Novak Djokovic: Sunt nascut sa fiu campion, am stiut ca am calitatile necesare pentru a-i invinge pe Federer si Nadal

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 4 iulie 2011, 11:29 Sport | Tenis

Novak Djokovic
Foto: Reuters
Novak Djokovic isi traieste din plin clipa de glorie pentru care a muncit: a castigat in premiera Wimbledon-ul si a ajuns pe locul intai in clasamentul ATP. "Sunt nascut sa fiu campion. Traiesc pentru tenis si am munci mult pentru a ajunge aici. Intotdeauna m-am gandit ca am calitatile necesare pentru a-i invinge pe Federer si pe Nadal", a precizat sarbul.

"Mi-as dori sa va spun tot ce simt, dar este foarte greu sa-mi gasesc cuvintele. Mi-am indeplinit obiectivul de o viata, visul meu a devenit realitate. Am trait toate aceste senzatii in doar trei zile. Este cea mai frumoasa zi din cariera mea, cea mai puternica emotie pe care am simtit-o vreodata pe terenurile de tenis.

Traiesc pentru tenis si de aceea m-am pregatit atat de dur in toti acesti ani. Acum, in sfarsit a venit si recompensa. Vreau sa savurez momentul, sa profit de aceasta bucurie.

Majoritatea jucatorilor considera Wimbledon-ul turneul cel mai important, iar eu am fost in masura sa-l castig. Am facut cel mai bun meci al carierei mele pe iarba pentru a ajunge in posesia trofeului", a declarat Novak Djokovic, conform Agerpres.

A invatat de la Federer si Nadal

"Nadal si Federer sunt jucatori extraordinari, au dominat tenisul in ultimii cinci ani si au castigat aproape toate turneele de Grand Slam. Adesea a fost frustrant pentru mine, dar a trebuit sa am rabdare si sa invat de la ei. Trebuia sa progresez, sa devin mai bun, atat ca jucator, cat si ca persoana, pentru a gasi modalitatea de a face fata presiunii si asteptarilor.

Intotdeauna m-am gandit ca am calitatile necesare pentru a-i invinge pe cei doi. Vreau sa revin aici ca sa castig si alte titluri, pentru ca sunt nascut sa fiu campion si sa castig turnee de Grand Slam. Eu cred ca si victoria obtinuta in Cupa Davis mi-a dat mai multa incredere in capacitatile mele, m-a ajutat sa-mi pierd frica. Sunt cele mai frumoase momente de pe terenul din tenis, Wimbledon si Cupa Davis", a conchis noul lider din ierarhia ATP.

Novak Djokovic a cucerit de-a lungul timpului trei turnee de Grand Slam: Australian Open (2008, 2011), Wimbledon (2011). Din data de 4 iulie 2011, sarbul este numarul unu in ierarhia ATP.


Citeste mai multe despre   























3770 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Felicitari , Nole! La cat mai multe! (Luni, 4 iulie 2011, 11:48)

    sg [anonim]

    Bravo! Ziceam ca merita locul I ATP, a reusit sa deregleze doua dintre tipologiile de succes ale tenis-ului masculin, la ora actuala.
    O provocare extrem de dificila, avea in fata doi monstri sacri, trebuia rabdare, perfectiune tehnica, autocontrol desavarsit. Aproape de imposibil. Si totusi....
    Ma uitam cum il priveau parintii, presedintele Tadic, il sustineau cu tot sufletul. Cum sa nu sustii curaj si tenacitate la 20 de ani?
    Felicitari.
    Sa se uite si copiii aia care n-au reusit sa treaca doua teze la bac ce inseamna sa reusesti: munca si putina imaginatie.
    • +2 (8 voturi)    
      Nole te umfli in pene cam devreme... (Luni, 4 iulie 2011, 13:52)

      ShoboLingoZauR [utilizator] i-a raspuns lui sg

      D-abia ai castigat 3 turnee de MS si deja ti s-a suit la cap! Concentreaza-te mai mult pe tenis si mai putin pe declaratii sforaitoare!

      Ai zis ca ai invatat de la Federer si Nadal multe...invata si sa fi nitel mai modest.

      Felicitari pt. Wimbledon si locul 1 ATP!

      PS. La cum stau lucrurile acum pare ca fiecare isi are "nasul" lui.

