TENIS
VIDEO WTA Roma: Simona Halep vs Kiki Bertens 7-5, 6-1/ Halep, in finala competitiei de la Foro Italico A treia oara a fost cu noroc pentru Simona Halep (4 WTA), jucatoarea nascuta la Constanta reusind sa se califice in ultimul act al turneului "Premier 5" de la Roma dupa ce a invins-o pe olandeza Kiki Bertens (locul 20 WTA si cap de serie numarul 15). De o ora si 17 minute a avut nevoie Halep pentru a se impune in doua seturi, scor 7-5, 6-1. Dupa un prim set echilibrat, a sasea favorita a competitiei nu i-a lasat nicio sansa adversarei in partea a doua a meciului si va juca a doua finala consecutiva din acest an, dupa cea de la Madrid (castigata cu 7-5, 6-7(5), 6-2 in fata Kristinei Mladenovic).
VIDEO ATP Roma: Rafael Nadal, invins de Dominic Thiem in sferturi Dominic Thiem, cap de serie numarul 8, a intrerupt seria lui Rafael Nadal de 17 victorii consecutive, eliminandu-l in sferturile turneului Masters de la Roma. Austriacul s-a impus in doua seturi, scor 6-4, 6-3, dupa o ora si 51 de minute.
VIDEO WTA Roma: Karolina Pliskova si Venus Williams, eliminate in sferturi (Programul semifinalelor) Karolina Pliskova, favorita numarul doi, si americanca Venus Williams, cap de serie numarul 9, au fost eliminate in sferturile de finala ale turneului "Premier 5" de la Roma. Jucatoarea din Cehia a fost invinsa de Elina Svitolina (favorita opt), in timp ce Venus a cedat in fata spaniolei Garbine Muguruza (cap de serie numarul trei).
​WTA Roma: Simona Halep vs Kiki Bertens (de la ora 13:00) Aflata pentru a treia oara in semifinalele turneului "Premier 5" de la Roma, Simona Halep (4 WTA si favorita numarul sase) o va intalni pe olandeza Kiki Bertens (locul 20 WTA), cap de serie numarul 15. Meciul se va disputa pe arena centrala a competitiei si va putea fi urmarit in direct pe Digisport 2 si LiveScore pe HotNews.ro de la ora 13:00 (ora Romaniei).
Sharapova spune ca nu va mai cere wild-card pentru Wimbledon si va juca in calificari Maria Sharapova spune ca nu va mai solicita wild-card pentru Wimbledonul de anul acesta, ea adaugand ca punctele WTA obtinute pana acum ii permit sa joace in calificarile acestui Grand Slam.
VIDEO WTA Roma: Simona Halep, in semifinale (6-2, 6-4 cu Anett Kontaveit)/ Ceva emotii doar pe finalul setului doi Jocul Simonei Halep a parut pe PlayStation pana la 6-2, 4-1, moment in care este posibil sa isi facut loc putin relaxarea. Anett Kontaveit (Estonia - 68 WTA, venita din calificari) a simtit acest lucru si a produs cateva momente de tenis de calitate. Din fericire, Simona si-a revenit la timp si a inchis setul (6-4) si meciul dupa o ora si 20 de minute. Victoria de vineri o trimite pe Halep in semifinalele turneului "Premier 5" de la Roma, faza a competitiei unde a mai ajuns in doua randuri. UPDATE: In semifinale, Simona o va intalni pe Kiki Bertens (Olanda - favorita 15, locul 20 WTA).
WTA Roma: Karolina Pliskova, in premiera in sferturi - Programul meciurilor de vineri Cap de serie numarul doi, Karolina Pliskova s-a calificat in premiera in sferturile turneului "Premier 5" de la Roma, dupa ce a dispus de Timea Bacsinszky, scor 6-1, 7-5. Intra in material pentru a vedea rezultatele complete inregistrate joi si programul meciurilor din sferturi.
​VIDEO ATP Roma: Rafael Nadal, ultimul calificat in sferturi - Programul disputelor de vineri Rafael Nadal (cap de serie numarul patru) a fost ultimul jucator care a intregit tabloul sferturilor masters-ului de la Roma, dupa ce l-a invins in doua seturi, scor 6-3, 6-4, pe Jack Sock (favorit 13). Intra in material pentru a vedea rezultatele complete de joi si programul disputelor de vineri.
​WTA Roma: Simona Halep vs Anett Kontaveit va incepe la ora 13:00 Simona Halep (4 WTA si cap de serie numarul sase) o va intalni pe Anett Kontaveit (Estonia - 68 WTA - sportiva venita din calificari) in sferturile turneului "Premier 5" de la Roma. Meciul se va disputa pe arena centrala a competitiei si va putea fi urmarit in direct pe Digisport 2 si LiveText pe HotNews.ro de la ora 13:00 (ora Romaniei).
WTA Roma: Simona Halep vs Anastasia Pavlyuchenkova 6-1, 4-6, 6-0/ Halep, in sferturi la Foro Italico Fara setul al doilea (unul in care a gresit mult, a fost nervoasa peste masura si i-a permis adversarei sa isi puna in valoare forta fizica), Simona Halep ar fi stat putin pe teren in meciul cu Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia - locul 17 WTA), intr-o disputa din turul trei al turneului "Premier 5" de la Roma. Simona a fost la un nivel inalt in primul si al treilea set (6-1, 6-0), insa oscilanta in al doilea (pierdut cu 6-4). In sferturi, Halep va da peste Anett Kontaveit (locul 68 WTA, venita din calificari) - jucatoare care le-a eliminat pana acum, printre altele, pe Angelique Kerber si Mirjana Lucic-Baroni.
