TEAMBALL
Hochei: Sport Club Miercurea Ciuc, tot mai aproape de titlu Sport Club Miercurea Ciuc a trecut cu scorul de 4-2 de HC Csikszereda in finala Ligii Nationale de hochei pe gheata, conducand in acest moment cu scorul de 2-0 la general, dupa ce a triumfat si in prima disputa cu 5-3.
Rugby: Franta - Anglia 13-24 Nationala Angliei a reusit sa invinga, sambata, in deplasare, nationala Franta intr-un meci contand pentru etapa a 3-a a Turneului celor Sase Natiuni la Rugby, in cel mai important meci al zilei.
Tara Galilor pastreaza procentajul maxim dupa victoria contra Italiei Tara Galilor a reusit a treia victorie consecutiva in Turneul celor sase natiuni, dupa succesul categoric in fata Italiei, 47-8, pe stadionul Millennium din Cardiff. Omul meciului a fost Lee Byrne, autorul a doua eseuri, cate unul in fiecare repriza, Shane Williams a culcat si el balonul in terenul de tinta italian de doua ori, iar Tom Shanklin a semnat al cincilea eseu al gazdelor.
Handbal, tragere la sorti: Rulmentul Brasov - Krim Ljubljana si Jolidon Cluj - Podravka Koprivnika Conform tragerii la sorti efectuate la Viena, echipele romanesti Rulmentul Brasov si "U" Jolidon Cluj vor intalni pe Krim Ljublajana, respectiv Podravka Koprivnika in sferturile de finala ale Cupei Cupelor la handbal feminin.
All Star Game: LeBron James conduce Estul spre victorie Echipa Conferintei de Est a invins Vestul cu cu 134-128 in All Star Game, meciul celor mai buni jucatori din baschetul profesionist nord-american. MVP-ul acestei a 57-a editii din All Star Game a fost desemnat LeBron James (27 puncte).
Soc in hochei: Steaua rateaza finala campionatului national! Steaua Bucuresti rateaza pentru prima oara in istorie prezenta in finala campionatului national. Echipa bucuresteana (de 41 de ori campioana!) a pierdut duminica in fata formatiei HC Csikszereda care i-a luat astfel dreptul de a disputa meciul pentru suprematia in hocheiul romanesc.
All Star Game: Dwight Howard triumfa in concursul de slam-dunk Dwight Howard, baschetbalistul celor de la Orlando Magic, a triumfat in concursul de slam-dunk din cadrul week-end-ului All Star Game, depasindu-l pe Gerald Green, ultimul castigator.
Rulmentul Brasov este in sferturile Cupei Cupelor Liderul Ligii feminine de handbal, Rulmentul Brasov a eliminat formatia ungara Debrecen in optimile Cupei Cupelor. Sambata, la Brasov, Rulmentul a cistigat cu 25-20. In prima partida, disputata in Ungaria, scorul fusese egal, 30-30.
Oltchim - Togliatti 35-26/ Convingator Echipa feminina de handbal Oltchim Rm. Valcea a cistigat net meciul cu formatia rusa Lada Togliatti, al doilea din cadrul grupei Ligii Campionilor. Meirosu (8 goluri) a fost principala marcatoare a Oltchimului in succesul (35-26) care aduce trupa lui Tadici pe primul loc al grupei.
NBA: Jason Kidd va evolua la Dallas Mavericks Jason Kidd, coordonatorul de joc al echipei New Jersey Nets, va evolua pentru Dallas Mavericks, echipa care l-a dorit cu insistenta in ultima perioada.
All Star Game: Componenta echipelor si programul evenimentului Cel mai asteptat eveniment baschetbalistic de peste ocean, All Star Game, isi va disputa la sfarsitul acestei saptamani un nou episod, editia din 2008 a prestigiosului show.
Canada forfait, Venezuela organizeaza Mondialul de Volei masculin Venezuela a primit unda verde din partea Federatiei Internationale pentru a gazdui Cupa Mondiala de Volei masculin, dupa ce Canada, tara organizatoare, a declarat forfait din cauza problemelor financiare.
