-2, 4-6, 6-3 pentru Kasatkina, aceasta obținând calificarea în sferturile turneului Premier Mandatory de la Madrid. În sferturi a mai ajuns și Maria Sharapova, învingătoare în fața Kristinei Mladenovic (scor 6-3, 6-4).
Madrid Open: Kasatkina a eliminat-o pe Muguruza; în sferturi s-au calificat şi Şarapova şi Kvitova Jucătoarele Daria Kasatkina, Maria Şarapova şi Petra Kvitova s-au calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului Madrid Open, potrivit news.ro. Rusoaica Daria Kasatkina, locul 15 WTA, a eliminat-o în optimi pe spaniola Garbine Muguruza, numărul 3 mondial, scor 6-2, 4-6, 6-3.Simona Halep este în sferturi la Madrid (6-1, 6-4 cu Kristyna Pliskova)Caroline Wozniacki, învinsă fără drept de apel de Kiki Bertens la Madrid/ Starea de grație
VIDEO Rafael Nadal, în optimi la Madrid - Victorie în două seturi cu Gael Monfils Rafael Nadal și-a continuat, miercuri, seria victoriilor din acest an de pe zgură, liderul mondial trecând de-o manieră categorică de Gael Monfils, scor 6-1, 6-3. Meciul de pe arena Manolo Santana a durat o oră și 14 minute.
VIDEO ​Madrid Masters: Încă o eliminare prematură pentru Novak Djokovic - Sârbul a fost învins în turul doi de Kyle Edmund După un debut încurajator la turneul Masters de la Madrid (l-a învins pe Kei Nishikori în primul tur), Novak Djokovic (12 ATP și cap de serie numărul 10) și-a încheiat parcursul la competiția de la "Caja Magica" încă din runda a doua. Fostul lider mondial a fost depășit în trei seturi de britanicul Kyle Edmund (22 ATP), scor 6-3, 2-6, 6-3.
VIDEO Caroline Wozniacki, învinsă fără drept de apel de Kiki Bertens la Madrid/ Starea de grație a lui Kiki Caroline Wozniacki a spus adio turneului de la Madrid (Premier Mandatory) încă din optimi, numărul doi mondial câștigând doar patru game-uri în fața lui Kiki Bertens (16 WTA). Olandeza a avut nevoie de o oră pentru a se impune în două seturi, scor 6-2, 6-2. Kiki a avut o zi de grație, ea fiind superioară la toate capitolele.
Forfait de ultim moment: Serena Williams nu va participa nici la turneul de la Roma După ce s-a retras de la Madrid, Serena Williams (454 WTA) a luat decizia să renunțe şi la turneul "Premier 5" de la Roma, competiţie ce se va desfăşura între 14-20 mai, la Foro Italico. Învingătoare de patru ori la turneul din capitala Italiei (2002, 2013, 2014 și 2016), Serena nu a mai disputat niciun meci din luna martie, când a fost învinsă de Naomi Osaka în primul tur la Miami.
VIDEO Simona Halep este în sferturi la Madrid (6-1, 6-4 cu Kristyna Pliskova)/ David l-a învins pe Goliat Simona Halep (1,68 metri) s-a descurcat bine din punct de vedere tactic, diferența de forță si de 16 centimetri nevăzându-se în meciul câștigat miercuri împotriva Kristynei Pliskova (94 WTA, venită din calificări, 1,84 metri). După un prim set în care a defilat (6-1), Simona a avut nevoie de ajutorul adversarei la 4-4 (cehoaica a oferit practic cadou break-ul) pentru a ajunge să închidă manșa cu 6-4. Calificarea în sferturile turneului de la Madrid a venit după un meci care a durat o oră și 15 minute. Pentru un loc în semifinale, Halep se va duela cu sora Kristynei - Karolina. La "Caja Magica", Simona a ajuns la 15 victorii consecutive.Caroline Wozniacki, învinsă fără drept de apel de Kiki Bertens la Madrid/ Starea de grație
Elise Mertens, deshidratată şi fără energie la meciul cu Simona Halep: "Am dat totul, dar nu am fost în formă" Jucătoarea belgiană Elise Mertens a descris condiţia fizică în care s-a aflat la meciul cu Simona Halep, din turul al doilea al Madrid Open, precizând că o infecţie cu un virus necunoscut a dus-o la deshidratare şi a lăsat-o fără energie.
