TEAMBALL
Romania - Rusia 20-30/ Instructie fara mila Echipa de handbal a Romaniei a pierdut fara drept de apel in fata Rusiei: "Nu ne-am revenit nici fizic, nici mental dupa calificarea cu Franta. Am deschis meciul complet eronat, cu o ratare de la 7 metri, apoi Rusia - cu jucatoare masive, proaspete, cu explozie - a dominat fara probleme", declara antrenorul roman Gheorghe Tadici.
LIVE Romania vs Rusia (ora 16,00) Rusia a facut sah-mat nationala Romaniei in prima repriza a semifinalei de la Paris: masiva echipa a lui Evgheni Trefilov are 9 goluri avans la pauza, dupa o perioada in care handbalistele lui Gheorghe Tadici s-au intrecut in greseli individuale. Si in sfertul cu Franta am fost condusi la pauza, insa atunci erau 6 goluri de recuperat, iar adversarul, Rusia, nu pare genul care "sa cada psihic"...
Trefilov: Nu avem nicio sansa cu Romania, daca nu remediem apararea! Antrenorul echipei de handbal a Rusiei, Evgheni Trefilov a laudat calitatile echipei Romaniei, pe care o considera foarte bine organizata in joc. "Daca nu vom remedia jocul nostru defensiv care a scirtiit in meciul cu Ungaria, nu avem nicio sansa", spune antrenorul care l-a invins pe Tadici acum 2 ani, in finala Mondialului de la Sankt Petersburg.
Hora Bucuriei bate Marseillaise! Gheorghe Tadici s-a declarat (in sfirsit!) multumit de prestatia elevelor sale. Dramatica vitorie smulsa Frantei in prelungiri i-a provocat exigentului antrenor o emotie de nebanuit: "A fost un meci extraordinar. Am facut un meci foarte bun", apoi a completat: "Vreau sa bem sampanie din Cupa Mondiala!" Simbata, ora 16,00, Romania va intilni Rusia in semifinalele Mondialului.
Krumbholz: Romania este mai puternica, mai iute, mai buna Antrenorul Frantei, Olivier Krumbholz si-a exprimat uriasa deceptie dupa infringerea suferita in fata Romaniei, insa a avut puterea sa laude prestatia invingatorului: "Romancele sunt mai puternice fizic, mai rapide in executii, asta stiam foarte bine. Din pacate, ne-am pierdut energiile..."
Romania-Franta 34-31. Calificare de infarct Romania merge in semifinalele Mondialului din Franta dupa un meci interzis cardiacilor. Impotriva echipei tarii gazda, fetele noastre au avut o prima repriza modesta, in care au marcat doar opt goluri si au primit 14, dar au revenit spectaculos in a doua jumatate a timpului regulamentar. Cu un minut inainte de final, Romania a condus cu 24-23, dar Franta a reusit sa impinga meciul in prelungiri. Primele doua reprize ale timpului suplimentar au fost echilibrate, scorul fiind din nou egal, de aceasta data 27-27, si astfel a fost nevoie de inca doua reprize de cate cinci minute. Aici, Romania s-a dezlantuit, distantandu-se rapid la doua goluri, si apoi a gestionat perfect finalul, marcand de inca doua ori pe contraatac, in urma prabusirii echipei franceze. In semifinale, Romania va reedita finala editiei precedente, intalnind Rusia care acum doi ani a castigat aurul.
ICIM Arad continua parcursul european Vicecampioana Romaniei la baschet feminin, ICIM Arad a reusit sa treaca de faza grupelor in cupa europeana FIBA, dupa victoria in fata echipei sarbe Hemofarm Vrsac, 73-58, in ultima etapa din grupa B. Elevele lui Adrian Budurean au reusit astfel a treia victorie in serii si au ocupat pozitia a treia a grupei, reusind astfel accesul in saisprezecimile competitiei. Principalele jucatoare ale echipei aradene au fost americancele Alicia Monique Gladden, 25 de puncte si 5 recuperari si Sheena Moore, 15 puncte, opt recuperari si sase pase decisive.
