TENIS
Serena Williams

DigiSport: Serena a explicat gafa care a făcut înconjurul lumii în timpul meciului cu Halep

de Digi Sport Digisport.ro
Serena Williams a comentat cel mai amuzant moment al zilei la Melbourne. Cea mai titrată jucătoare din istorie a păşit pe Rod Laver exact când organizatorii anunţau că în arenă îşi face prezenţa numărul unu mondial.

FOTOGALERIE Imaginile zilei de luni de la Australian Open

de Diana Ene HotNews.ro

Ziua de luni a adus în "scenă" la Melbourne duelul dintre Simona Halep și Serena Williams. Parcursul liderului mondial la ediția din acest an de la Australian Open s-a oprit în optimi, după ce a cedat în fața americancei, scor 1-6, 6-4, 4-6. În sferturile de finală au mai ajuns nume importante precum Novak Djokovic, Naomi Osaka, Kei Nishikori, Elina Svitolina sau Karolina Pliskova. Intră în material pentru a vedea o FOTOGALERIE cu unele dintre cele mai interesante imagini ale zilei de luni de la AO.
Thierry Van Cleemput

Antrenorul belgian Thierry Van Cleemput confirmă: "Urmează o perioadă de probă cu Simona Halep"

de A.I. HotNews.ro
Antrenorul belgian Thierry Van Cleemput a recunoscut faptul că va exista o perioadă de probă în colaborarea lui cu Simona Halep. "Urmează probabil un test, poate o colaborare, nimic nu este decis încă. Trebuie să o antrenez, să o însoţesc la turnee pentru a vedea dacă asta poate funcţiona. Avem şansa de a face asta cu calm, fără precipitare", a precizat Van Cleemput.
Simona Halep, la Australian Open

Australian Open: Simona Halep este de părere că a făcut un turneu aproape de nota 10 la Melbourne

Simona Halep şi-a apreciat aproape de nota zece evoluţia de la actuala ediţie a Australian Open, competiţie la care a fost eliminată în optimi, după ce anul trecut a jucat finala.
Novak Djokovic

Australian Open: Djokovic, Serena Williams, Osaka și Nishikori continuă parcursul la Melbourne - Tabloul complet al sferturilor

Novak Djokovic a întregit tabloul jucătorilor calificați în sferturile de finală ale Australian Open, liderul mondial trecând în patru seturi de Daniil Medvedev (cap de serie 15), scor 6-4, 6-7(5), 6-2, 6-3. În faza următoare, Nole îl va întâlni pe japonezul Kei Nishikori (8). La feminin, Serena Williams (învingătoare în fața Simonei Halep) o va înfrunta pe Karolina Pliskova, iar Naomi Osaka se va duela cu Elina Svitolina. Intră în material pentru a vedea programul complet al sferturilor de la Australian Open.
Novak Djokovic, la AO

VIDEO Australian Open: Novak Djokovic, victorie muncită cu Daniil Medvedev - Sârbul este în sferturi la Melbourne

de Adrian Ilincescu HotNews.ro
Novak Djokovic nu a avut parte de un meci lejer împotriva lui Daniil Medvedev, rusul dovedindu-se un adevărat <perete> în calea mingilor trimise de Nole către terenul advers. Liderul mondial a avut nevoie de trei ore și 15 minute pentru a obține biletul care să-l ducă în sferturile de la Australian Open, scor 6-4, 6-7(5), 6-2, 6-3.

Thierry Van Cleemput nu exclude posibilitatea de a o antrena pe Simona Halep: "Lăsaţi-mi un pic de timp!"

Thierry Van Cleemput nu a exclus posibilitatea de a o pregăti pe Simona Halep, însă nici nu a confirmat că va fi noul antrenor al liderului WTA.
Darren Cahill

Darren Cahill, despre cum ar fi trebuit să joace Simona Halep cu Serena Williams

Darren Cahill a vorbit, la ESPN, despre evoluția Simonei Halep în partida cu Serena Williams, din optimile Australian Open. Australianul este de părere că game-ul al șaselea din setul decisiv a fost unul crucial, când românca a irosit trei șanse de break. "Trebuia să-şi folosească backhandul în lung de linie, pe mingea a doua a Serenei", a declarat Darren Cahill, fostul antrenor al liderului mondial.
Simona Halep, la Melbourne

L'Equipe: "Meritul Simonei Halep este că a rezistat în faţa tsunamiului Serena Williams fără să se descompună"

L'Equipe a comentat partida dintre Simona Halep și Serena Williams, din optimile Australian Open, iar evoluția liderului mondial a fost apreciată. Publicația franceză a precizat că românca a rezistat bine după începutul fulminant de meci al adversarei. "Marele său merit a fost cel de a rezista acestui tsunami fără să se descompună", a scris L'Equipe.
Simona Halep, la AO

VIDEO Simona Halep, la conferința de presă: "Lăsaţi-mă să încep cu o glumă. În primul set m-am simţit ca și cum aș fi fost lovită de tren"

Simona Halep a părăsit Australian Open în optimi după o înfrângere în trei seturi (1-6, 6-4, 4-6) cu Serena Williams. Liderul mondial a început conferința de presă zâmbind: "Lăsaţi-mă să încep cu o glumă. În primul set m-am simţit ca și cum aș fi fost lovită de tren".