      Nadal pe Djokovici
      Federer pe Nadal
      Djokovici pe Federer

      Am dreptate?
      • +4 (4 voturi)    
        exact asta (Luni, 4 iulie 2011, 14:40)

        george [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

        Stii care e lucrul hilar acuma?
        Djokovic a trecut cu tabloul cu Muray iar Nadal cu Federer. Pentu ca 'nasul' lui Djokovic, Federer, sa ajunga in finala la US Open, trebuie sa il bata pe jucatorul care ii este "nas" in semifinala (Nadal). Asa ca Djokovic va castiga multe turnee de acum in colo.
        Nadal trece acum printr-un moment foarte delicat al carierei lui. Daca ajunge in finala la US Open si pierde al saselea meci in fata lui Djokovic in acelasi an, va fi devastator pentru psihicul lui si nu cred ca va mai fi in stare sa il bata pe Djokovic vre-odata. Pe de alta parte daca pierde in sferturi sau semifinala poate pierde chiar 2000 de puncte si ar ajunge pe locul 3, daca Federer reuseste cumva sa ajunga in finala. O "accidentare" pana la inceputul lui 2012 i-ar prinde foarte bine dar ar fi lipsit total de fair play si de respect pentru ceilalti competitori. Nu ar fi insa pentru prima data cand s-ar intampla lucrul asta
        • 0 (0 voturi)    
          Poate, (Luni, 4 iulie 2011, 15:52)

          if0014 [utilizator] i-a raspuns lui george

          dar nu uita ca prima accidentare serioasa (de fapt a fost mai mult decat atat) a venit intr-un moment in care Nadal domina autoritar tenisul, inclusiv pe Federer, si l-a scos din circuit destul de mult timp.
          • +3 (5 voturi)    
            Stil de joc daunator pt sanatate... (Luni, 4 iulie 2011, 16:08)

            ShoboLingoZauR [utilizator] i-a raspuns lui if0014

            Cand am scris mai demult ca abia dupa cei 3 se vor retrage si vom trage linie vom sti cine a fost cel mai bun mi-a dat un argument excelent.

            Federer are 30 si daca vrea si are ambitie mai poate juca la un nivel inalt inca 1-2 ani.

            Nadal si Djokovici din cauza stilului e posibil sa se retraga mult mai devreme si mult mai brusc. Vine o accidentare ceva si caput.

            La cum derapeaza pe teren cei 2 oricum e o mare minune ca nu s-au accidentat mai des.
            • +1 (1 vot)    
              exact asta am spus si eu (Luni, 4 iulie 2011, 19:42)

              george [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

              Nadal in 2013 va fi doar o umbra a lui Nadal 2010. La fel cum Federer 2011 este o umbra a lui Federer 2007. La Nadal si Nole, declinul va fi mult mai accentuat decat la Federer pentru ca jocul lor este pur fizic, iar odata ce forta o sa se epuizeze, datorita varstei si uzurii fizice, jocul lor nu va mai insemna absolut nimic, o vor lua pe cocoasa de la jucatori mediocri. Iar semnele deja se vad la Nadal care anul asta s-a chinuit sa castige meciuri cu jucatori de loc 50.
              La Federer e o alta poveste, el poate inca sa serveaasca foarte bine plus ca are inca bagajul tehnic de lovituri superbe, ceea ce ii permite sa mentina la un nivel bun si sa faca si spectacol. Ca pana la urma cele mai superbe meciuri care s-au jucat anul asta au fost facute de Federer la RG cu Djokovic si cu Nadal. Iar faptul ca se mentine cu destul de mare usurinta pe pozitia a 3 a si asta avandul pe Muray Soderling si Bedrich in spatele lui spune multe despre valoarea lui.
          • 0 (0 voturi)    
            uita-te pe wikipedia (Luni, 4 iulie 2011, 19:35)

