TENIS
VIDEO Simona Halep, in finala de la Roland Garros (6-4, 3-6, 6-3 impotriva Karolinei Pliskova) - La un meci distanta de marele vis Dupa trei ani de "cautari" si incercari, Simona Halep a ajuns din nou in finala de la Roland Garros, faza a competitiei unde a "scapat" de experienta Mariei Sharapova (a pierdut ultimul act din 2014 impotriva ei), dar va da peste entuziasmul Jelenei Ostapenko (Letonia - 47 WTA, 20 de ani). Meciul din semifinale impotriva Karolinei Pliskova a fost unul dur, de lupta, dovada stand cele doua racordaje rupte de cehoaica din cauza puterii loviturilor... A fost 6-4, 3-6, 6-3 pentru Simo, dupa un meci care a durat fix doua ore. Halep se afla la un meci distanta de marele vis - titlul de Grand Slam: daca acesta va veni, atunci Simona va deveni, de saptamana viitoare, noul numar unu din ierarhia WTA...
Roland Garros: Gabriela Dabrowski si Rohan Bopanna au castigat proba de dublu mixt Perechea Gabriela Dabrowski/Rohan Bopanna (Canada/India), cap de serie numarul 7, a castigat, joi, proba de dublu mixt de la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului.
VIDEO Site-ul WTA: "Revenire epica a Simonei Halep" (Rezumatul unui meci "nebun") Simona Halep a avut parte de "doua meciuri" in confruntarea cu Elina Svitolina: unul pana la 3-6, 1-5 si un altul dupa. Site-ul oficial al WTA precizeaza ca "Simona a avut o revenire epica". Intra in material pentru a vedea un rezumat la meciului incredibil din sferturile de la Roland Garros.
Simona Halep vs Karolina Pliskova (in jurul orei 19:00)/ Atat de aproape de fericire Dupa o revenire fantastica in sferturi (a fost condusa cu 6-3 si 5-1, iar apoi a supravietuit si unei mingi de meci), Simona Halep o va intalni pe Karolina Pliskova in penultimul act de la Roland Garros. Va fi a patra semifinala de Grand Slam din cariera pentru Simo: Roland Garros 2014, Wimbledon 2014, US Open 2015 si Roland Garros 2017. Meciul de pe "Philippe Chatrier" va incepe undeva in jurul orei 19:00, urmand sa fie in direct pe Eurosport 1 si LiveText pe HotNews.ro.
Simona Halep, elogiata de presa internationala dupa meciul cu Svitolina: France Info - "Miracolul Halep" Jucatoarea Simona Halep a fost elogiata de presa internationala dupa meciul cu Elina Svitolina, din sferturile de finala ale turneului de la Roland Garros, Mundo Deportivo notand ca romanca a avut o "revenire uriasa", iar France Info metionand "Miracolul Halep", noteaza News.ro.
Karolina Pliskova: Meciul cu Simona Halep va fi urias. Va trebui sa fiu agresiva si sa pun presiune pe Simona Jucatoarea ceha ceha Karolina Pliskova, locul 3 WTA si cap de serie numarul 2, a declarat, miercuri, ca in semifinalele turneului de la Roland Garros, impotriva Simonei Halep, va trebui sa fie mai agresiva decat in sferturile de finala si sa puna presiune pe romanca, ea mentionand ca va fi "un meci urias", informeaza site-ul wtatennis.com.
Simona Halep: Nu mi-am dat seama ca Elina Svitolina a avut minge de meci Simona Halep a declarat, dupa ce a intors soarta unei partide ce parea pierduta, cu Elina Svitolina, in sferturile de finala de la Roland Garros, ca nu si-a dat seama ca adversara ei a avut o minge de meci. Romanca a recunoscut ca nu a jucat foarte bine miercuri, dar a precizat ca lucrul cel mai important a fost ca nu a renuntat la lupta.
Simona Halep dupa victoria impotriva Elinei Svitolina: "Nu prea stiu cum am revenit" "Nu prea stiu cum am revenit", a declarat Simona Halep dupa victoria impotriva ucrainencei Elina Svitolina, cu scorul de 3-6, 7-6 (8/6), 6-0, in sferturile de finala ale turneului de Mare Slem de la Roland Garros.
Roland Garros: Karolina Pliskova, in semifinale, dupa ce a trecut de Caroline Garcia Jucatoarea ceha Karolina Pliskova, favorita numarul 2 si locul 3 mondial, s-a calificat miercuri in semifinalele turneului de la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului, dupa ce a trecut in sferturi de frantuzoaica Caroline Garcia (27 WTA), in doua seturi - 7-6 (7/3), 6-4.
Roland Garros: Novak Djokovic, eliminat fara drept de apel in sferturi de Dominic Thiem Novak Djokovic (campionul en-titre) nu a avut un raspuns concret pentru jocul exploziv aratat miercuri de Dominic Thiem, austriacul trimitandu-l acasa pe Nole inca din faza sferturilor de la Roland Garros (7-6(5), 6-3, 6-0).
