TENIS
VIDEO Toronto Masters: Rafel Nadal, în semifinale după o victorie în trei seturi cu Marin Cilic; Alexander Zverev, eliminat de Stefanos Tsitsipas Rafael Nadal (1 ATP) și-a asigurat locul în semifinalele Masters-ului de la Toronto, ibericul trecând în trei seturi de croatul Marin Cilic (7 ATP), scor 2-6, 6-4, 6-4. În altă partida a zilei de vineri, grecul Stefanos Tsitsipas (27 ATP) l-a învins pe germanul Alexander Zverev (3 ATP), deținătorul trofeului, scor 3-6, 7-6 (11), 6-4, calificându-se pentru prima dată în carieră în penultimul act al unui turneu Masters.
Simona Halep, critici pentru WTA: "Cred că sunt singura jucătoare care are cel mai prost program de-a lungul săptămânii. Asta se întâmplă aproape la fiecare turneu" Simona Halep a răbufnit la conferința de presă de după victoria obținută împotriva Carolinei Garcia, în sferturile turneului Rogers Cup de la Montreal. Jucătoarea noastră s-a arătat nemulțumită de modul în care organizatorii îi programează meciurile, fiind de părere că joacă la ore nepotrivite la aproape fiecare turneu. "Cred că sunt singura persoană şi jucătoare care are cel mai prost program de-a lungul săptămânii. Cred că asta se întâmplă aproape la fiecare turneu", a spus liderul mondial.
Toronto Masters: Horia Tecău și Jean-Julien Rojer, eliminați în sferturi Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda), cap de serie numărul 7, a ratat calificarea în semifinalele turneului de 1.000 de puncte de la Toronto.
Rogers Cup: Simona Halep vs Ashleigh Barty (de la ora 20:00) / Duelul pentru un loc în finala competiției de la Montreal Confruntarea dintre Simona Halep (1 WTA) și Ashleigh Barty (16 WTA) va fi prima semifinală din cadrul turneului Rogers Cup de la Montreal. Cele două jucătoare se vor afla pentru prima dată față în față în circuitul WTA, de la ora 20:00 (ora României), partida urmând să fie transmisă în direct pe Digi Sport 2 și LiveText pe HotNews.ro.
​VIDEO Rogers Cup: Halep vs Garcia, rezumatul meciului din sferturi - Lovituri de excepție ale liderului mondial Simona Halep a avut o evoluție entuziasmantă împotriva Carolinei Garcia (Franța, 6 WTA), obținând calificarea în semifinalele Rogers Cup pentru a patra oară consecutiv. A fost 7-5, 6-1 pentru liderul mondial, după o oră şi 28 minute de joc.
Halep, după unul dintre cele mai bune meciuri din 2018: Sunt foarte fericită şi cred că se vede asta pe faţa mea Simona Halep a reuşit în sfertul de finală de la Rogers Cup, disputat cu jucătoarea franceză Caroline Garcia, unul dintre cele mai bune meciuri ale ei din acest an şi a declarat că este foarte fericită de cum a evoluat, potrivit News.ro.
Rogers Cup: Simona Halep face un meci excelent și trece în două seturi de Caroline Garcia/ Urmează Ashleigh Barty Simona Halep a reuşit cu Garcia cel mai bun meci al ei de la finala câştigată la Roland Garros, unul dintre cele mai bune din acest an, o demonstraţie de inteligenţă în joc, un spectacol, în faţa unei valoroase adversare, potrivit news.ro. În penultimul act, Halep va evolua pentru prima dată cu australianca Ashleigh Barty, locul 16 WTA, sâmbătă, de la ora 20.00.Halep, după unul dintre cele mai bune meciuri din 2018: Sunt foarte fericită şi cred că se vede asta pe faţa mea
Americanca Sloane Stephens este a doua semifinalistă de la Rogers Cup Americanca Sloane Stephens (25 de ani, 3 WTA) s-a calificat fără probleme în semifinalele turneului de la Montreal, după ce a trecut în două seturi de Anastasia Sevastova (Ucraina, 19 WTA), scor 6-2, 6-2, potrivit Mediafax.
Caroline Garcia, înainte de meciul cu Simona Halep: "Are foarte puţine puncte slabe, trebuie să fiu agresivă" Caroline Garcia este una din jucătoarele de vârf din circuitul WTA, franțuzoaica fiind în acest moment pe locul 6 în lume. Garcia și Halep s-au întâlnit de cinci ori, scorul fiind 4-1 pentru sportiva noastră. "Simona Halep are foarte puţine puncte slabe, trebuie să fiu agresivă, voi încerca să învăț din trecut", a fost de părere Caroline. Meciul dintre cele două va avea loc în această noapte, undeva în jurul orei 01:30, în sferturile Rogers Cup de la Montreal.
​VIDEO Faza zilei: Stanislas Wawrinka, passing-ul de efect împotriva lui Rafael Nadal Stan Wawrinka și Rafael Nadal au oferit unul din cele mai spectaculoase schimburi, elvețianul reușind să iasă în stil de mare jucător după un lob din defensivă bifat de adversarul iberic. Stan The Man a ridicat publicul în picioare cu un passing scos parcă de <nicăieri>.
VIDEO Toronto Masters: Novak Djokovic, eliminat de Stefanos Tsitsipas; Rafael Nadal, victorie dificilă cu Stan Wawrinka (Rezultatele zilei) În vârstă de 19 ani, grecul Stefanos Tsitsipas a produs surpriza zilei la Masters-ul de la Toronto, acesta trecând în trei seturi, scor 6-3, 6-7(5), 6-3, de Novak Djokovic. Meciul a durat două ore și 18 minute. Într-o altă partidă a zilei, Rafael Nadal l-a învins greu, 7-5, 7-6(5), pe Stanislas Wawrinka. Intră în material pentru a vedea rezultatele zilei și programul sferturilor.