VIDEO Madrid Masters: Grigor Dimitrov, eliminare prematură - Învins în trei seturi de Milos Raonic Văzut drept unul din jucătorii care i-ar putea stopa lui Rafael Nadal supremația pe zgură, Grigor Dimitrov a părăsit prematur turneul Masters de la Madrid (în turul al doilea), bulgarul fiind "răpus" de serviciul și de forța loviturilor lui Milos Raonic. Canadianul a avut câștig de cauză într-o oră și 58 de minute (7-5, 3-6, 6-3).
​VIDEO WTA Madrid: Garbine Muguruza a completat tabloul optimilor, dupa o victorie muncită cu Donna Vekic Pentru Garbine Muguruza, partida cu Donna Vekic se anunța una mai simplă, cel puțin la prima vedere. Deși croata nu excelează pe zgură, a început foarte bine disputa și a câștigat fără drept de apel primul set (6-2). Nu a putut menține însă ritmul, iar Garbine s-a folosit de experiența superioară și a câștigat în trei seturi (2-6, 6-4, 6-1).
Simona Halep va evolua miercuri, de la ora 13.00, în compania Krystinei Pliskova, în optimi la Madrid Open Simona Halep, locul I WTA şi deţinătoarea trofeului, va evolua, miercuri, de la ora 13.00, în compania sportivei cehe Kristyna Pliskova, locul 94 WTA, venită din calificări, în optimile turneului de categorie Premier Mandatory Madrid Open, potrivit news.ro.
Madrid Masters: Marius Copil a fost eliminat în primul tur Marius Copil, locul 86 ATP şi favorit 7 în calificări, a fost eliminat, marţi, în primul tur al turneului de la Madrid, dotat cu premii de peste 6 milioane de euro.
VIDEO WTA Madrid: Sorana Cîrstea vs Daria Kasatkina 3-6, 1-6/ Cîrstea, eliminată în turul doi Sorana Cîrstea (locul 36 WTA) a părăsit competiția Premier Mandatory de la Madrid încă din turul al doilea, jucătoarea noastră fiind învinsă clar de Daria Kasatkina (15 WTA), cap de serie numărul 14, scor 6-3, 6-1. Rusoaica a dictat ritmul partidei încă din primele game-uri, câștigând primele nouă puncte consecutive. Jocul româncei a fost presărat cu multe erori, iar adversara a profitat din plin. Meciul a fost întrerupt în debutul setului secund din cauza ploii, însă pauza nu a adus nimic bun pentru Sorana, care mai câștigat un singur game până la final.
VIDEO Simona Halep, în optimi la Madrid (6-0, 6-3 cu Elise Mertens)/ Recital marca Halep Neînvinsă pe zgură în acest an, Elise Mertens (16 WTA) a trăit un adevărat coșmar în primul set al partidei cu Simona Halep: 0-6, după doar 21 de minute. Recitalul liderului mondial a continuat până la 2-0 în manșa a doua, după care belgianca a echilibrat disputa. Ultimul game a fost unul cu un tenis total din partea celor două, execuțiile ridicând publicul în picioare. Halep se califică în optimi la Madrid și acumulează 14 victorii consecutive la Caja Magica (6-0, 6-3 după o oră și 11 minute). Pentru a ajunge în sferturi, Simona trebuie să treacă de Kristyna Pliskova (94 WTA).