Franta vs Romania/ Meciul de care toata lumea se teme Antrenorul Romaniei, Gheorghe Tadici nu si-a ascuns amaraciunea ca nu am putut evita Franta, tara-gazda a turneului. "Cel mai mult ma tem de arbitri", spune vulcanicul tehnician. Francezii au acceptat soarta de a intilni Romania, formatie pe care antrenorul Krumbholz o considera principalul favorit al competitiei. "Romania este tara care formeaza cel mai bine jucatoarele de handbal", spune Krumbholz care isi asigura suporterii: "Nu suntem dinainte invinsi".
Jonny Wilkinson, parasit de mentorul sau Celebrul mijlocas al nationalei de rugby a Angliei, Jonny Wilkinson, a fost extrem de socat de decizia mentorului si antrenorului sau de a parasi echipa sa de club, Newcastle. Presa din Marea Britanie a speculat momentul si a lansat zvonul conform caruia si jucatorul va pleca, in vara, dupa tehnicianul Steve Black.
Harlem Globetrotters-din nou in Romania, dupa 40 de ani Cea mai renumita echipa de baschet din lume, Harlem Globetrotters, revine in Romania dupa o pauza de 40 de ani, demonstratiile americanilor "zburatori" urmand sa aiba loc in primavara anului viitor la Bucuresti, Sibiu, Cluj-Napoca si Timisoara. Foarte multi jucatori celebri ai baschetului american au imbracat, de-a lungul timpului, tricoul lui Harlem, dintre acestia cel mai cunoscut fiind Wilt Chamberlain, singurul om din NBA care a inscris 100 de puncte intr-un meci, record inca neegalat.
Asesoft a reusit a doua victorie, tot cu Hanzevast Campioana Romaniei, CSU Asesoft Ploiesti, a inregistrat a doua victorie din grupele cupei ULEB, tot impotriva echipei olandeze Hanzevast Capitals. Dupa ce castigase partida de acasa, Asesoft s-a impus si in deplasare, la Groningen, si chiar mai clar decat in tur, cu 95-81, fata de 80-73 la Ploiesti. Cu acest succes, prahovenii reintra in cartile calificarii in faza eliminatorie. Martea viitoare, Asesoft primeste vizita formatiei belgiene Charleroi intr-un derbi pentru locul patru.
Romania - Germania 32-24/ Fara adversar! Romania a cistigat grupa principala de la Dijon, dupa ce a invins cu 32-24 echipa Germaniei. Rezultatul nu este unul elocvent pentru raportul de forte dintre cele doua echipe - Germania a jucat la turatie scazuta, pentru ca locul doi ii aduce un adversar mai accesibil, cel putin la nivel teoretic - Angola. Romancele se pregatesc pentru o intilnire-soc cu Franta - desi nu se afla intr-o forma sportiva deosebita, handbalistele franceze au avantajul ca vor juca in fata propriilor suporteri.
Cristian Gatu - internat de urgenta in Germania Presedintele federatiei romane de handbal, Cristian Gatu a parasit cantonamentul echipei nationale din Franta si s-a internat la o clinica din Germania, din cauza unei crize de spondiloza.   Va rog: mergeti pina la Paris, pentru finala!     Cristi Gatu, spre handbalistele tricolore, in momentul plecarii spre clinica din Nurnberg
"U" Mobitelco Cluj si-a tras super-antrenor La putin timp dupa demisia sarbului Miodrag Perisici, conducerea echipei masculine de baschet, Universitatea Mobitelco Cluj l-a convins pe americanul Tab Baldwin sa preia banca tehnica a ardelenilor cel putin pana la finalul sezonului. Baldwin a devenit un nume extrem de cunoscut in baschet dupa ce, in 2002, a condus nationala Noii Zeelande pana in semifinalele Campionatului Mondial. Ultima data, tehnicianul american a pregatit-o pe PAOK Salonic, de care s-a despartit recent din cauza problemelor financiare.