ATP Roma: Perechea Mergea/Qureshi, eliminata in turul doi la Roma Perechea Florin Mergea/Aisam-Ul-Haq Qureshi (România/Pakistan) a fost eliminată, joi, în turul doi al probei de dublu din cadrul turneului de la Roma, dotat cu premii totale de 4.273.775 de euro.
​WTA Roma: Kerber, Cibulkova si Strycova, eliminate (Programul optimilor) Turneul "Premier 5" de la Roma a ramas fara principala favorita, Angelique Kerber fiind invinsa de Anett Kontaveit. Au mai parasit competitia nume importante precum Dominika Cibulkova si Barbora Strycova. Intra in material pentru a vedea rezultatele zilei si programul optimilor.
Simona Halep vs Anastasia Pavlyuchenkova (in jurul orei 14:00) Simona Halep va incerca sa se califice in sferturile turneului "Premier 5" de la Roma, insa pentru acest lucru trebuie sa o invinga pe Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia - locul 17 WTA). Disputa va fi a doua a zilei de pe arena "Pietrangeli", urmand sa inceapa in jurul orei 14:00 (ora Romaniei). Meciul va fi LiveText pe HotNews.ro si in direct pe Digisport 2.
WTA Roma: Angelique Kerber, infrangere fara drept de apel cu Anett Kontaveit Angelique Kerber (liderul ierarhiei WTA) este de nerecunoscut, jucatoarea din Germania parasind turneului "Premier 5" de la Roma inca din turul al doilea. Cea care a eliminat-o a fost Anett Kontaveit, din Estonia - 21 de ani - locul 68 WTA, in doua seturi, scor 6-4, 6-0. Intra in material pentru a vedea rezultatele zilei de pe tabloul feminin de simplu.
VIDEO WTA Roma: Simona Halep, in optimi dupa prima victorie impotriva Laurei Siegemund (6-4, 6-4) - Si-a invins complexul Filmul disputelor dintre Simona Halep si Laura Siegemund si-a desfasurat la Roma actul cu numarul trei. Dupa doua episoade cu final nefericit, Simona a schimbat desfasuratorul si a bifat prima victorie impotriva "complexului" nemtesc capatat la Stuttgart (n.r. competitie unde Laura a invins-o de doua ori pe Halep). Cu o deplasare buna si cu putine momente de "ratacire", Simona a trecut de Laura, 6-4, 6-4, dupa o ora si 39 de minute. Jucatoarea noastra a "inchis" meciul la a cincea strigare (a ratat patru mingi de meci), nelasand ca partida sa ii scape de sub control.
WTA Roma: Maria Sharapova, Kristina Mladenovic, Madison Keys si Carla Suarez Navarro, eliminate (Rezultatele zilei) Kristina Mladenovic (cap de serie numarul 13), Madison Keys (favorita zece),Carla Suarez Navarro si Maria Sharapova (abandon in meciul cu Lucic-Baroni) au parasit deja turneul "Premier 5" de la Roma. Intra in material pentru a vedea rezultatele zilei.
​ATP Roma: Continua perioada slaba pentru Andy Murray - Eliminat de Fabio Fognini (Rezultatele zilei) Liderul mondial a continuat si la Masters-ul de la Roma perioada mai putin fasta, Andy Murray parasind competitia din Capitala Italiei inca din turul al doilea. Fabio Fognini a fost cel care l-a trimis "acasa" pe britanic. Intra in material pentru a vedea rezultatele zilei de marti de la Roma.
ATP Roma: Andy Murray, elminat inca din turul doi de Fabio Fognini Andy Murray (30 de ani), liderul mondial din clasamentul ATP, a parasit turneul Masters de la Roma, fiind eliminat de italianul Fabio Fognini in turul doi, potrivit gsp.ro. Liderul mondial a fost dominat autoritar de reprezentantul gazdelor, in fata caruia a pierdut in minimum de seturi, scor 2-6, 4-6, la capatul unui meci care a durat o ora si 35 de minute.
Simona Halep joaca, miercuri, la ora 12.00, in turul doi la turneul de la Roma Simona Halep, locul 4 WTA si cap de serie numarul 6, va evolua, miercuri, de la ora 12.00, cu germana Laura Siegemund, locul 32 WTA, in turul al doilea al turneului de categorie Premier 5 de la Roma, potrivit news.ro. Meciul va avea loc pe arena Pietrangeli. Monica Niculescu si Irina Begu au fost invinse in primul tur al turneului de Kiki Bertens, respectiv Anastasija Sevastova.
WTA Roma Sharapova a abandonat in meciul cu Lucic-Baroni/ Sharapova, sanse compromise pentru Wimbledon dupa ce nu a primit wild card la Roland Garos Maria Sarapova, accidentata la picior, a abandonat in setul trei al meciului cu Mirjana Lucic-Baroni, din turul doi al turneului Premier 5 de la Roma, potrivit news.ro. Rusoaica isi comprimite si sansa de a juca la Wimbledon, ea avand nevoie de o semifinala la Roma pentru a intra direct pe tabloul principal la Wimbledon, potrivit Reuters. Presedintele Federatiei Franceze de Tenis (FFT), Bernard Giudicelli, a anuntat, marti, ca jucatoarea rusa Maria Sharapova nu va beneficia de invitatie la turneul de Grand Slam de la Roland Garros, nici pentru tabloul principal, nici pentru calificari, informeaza L'Equipe.