Ultimele calcule - Cum mai poate rămâne Simona Halep lider mondial - Șanse mici să-și păstreze locul

Simona Halep nu și-a putut apăra în totalitate cele 1300 de puncte pe care le-a primit pentru finala disputată în 2018 la Australian Open, jucătoarea noastră fiind în pericol evident de a pierde prima poziție mondială. Astfel, printre alte calcule, Naomi Osaka și Petra Kvitova sunt la o singură victorie distanță de a o depăși pe Simona.
Kei Nishikori

VIDEO Kei Nishikori, lovitura zilei la Australian Open

Kei Nishikori (9 ATP) a reușit cea mai frumoasă lovitură a zilei de luni de la Australian Open, după un schimb impresionant de mingi cu Pablo Carreno-Busta (23 ATP). Japonezul a obținut calificarea în sferturile de finală de la Melbourne după un meci maraton de cinci ore și cinci minute, scor 6-7 (5), 4-6, 7-6 (4), 6-4, 7-6 (8).

Serena Williams, după calificarea în sferturi la AO: "Sunt o luptătoare și muncesc foarte mult pentru fiecare punct. Simona merită să fie lider mondial"

Serena Williams (16 WTA) a obținut calificarea în sferturile turneului Australian Open, după o victorie în trei seturi în fața Simonei Halep (1 WTA), scor 6-1, 4-6, 6-4. La interviul de la finalul partidei, americanca a declarat că este o luptătoare şi că munceşte foarte mult pentru fiecare punct. În plus, Serena (campioană de şapte ori la Melbourne) a avut cuvinte de laudă la adresa Simonei, despre care a spus că merită să ocupe primul loc în clasamentul WTA.

VIDEO Simona Halep, antrenament alături de Thierry Van Cleemput - Presa speculează că va fi noul antrenor al liderului mondial

Simona Halep (1 WTA) a fost surprinsă la încălzirea de dinaintea meciului din optimi cu Serena Williams alături de Thierry Van Cleemput, tehnician care duminică şi-a încheiat colaborarea cu David Goffin (locul 22 ATP). Presa internațională speculează că belgianul va fi noul antrenor al liderului mondial.
Zverev da cu racheta de pamant

VIDEO Alexander Zverev, nervii și cele nouă lovituri de rachetă

de Silviu Dumitru HotNews.ro
Alexander Zverev, locul 4 ATP și lider al noii generații de jucători, a fost învins de canadianul Milos Raonic în optimile de la Melbourne. Neamțul și-a vărsat nervii pe o rachetă, cu care a dat de nouă ori de pământ în setul secund, la scorul de 4-1 pentru adversar.
Milos Raonic, la AO

VIDEO Australian Open: Alexander Zverev, eliminat de Milos Raonic în optimi

Milos Raonic (17 ATP) l-a învins pe Alexander Zverev (locul 4 mondial), scor 6-1, 6-1, 7-6(5), într-un meci din optimi care a durat aproape două ore. Canadianul Raonic merge pentru a treia oară în sferturi la Australian Open, în timp ce neamțul ratează din nou ocazia de a confirma la un turneu de Grand Slam.
Simona Halep

VIDEO Australian Open: Simona Halep, eliminată de Serena Williams (1-6, 6-4, 4-6)/ Începutul dezastruos, revenirea și șansele de break ratate la 3-2 în decisiv

Serena Williams a "măturat" terenul în debutul partidei, iar după 20 de minute câștigase deja primul set cu 6-1, timp în care lumea nici nu apucase să stea confortabil în scaune pe Rod Laver Arena. Condusă cu break și în al doilea set, Simona a avut puterea să revină, să câștige manșa cu 6-4 și să aibă trei șanse de break în decisiv, la 3-2 în favoarea ei. Din păcate, a fost momentul care a decis partida, Serena Williams (trecută cu bine peste dificilul moment) închizând confruntarea cu 6-4 după un meci intens de o oră și 47 de minute.
Karolina Pliskova

VIDEO Australian Open: Karolina Pliskova, victorie în două seturi cu Garbine Muguruza; Naomi Osaka și Elina Svitolina, calificate în sferturi

Karolina Pliskova (8 WTA), cap de serie numărul 7, a obținut o victorie lejeră în fața spaniolei Garbine Muguruza (18 WTA), calificându-se astfel în sferturile de finală de la Australian Open. Cehoaica nu i-a lăsat prea multe șanse adversarei sale, impunându-se cu 6-3, 6-1, după numai o oră de joc. În sferturi au mai ajuns Naomi Osaka și Elina Svitolina.
Australian Open, logo

​Australian Open: Filip Jianu s-a calificat în optimile de finală ale probei de juniori

Tenismenul Filip Jianu, cap de serie numărul 4, s-a calificat, luni, în turul al treilea al probei de juniori de la Australian Open. Românul de 17 ani, locul 8 ITF, l-a întrecut pe britanicul Connor Thomson, 18 ani, locul 123 ITF, venit din calificări, cu scorul de 6-3, 6-2, după 64 de minute de joc.

​Australian Open: Cifrele Serenei Williams până în optimi - Puternică pe primul serviciu și la retur - Simona Halep, mai multe lovituri câștigătoare decât americanca

Duminică, 20 Ian 2019 Sport | Tenis
De la începutul turneului de la Melbourne, Serena Williams a pierdut doar nouă game-uri, fiind una dintre cele mai în formă jucătoare de la Melbourne. Americanca a impresionat la procentajele de pe primul serviciu, a fost inspirată și agresivă la retur și dominatoare de pe baseline. De cealaltă parte, Simona o poate surprinde pe americancă cu ajutorul deplasării, interesant de știut fiind faptul că liderul mondial a reușit până acum mai multe lovituri câștigătoare decât Serena. Confruntarea din optimile de la Australian Open va fi în direct pe Eurosport și LiveText pe HotNews.ro (în jurul orei 10:00).