Roland Garros: Simona Halep vs Elina Svitolina 3-6, 7-6 (6), 6-0/ "Greu de ucis", varianta romaneasca - Simona Halep, in semifinale la Paris Cadere, frustrare, mingi "moi", retururi scurte, racheta aruncata: Simona Halep a fost "impinsa" de Elina Svitolina pe marginea prapastiei... 3-6, 1-5. Nu a fost suficient sa revina incredibil in setul al doilea pana la 6-5 in favoarea ei, pentru ca s-a trezit in fata ochilor cu o minge de meci in tiebreak. Cu strigate de lupta scoase parca din filmele cu tenta istorica, Simona a supravietuit, a impins meciul in decisiv, iar acolo nu i-a mai dat nicio sansa Elinei (6-0). Halep este in semifinale la Roland Garros fara sa fie nevoie de o aprobare a TAS-ului in acest sens... Karolina Pliskova este "muntele" pe care Simona trebuie sa il escaladeze in drumul spre finala Grand Slam-ului parizian. Disputa va avea loc joi, fiind al doilea meci de pe "Philippe Chatrier".
Roland Garros: Rafael Nadal, in semifinale dupa abandonul lui Carreno Busta (6-2, 2-0) Rafael Nadal s-a calificat, miercuri, in semifinalele de la Roland Garros, dupa ce Pablo Carreno Busta (cap de serie numarul 20) a abandonat la scorul de 6-2, 2-0 pentru Rafa.
Roland Garros: Simona Halep joaca miercuri in sferturi cu Elina Svitolina, nu mai devreme de ora 15.00 Simona Halep, locul 4 WTA si cap de serie numarul 3, va juca miercuri, in sferturile turneului de la Roland Garros, cu ucraineanca Elina Svitolina, locul 6 WTA si cap de serie numarul 5. Meciul este al doilea de pe arena Suzanne-Lenglen si nu va incepe mai devreme de ora 15.00, potrivit News.ro.
​Roland Garros: Novak Djokovic vs Dominic Thiem, marele meci al zilei Cel mai interesant meci al zilei cu numarul zece de la Roland Garros va avea loc pe "Suzanne Lenglen", Novak Djokovic (cap de serie numarul doi) si Dominic Thiem (favorit sase) urmand sa se dueleze in sferturile de finala. Vor mai evolua marti, printre altii, nume mari precum Rafael Nadal, Caroline Wozniacki si Kristina Mladenovic.
Roland Garros: Karolina Pliskova si Caroline Garcia, in sferturi, unde vor fi adversare Jucatoarea ceha de tenis Karolina Pliskova, cap de serie numarul 2 si locul 3 WTA, si sportiva franceza Caroline Garcia, favorita 28 si pozitia 27 in ierarhia mondiala, s-au calificat, luni, in sferturile de finala ale turneului de la Roland Garros, acolo unde vor fi adversare, noteaza News.ro.
Roland Garros: Stan Wawrinka, Marin Cilic, Kei Nishikori si Andy Murray au completat tabloul sferturilor Stanislas Wawrinka s-a calificat, pentru a treia oara consecutiv, in sferturile de la Roland Garros, elvetianul invingandu-l pe Gael Monfils in trei seturi, scor 7-5, 7-6(7), 6-2. Tabloul masculin de simplu a fost completat de Marin Cilic, Kei Nishikori si Andy Murray.
Simona Halep, despre incidentul de la Miami cu Darren Cahill: "Am fost socata ca mi-am pierdut antrenorul. Mi-a fost rusine de ceea ce am facut" Incidentul de la Miami, cand Simona Halep a avut un dialog tensionat cu antrenorul Darren Cahill la pauzele de "coaching" din timpul partidei cu Johanna Konta, continua sa suscite interesul presei internationale. Cu obiectivitate si fara iritare, romanca a raspuns cu calm pe aceasta tema tirului intrebarilor ziaristilor, la conferinta de presa dupa victoria obtinuta, luni, in faza optimilor de finala ale French Open, in fata spaniolei Carla Suarez Navarro. Halep a spus ca a fost socata de faptul ca a fost aproape sa-si piarda antrenorul in urma acelui incident si a recunoscut ca i-a fost rusine de gestul ei.
L'Equipe, dupa victoria Simonei: "Tornada" Halep, in sferturi la Roland Garros, romanca este o serioasa pretendenta la titlu" Cotidianul L'Equipe scrie, luni, ca "tornada" Simona Halep a ajuns in sferturi la Roland Garros, iar prin victoria obtinuta intr-o ora cu spaniola Carla Suarez Navarro a demonstrat ca este o serioasa pretendenta la castigarea titlului.
Ion Tiriac: "Nu sunt de acord cu egalitatea premiilor pentru baieti si fete in tenis" Omul de afaceri Ion Tiriac, organizatorul turneului de la Madrid, a declarat, intr-un interviu pentru Le Monde, ca nu este de acord cu egalitatea premiilor in competitiile masculine si feminine din tenis, apreciind ca acest sport este o afacere, ce nu trebuie confundata cu drepturile omului.
VIDEO Roland Garros: Simona Halep vs Carla Suarez Navarro 6-1, 6-1/ Halep, in sferturi la Paris - Incantator Simona Halep a obtinut de-o maniera categorica prima victorie pe zgura impotriva Carlei Suarez Navarro, favorita numarul trei castigand la pas disputa din optimile de la Roland Garros (6-1, 6-1). Halep a facut unul din cele mai bune meciurile din istoria participarilor la Grand Slam-ul parizian. O ora a stat pe teren Simona, disputa de pe "Philippe Chatrier" fiind o adevarata reprezentatie din partea jucatoarei noastre...Pentru un loc in semifinale, Simona se va duela cu Elina Svitolina (jucatoarea din Ucraina a castigat ultimul meci direct: finala de la Roma).