VIDEO Simona Halep: "O să dorm, dorm, dorm. Nu a fost o zi usoară, dar a fost frumoasă cu două victorii" (Rezumatul partidei cu Venus) Simona Halep a fost nevoită să joace două meciuri în aceeași zi, din cauza ploii care a dat programul peste cap la Montreal. După o primă partidă în care nu a fost la cel mai înalt nivel (a fost chinuită serios de Anastasia Pavlyuchenkova), liderul mondial a cedat doar patru game-uri în fata lui Venus Williams (6-2, 6-2). "O să dorm, dorm, dorm. Nu a fost o zi usoară, dar a fost frumoasă cu două victorii", a precizat, printre altele, Simona la finalul partidei cu Venus. Intră în material pentru a vedea rezumatul partidei dintre Simona Halep și Venus Williams.
Mihaela Buzărnescu anunță că are un ligament rupt şi nu va juca la US Open Mihaela Buzărnescu a anunţat, vineri, pe reţelele de socializare că s-a ales cu un ligament rupt la glezna dreaptă şi cu alte două întinse, după accidentarea suferită în partida cu ucraineanca Elina Svitolina de la Rogers Cup, scrie News.ro. Românca spune că va reveni pe teren după US Open, la seria de turnee din Asia.
Rogers Cup: Două victorii într-o singură zi - Simona Halep se califică în sferturi, după ce a trecut și de Venus Williams / Următoarea adversară: Caroline Garcia, care a învins-o pe Maria Sharapova Simona Halep, numărul 1 WTA, s-a calificat în sferturile de finală la Rogers Cup, după ce a învins-o vineri dimineață (joi seara, la Montreal), cu scorul de 6-2, 6-2, pe americanca Venus Williams, locul 14 WTA. În faza următoare, Halep va evolua împotriva jucătoarei franceze Caroline Garcia (locul 6 WTA).VIDEO Rogers Cup: Simona Halep vs Anastasia Pavlyuchenkova 7-6(9), 4-6, 7-5 / Victoria nervilor tari
​​Rogers Cup: Sorana Cîrstea, eliminată de Venus Williams. Americanca o va întâlni pe Halep în turul următor Jucătoarea română Sorana Cîrstea, locul 54 WTA, a fost învinsă, joi, cu scorul de 7-6 (4), 6-4, de americanca Venus Williams, locul 14 WTA şi cap de serie numărul 13, în turul al doilea al turneului Rogers Cup de la Montreal.
VIDEO Rogers Cup: Simona Halep vs Anastasia Pavlyuchenkova 7-6(9), 4-6, 7-5 / Victoria nervilor tari - Halep, duel cu Venus Williams în optimi
Simona a suferit mult în meciul cu Anastasia Pavlyuchenkova, victoria liderului mondial venind după o adevărată "bătălie" de trei ore și șapte minute. 7-6(9), 4-6, 7-5 a fost pentru Halep, jucătoarea noastră obținând calificarea în optimile de la Rogers Cup. Nu va fi însă prea mult timp la dispoziție pentru recuperare, Halep urmând să o întâlnească pe Venus Williams în această noapte (americanca a trecut, scor 7-6(4), 6-4, de Sorana Cîrstea, "refuzând" astfel un duel 100% românesc la Montreal).
Tatăl Mihaelei Buzărnescu: "Va face un RMN azi, vom vedea dacă e entorsă de gradul 1 sau 2" - Ce turnee va rata jucătoarea noastră Mihai Buzărnescu, tatăl Mihaelei Buzărnescu, a declarat, joi, la Digisport, că jucătoarea română va fi supusă unui RMN, care va releva dacă suferă o entorsă de gradul 1 sau 2. Sportiva noastră s-a accidentat în timpul meciului cu Elina Svitolina, din turul doi de la Rogers Cup.
VIDEO Rogers Cup: Maria Sharapova, en fanfare în turul trei - Angelique Kerber, Daria Kasatkina și Karolina Pliskova, eliminări premature Maria Sharapova a avansat în turul trei de la Rogers Cup, după ce a învins-o categoric pe Daria Kasatkina, cap de serie numărul 12, scor 6-0, 6-2. Alte nume mari au părăsit prematur competiția de la Montreal: Angelique Kerber (câștigătoarea de la Wimbledon) și Karolina Pliskova (fost lider mondial). Mai multe partide (printre care și a Simonei Halep) au fost întrerupte din cauza ploii. Intră în material pentru a vedea rezultatele zilei de pe tabloul feminin de simplu.
Toronto Masters: Juan Martin del Potro, forfait din cauza unei accidentări Tenismanul argentinian Juan Martin Del Potro s-a retras de la Mastersul de la Toronto din cauza unei accidentări la încheietura mâinii stângi.
​VIDEO Toronto Masters: Rafael Nadal, calificare în optimi - Duel cu Stan Wawrinka în următoarea partidă; Dominic Thiem, eliminat Rafael Nadal a susținut primul său meci după înfrângerea din semifinalele de la Wimbledon, ibericul trecând în două seturi, scor 6-2, 6-3, de Benoit Paire. Liderul mondial îl va întâlni în următorul meci (optimi) pe Stanislas Wawrinka. Cap de serie numărul șapte, Dominic Thiem a fost învins de grecul Stefanos Tsitsipas. Intră în material pentru a vedea rezultatele complete ale zilei.