Zi plină la Madrid pentru românce: Simona Halep vs Elise Mertens și Sorana Cîrstea vs Daria Kasatkina După o "încălzire" în fața Ekaterinei Makarova, pentru Simona Halep a venit rândul disputei cu Elise Mertens, una din cele mai în formă jucătoare din ultima perioada. Belgianca are 11 victorii consecutive în circuitul WTA, ea reușind să câștige ultimele două turnee la care a participat: de la Lugano și de la Rabat (ambele pe zgură). Într-o altă partidă a zilei de la Madrid, Sorana Cîrstea o va întâlni pe imprevizibila Daria Kasatkina. Disputele celor două românce vor fi LiveText pe HotNews.ro în cursul zilei de marți.
VIDEO ​WTA Madrid: Karolina Pliskova trece de Victoria Azarenka după un meci electrizant de două ore și șase minute Câștigătoare a titlului de la Stuttgart, Karolina Pliskova a fost testată serios de Victoria Azarenka, jucătoarea din Cehia obținând în cele din urmă victoria după un meci de două ore și șase minute, care s-a încheiat târziu în noapte. 6-2, 1-6, 7-5 a fost pentru Karolina, aceasta obținând calificarea în optimile turneului Premier Mandatory de la Madrid.
​Madrid Open: Simona Halep, Sorana Cîrstea, Marius Copil şi Florin Mergea vor evolua marţi Organizatorii turneului de la Madrid au anunțat programul zilei de marți, patru sportivi din România putând fi văzuți în complexul de la Caja Magica. Simona Halep și Sorana Cîrstea vor disputa partidele din turul al doilea al competiției de simplu feminin, în timp ce Marius Copil va juca în runda inaugurală la simplu masculin. În proba de dublu masculin, Florin Mergea și Daniel Nestor vor evolua în prima manșă.
VIDEO WTA Madrid: Irina Begu, învinsă de Maria Sharapova (5-7, 1-6)/ Căderea de pe finalul primului set Egala Mariei Sharapova în primul set al confruntării (doar o ratare imensă a făcut ca manșa să nu se ducă în tiebreak), Irina Begu și-a pierdut încrederea în propriile forțe pas cu pas, lucru simțit din plin de o Masha cu atâta experiență. Rusoaica a avut o serie de 19 puncte câștigate la rând, iar "căderea" Irinei a fost una abruptă. Învingătoare în două rânduri la Roland Garros (2012 și 2014), Maria a câștigat disputa din turul doi al turneului de la Madrid într-o oră și 32 de minute (7-5, 6-1).
​VIDEO Marylove Edwards (13 ani) - "Serena a Nigeriei", lăudată de Nick Bollettieri - "Are talentul necesar pentru a deveni o jucătoare remarcabilă Are doar 13 ani și vise pe măsură. Este supranumită "Serena a Nigeriei" pentru stilul de joc bazat în special pe lovituri în forță. O altă asemănare cu fostul lider WTA: este antrenată de tatăl său (așa cum a fost si Serena Williams la un moment dat). În plus, a făcut antrenamente la IMG Academy, iar celebrul Nick Bollettieri a avut numai cuvinte de laudă la adresa ei.
Toni Nadal explică cum de mai este posibilă dominația lui Federer și Nadal - Antrenorul iberic dă vina pe noua generație: "Copiii sunt mai <răi> ca în trecut" Au trecut anii și peste Roger Federer și Rafael Nadal, însă cu anumite excepții (numite Djokovic, Murray, Wawrinka sau Del Potro), titlurile de Grand Slam au <curs> parcă în aceeași direcție precum în urmă cu zece ani. Elvețianul și ibericul au rămas tot acolo, la un nivel înalt, iar acest lucru este explicat de Toni Nadal (unchiul și fostul antrenor al lui Rafa) printr-o scădere în ceea ce privește noua generație: "Există tot felul de statistici, însă adevărul este unul singur: copiii sunt mai <răi> decât în trecut".