Turneul preolimpic si gala lui Diaconu, inghesuite in acelasi timp la Polivalenta?!! Turneul preolimpic de handbal si gala de box profesionist in care Adrian Diaconu va lupta pentru titlul mondial interimar al semigreilor se vor disputa in acelasi loc: Sala Polivalenta din Bucuresti! Aceasta este solutia (de compromis) anuntata de seful ANS, Octavian Belu, dupa ce federatia internationala de handbal a informat forul de la Bucuresti ca nu accepta schimbarea locului de disputare a turneului preolimpic.
VIDEO Incident socant in NHL: la un pas de moarte Jucatorul slovac Richard Zednik (Florida Panthers) a fost victima unui accident socant: dupa o ciocnire in care nici macar nu fusese implicat, s-a trezit cu o patina lovindu-l in zona gitului. Meciul Buffalo Sabres - Florida Panthers s-a intrerupt imediat si nu s-a reluat decit in clipa in care oficialii au anuntat ca singerarea lui Zednik a fost oprita.
Doar egal pentru Oltchim la debutul in grupa semifinala Oltchim Ramnicu Valcea s-a intors cu doar un egal din primul meci al grupelor semifinale ale Ligii Campionilor, din deplasarea de la Nurnberg. Valcencele au inceput poticnit, conducand pentru prima oara in minutul 18, cand Ramona Maier a inscris pentru 9-8, iar la pauza scorul a fost egal 15-15. Dupa pauza, campioana Romaniei s-a dezlantuit, distantandu-se la patru goluri, dar germancele au avut o tresarire de orgoliu, au revenit in joc, si au luat un punct cu un gol in ultimele secunde ale meciului.
Shaq a revenit in Vest Shaquille O'Neal a fost transferat la Phoenix Suns, Miami Heat renuntand la pivotul de 36 de ani in schimbul a doi jucatori: Shawn Marion si Marcus Banks. Uriasul de 2,16 metri si 170 de kilograme a avut un sezon modest in Florida, la fosta campioana NBA, cu cea mai slaba medie de puncte a carierei, 14,2 puncte de meci, iar prestatiile slabe au dus la neselectarea sa in All Star Game, pentru prima data in ultimii 14 ani.
UCM Resita s-a razbunat pe Steaua dupa depunctarea primita UCM Resita a invins pe teren propriu liderul Steaua, cu 34-32, intr-un meci in devans din etapa a 15-a a Diviziei Nationale la handbal masculin. Succesul vine la o singura zi dupa ce gruparea resiteana a fost sanctionata de Comisia de Competitii a Federatiei Romane pentru folosirea unui jucator prea tanar, in partida de campionat cu Poli Timisoara. Pentru aceasta, UCM a pierdut cu 10-0, la masa verde, intalnirea cu timisorenii, si a primit si o penalizare de un punct care scoate trupa condusa de Aihan Omer din lupta pentru titlu.
Surpriza de proportii in Superbowl: favoritii Patriots au pierdut in fata Giants! New York Giants au provocat una dintre cele mai mari surprize ale campionatului de fotbal american, invingind in finala marii favoriti New England Patriots, neinvinsi in acest sezon (17-14).
Tara Galilor castiga dupa 20 de ani pe Twickenham Tara Galilor a invins pe Anglia cu 26-19, obtinand astfel prima victorie din ultimii 20 de ani pe stadionul Twickenham din Londra. Trandafirii au avut 13 puncte avans dupa lovitura de pedeapsa transformata de Jonny Wilkinson in debutul reprizei secunde, dar au fost zdrobiti in ultimele 15 minute si astfel vicecampioana mondiala debuteaza cu o infrangere la editia cu numarul 107 a prestigioasei competitii. In primul meci al turneului, Irlanda invinsese Italia cu 16-11.
Spaniolul Pau Gasol se muta la Los Angeles Lakers Los Angeles Lakers a facut o achizitie de marca vineri, inregimentandu-l pe spaniolul Pau Gasol de la Memphis Grizzlies. In schimbul sau, californienii au renuntat la Kwame Brown si debutantul Javaris Crittenton, si au cedat si doua optiuni din draftul NBA in viitoarele doua sezoane. LA Lakers se afla pe locul sase in conferinta de vest a campionatului nord-american de baschet, iar in ultimele 10 partide a inregistrat cinci victorii si tot atatea infrangeri.