            george [anonim] i-a raspuns lui if0014

            la Roger Federer si la statistica care este acolo. Din 2004 pana in 2007, din cele 12 turnee de GS in afara Roland Garosului, care oricum nu este specialitatea lui, Federer a castigat 11 turnee. Rafael Nadal nu l-a batut niciodata pe Federer pe aceste suprafete inainte de 2008. Anul 2008 a insemnat inceputul declinului lui Federer, accentuat foarte mult de acea nucleoza. Doar asa a reusit Nadal sa il bata pe Federer la Wimbledon 2008 si AO 2009. Multi se fac ca uita de acest amanunt. Dupa 2008 oricum cariera lui Federer a intrat pe o panta descendenta, accentuata mai apoi de faptul ca s-a casatorit si a facut si 2 copii, lucru care a influientat valoarea jocului lui Federer foarte mult. Victoriile lui Nadal si a lui Djokovic in fata lui Federer sunt aproape toate in perioada de declin a lui Federer, asa ca sa te lauzi ca l-ai batut pe Federer, cand Federer este la sfarsitul carierei mi se pare o stupizenie. Victoria 'taticului' Federer de la RG 2011 in fata lui Nole aflat in varful carierei lui este un indiciu al diferentei uriase de valoare dintre cei 2. Daca Djokovic s-ar fi nascut cu 5 ani mai devreme. ar fi fost spulberat de Federer fara drept de apel.
            • -1 (1 vot)    
              uiti un mic amanunt... (Marţi, 5 iulie 2011, 10:02)

              me [anonim] i-a raspuns lui george

              singura victorie a lui federer pe zgura a fost cand nadal a fost accidentat...
              • +1 (1 vot)    
                da (Marţi, 5 iulie 2011, 14:41)

                george [anonim] i-a raspuns lui me

                si sunt sigur ca daca Nadal nu ar fi fost accidentat in 2009 Federer nu ar fi castigat Roland Garosul. Ca Wimledonul din 2009 nu cred ca ar fi avut vreo sansa Nadal sa il castige. Dar tot atat de adevarat e ca victorile lui Nadal in fata lui Federer au fost obtinute cabd Federer a fost bolnav de acea mononucleoza (Wimb 2008 si AO 2009). Accidentarea se datoraza poate proastei pregatiri fizice sau poate stilului de joc exesiv de fizic dar boala e boala. Eo mare diferenta. E meritul lui Federer si a echipei lui ca au stiut sa il antreneze in asa fel in cat timp de 12 ani sa nu se accidenteze niciodata.
      • -1 (1 vot)    
        Canta pe nas! (Luni, 4 iulie 2011, 20:05)

        avatar [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

        Subscriu integral la opinia ca Djoko se umfla cam tare in penaj.Mai multa modestie nu i-ar strica dar probabil ca lipsa ei provine de la cea mai cunoscuta patroana de stana din Balkani mamitica lui care acum vreo 3 ani dupa o vict a fiului ei la Federer il declarase pe elvetian regele mort si pe fiul ei noul rex.Bunul simt e ca talentul si banul daca le ai,le ai daca nu ,nu.
        • -1 (1 vot)    
          aha (Marţi, 5 iulie 2011, 18:10)

          GEORGE [anonim] i-a raspuns lui avatar

          de aici provine antipatia lui Federer fata de Djokovic. Odata ca masa a declarat ce spui tu plus ca si Djokovic a declarat ca Federer nu este chiar asa de imbatabil precum se spune. Niste neciopliti. Cand Federer a fost intrebat daca ese mai bun ca Sampras si daca se considera cel mai bun din lume a raspuns ca datoria lui e sa joace iar a ziaristilor sa faca statistici. Chiar daca stie bine ca e mai bun ca Sampras nu a vrut ca prin raspunsul lui sa il ofenseze pe Sampras cu care este si amic. Chesti de civilizatie care nu are cum sa vina din balcani
      • +1 (1 vot)    
        // (Miercuri, 6 iulie 2011, 15:37)

        Mr. Che [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

        Nu, nu ai
        se nasesc dupa cum urmeaza:

        Djoko pe Nadal
        Nadal pe Fedex
        Fedex pr Djoko

        cel putin asta e situatia actuala.(editat de HotNews.ro)
  • +2 (4 voturi)    
    Modestie (Luni, 4 iulie 2011, 12:16)

    fny.ro [anonim]

    Imi place de el ca este foarte modest... sau nu...
    • +2 (4 voturi)    
      cum e zicala aia? (Luni, 4 iulie 2011, 15:43)

      @Nole [anonim] i-a raspuns lui fny.ro

      De când am devenit perfect, am încetat să fiu arogant...
      • 0 (0 voturi)    
        intr-adevar (Miercuri, 13 iulie 2011, 0:26)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui @Nole

