Simona Halep: Am avut emotii mari, dar pana la urma mi-a iesit jocul

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 31 august 2011, 10:08 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: Reuters
Simona Halep s-a calificat in turul doi de la US Open dupa o victorie superba in fata jucatoarei Na Li. Chinezoaica este ultima castigatoare de la Roland Garros. "Am avut emotii mari, am fost nervoasa inainte de meci. Mi-a iesit pana la urma jocul", a precizat Halep dupa succesul cu Li. In turul doi, Simona o va intalni pe Carla Suarez Navarro, din Spania.

"Nu a fost deloc usor sa joc impotriva castigatoarei de la Roland Garros, este o jucatoare de o certa valoare. Am avut emotii mari, am fost nervoasa inainte de meci. Am vrut doar sa ma bucur de meci, sa simt cat mai bine mingea si sa joc cel mai bun tenis al meu. Mi-a iesit", a declarat Simona Halep.

"Ma incearca un sentiment teribil dupa aceasta eliminare. Nu ma asteptam sa plec acasa inca din primul tur. Nu sunt o fana a suprafetelor rapide, dar speram sa ma descurc mult mai bine. Imi doream sa fac o figura frumoasa, mai ales dupa ce m-am impus la Roland Garros. Mereu este usor sa spui ceva, dar mai greu sa faci", a precizat Na Li, ultima castigatoare de la Roland Garros.

Statistica partidei Halep vs Li (6-2, 7-5):

Primul serviciu: 64%-61%
Duble greseli: 2-5
Greseli nefortate: 19-54
Puncte castigate cu primul serviciu: 59%-49%
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 59%-48%
Puncte castigatoare: 5-22 .


Citeste mai multe despre   



















1961 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    succes ! (Miercuri, 31 august 2011, 10:18)

    periscop [anonim]

    Felicitări ! şi un parcurs cât mai lung în turneu !
  • +5 (5 voturi)    
    Felicitari (Miercuri, 31 august 2011, 10:22)

    chit_chit [utilizator]

    Felicitari Simona si tine-o tot asa!
  • +4 (4 voturi)    
    Felicitari (Miercuri, 31 august 2011, 10:26)

    funny [utilizator]

    Normal ca trebuie sa fim bucurosi si sa o felicitam pe Simona Halep pentru calificarea in turul 2!
    Dar trebuie sa si recunoastem ca Na Li i-a facut practic cadou aceasta victorie! Nu este chiar asa mare surpriza .... multe site-uri de tenis "pariau" pe un succes al Simonei! A avut ceva noroc sa o prinda pe Na Li intro forma asa proasta!
    • 0 (4 voturi)    
      trist... (Miercuri, 31 august 2011, 10:51)

      ovicash [utilizator] i-a raspuns lui funny

      Puncte castigatoare: 5-22 .

      Nu stiu cum se va descurca mai departe :(
  • +1 (5 voturi)    
    Bravo, Simona! (Miercuri, 31 august 2011, 10:29)

    adra [anonim]

    M-am uitat cu interes la meci, nu stiam ca-i castigatoarea de la RG, dar mi-am dar seama ca-i foarte buna dupa cum plasa loviturile. Chinezoaica a gresit foarte mult, iar Simona s-a concentrat extraordinar de bine, si-a facut jocul ei si-a castigat. Felicitari si mult succes mai departe!
  • +2 (2 voturi)    
    A cistigat (Miercuri, 31 august 2011, 11:36)

    ogi [anonim]

    Ca a facut puncte cistigatoare putine e important.Dar a cistigat meciul la fel ca si Dulgheru
    Cel putin fetele joaca bine si sint deja 4 sau 5 care urca in clasament si nu se lasa .
    In schimb la baieti e RUSINE MARE .
    Hanescu ori e cu pariurile ori e dus de acasa .Alti nu avem ?Iar cei ce sint in clasament peste locul 100 sint batrini
    • 0 (0 voturi)    
      Il avem pe Tecau la masculin (Joi, 1 septembrie 2011, 18:46)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui ogi

      Hanescu e vai de capul lui intr-adevar, dar in schimb Horia Tecau face performante f bune. E drept ca joaca la dublu.
  • +5 (9 voturi)    
    Clasicilor contestatari (Miercuri, 31 august 2011, 11:39)

    rhadoo [anonim]

    Celor care cred ca este usor sa elimini la 19 ani pe numarul 6 mondial sa se gandeasca daca in domeniul lor pot nazui sa "joace" de la egal la egal cu primii 10 in profesie. E adevarat ca na li a avut multe puncte castigatoare dar mai ales greseli nefortate si a parut ca a controlat partida, dar:
    - cei care spun asta au vazut ca si mine doar setul doi (partial), adica ce a fost transmis pe eurosport, in setul unu inteleg ca dominarea simonei a fost clara
    - nu apreciaza momentele critice depasite de simona in cursul celui de-al doilea set cand a dat dovada de o forta psihica impresionanta
    - nu iau in calcul ca a fost o strategie deliberata cedarea initiativei in setul doi a fost o strategie care a impins si a fortat-o pe li sa faca puncte castigatoare sub presiunea pierderii jocului
    - victoria simonei nu vine intamplator ci la capatul unei cariere foarte frumoase la juniori si a unor meciuri foarte bune facute la seniori si se adauga unui grup de fete (begu, dulgheru, niculescu, carstea) in care niciuna din ele nu au mai mult de 23 de ani si sunt in prima 100.

    Acordati ingaduinta si rabdare acestor jucatoare tinere si sunt sigur ca vor ajunge sa se bata sus. Bucurati-va de stirile de acest gen si cautati sa le indepartati pe cele legate de mondenitati, scandaluri si sex si sportul o sa aiba o sansa in plus sa devina un cadru bun pentru tinerii nostri care-l practica si pentru cei care il privesc si/sau il comenteaza.