Tadici: Ne-am trezit! Echipa feminina de handbal a Romaniei joaca marti cu Germania, in ultimul meci din grupa a doua principala a campionatului mondial. Pentru a evita un adversar teribil in sferturi (Rusia sau Norvegia), "tricolorele" au nevoie de o victorie contra handbalistelor germane care au impresionat prin constanta. "Pina la titlul mondial, mai avem 4 meciuri. 4 victorii!", spune antrenorul Gheorghe Tadici.
Romania-Ungaria 31-34. Primul pas gresit Romania a pierdut pentru prima data la Mondialul francez, cedand la limita in fata Ungariei, echipa pe care in urma cu doi ani o invingea in semifinalele turneului final. Partida a avut o desfasurare distincta fata de precedentele intalniri ale romancelor la actuala editie, fetele lui Gheorghe Tadici debutand excelent si conducand aproape in intreaga prima repriza, cand avantajul a fost si de cinci goluri. Erorile au aparut dupa pauza, unguroaicele au egalat in minutul 39, si apoi nu au mai cedat conducerea partidei.
Romania-Spania 32-19. Lectie de handbal Romania a facut o adevarata demonstratie de handbal, mai ales in prima repriza contra ibericelor, avand o prestatie aproape perfecta in aparare, contraatacuri rapide si precise, si actiuni de atac bine organizate. Meciul a fost echilibrat doar in primele cinci minute, la capatul carora scorul era egal, 2-2, fetele lui Gheorghe Tadici dezlantuindu-se apoi si conducand la pauza cu 19-6. Tricolorele s-au relaxat in debutul reprizei secunde, reusind primul gol abia dupa 12 minute, dar castigatoarea era deja decisa, iar Romania se instaleaza la conducerea grupei a 2-a cu punctaj maxim si isi asigura deja prezenta in sferturile de finala.
Selectionata Bucurestiului - in sfarsit, victorie in Challenge Cup Selectionata de rugby a Bucurestiului a obtinut primul succes in actuala editie a Cupei Challenge. Trupa condusa chiar de colectivul tehnic al echipei nationale, Marin Mot - Mircea Paraschiv, s-a impus cu mari emotii, pe stadionul "Arcul de Triumf" din Capitala, in fata prim-divizionarei franceze, Montauban, scor 19-17. Din randul oaspetilor a facut parte si internationalul roman, Bogdan Balan. Dupa trei meciuri, in care a bifat o victorie, un egal, si o infrangere, echipa noastra a urcat pe locul secund in clasamentul grupei, urmand sa evolueze la 14 decembrie pe terenul gruparii din Hexagon.
Shaquille O Neal - 1000 de meciuri in NBA Celebrul Shaquille O Neal a mai batut un record in lumea baschetului, reusind sa-si treaca in palmares meciul cu numarul 1000 in NBA. Din pacate pentru "Shaq", acest moment jubiliar a coincis cu infrangerea echipei sale, Miami Heat, in partida de pe teren propriu cu Golden State Warriors, 113-120. O Neal, care joaca in campionatul nord-american de baschet din 1992, a mai evoluat la Orlando Magic si Los Angeles Lakers, printre performantele sale numarandu-se 4 titluri de campion al NBA, o medalie de aur, castigata cu nationala SUA, la Mondialul din 1994 si un titlu olimpic in 1996.
Romania - Spania (ora 19,30) Dupa o zi de pauza, sambata se reiau meciurile Mondialului de handbal feminin. Fetele pregatite de Gheorghe Tadici joaca impotriva Spaniei. In cealalta grupa principala (Metz), confruntare intre doua dintre marile favorite ale turneului: Rusia si Norvegia.