        Djokovici nu are deloc stofa de nr 1 mondial. Ca jucator, nu prea am ce sa-i reprosez, dar ca om lasa de dorit. La cei 24 de ani ai sai nu are decat 3 titluri de GS si declara ca s-a nascut pentru a fi campion, ce penibil!!! Sper ca la US Open sa fie readus cu picioarele pe pamant, poate ca nu de Nadal (desi sper sa ma insel); Federer are cele mai mari sanse sa-l bata pe Djokovici in momentul de fata. ...Nu ma intrebati de ce, dar cred ca si Del Potro s-ar putea sa produca surpriza.
  • -2 (2 voturi)    
    Ce bine ca n-am pariat pe Federer (Luni, 4 iulie 2011, 12:34)

    Jincu [anonim]

    .
    • +2 (2 voturi)    
      pai e o prostie sa pariezi (Luni, 4 iulie 2011, 19:25)

      ghita [anonim] i-a raspuns lui Jincu

      pe orice jucator de tenis la ora actuala. Competitia este asa de stransa ca riscul de a paria si pierde e foarte mare. Cine s-ar fi aseptat ca Federer sa il bata la Djokovici in SF la RG, dupa ce Djokovic castigase 41 de meciuri consecutive. Cine se astepta ca Tzonga sa il bata pe Federer? Cine s-ar fi asteptat ca Djokovic sa il bata de 5 ori pe Nadal anul asta
  • +1 (3 voturi)    
    alooooooo (Luni, 4 iulie 2011, 12:50)

    me [anonim]

    putina modestie n-a omorat pe nimeni!!!
    oi fi numarul 1 la tenis... dar la fair play mai ai de munca...
    imi placea sarbul, dar se pare ca si-a cam luat-o in cap...
    sunt curios daca reziste pe locu 1 pana la sf. anului... cu atitudinea asta clar nu...
    • +1 (3 voturi)    
      rezista (Luni, 4 iulie 2011, 14:17)

      george [anonim] i-a raspuns lui me

      Chiar daca nu ar ajunge nici macar in sferturi la US Open si tot nu mai pierde prima pozitie. La US Open are de aparat 1200 pct. Diferenta dintre ei si Nadal este acum de peste 2000 asa ca va termina anul pe pozitia 1. La Turneul campionilor a piedut in semifinala cu Federer, Cu aroganta asta asa de evidenta isi va pierde multi fani, Nadal si Federer au fost foarte iubiti si apreciati nu doar pentru jocul lor ci si pentru modestia de care au dat dovata si pentru repectul pe care si l-au aratat unul altuia, fie si daca a fost doar de protocol nu si real. Metehnele "civilizatiei balcanice" isi spun insa cuvantul. Nu poti sa astepti mai mult de la Nole. La capitolul respect fata de ceilalti competitori, Djokovic nu a stat niciodata foarte bine. Dupa ce la batut prima data pe Federer, la masterul canadian in 2007 parca, Djokovic a declarat ca Federer nu este asa de imbatabil cum se spune, A urmat insa US Openul cand Federer pus la respect si l-a batut in finala. Asta dupa ce a avut 2 mingi de meci.
      • +1 (3 voturi)    
        nu cred... (Luni, 4 iulie 2011, 14:53)

        me [anonim] i-a raspuns lui george

        sa nu uitam ca sunt si inca vreo 3 turnee de master.
        dar intr-adevar, daca nu are un declin vizibil, nole nu poate pierde locu 1 la finalul anului...
        caracterul in schimb, lasa mult de dorit din pacate...
        • 0 (0 voturi)    
          din cate tin minte (Luni, 4 iulie 2011, 17:52)

          george [anonim] i-a raspuns lui me

          Nadal a jucat finala de la Toronto, cu Muray si are de aparat 500 de puncte de acolo dupa care nu a mai ajuns in nici o finala de master pana la US Open. Djokovic in schimb a pierdut in sferturi la Toronto cu Federer deci daca ajunge in finala isi mai adauga 500 de puncte iar daca o castiga 1000.
          Desi ma gandesc ca Djokovic se va concentra de acum in colo doar petru US Open s-ar putea ca sa se lupte sa castige masterul canadian care i-ar aduce 1000 iar daca va castiga si US Openul va ajunge la peste 15000 puncte lucru pe care nici un jucator nu l-a mai realizat. Maximul pe care Federer l-a obtinul a fost 13500 dar asta pentru ca Federer a folosit turneel de master mai mult ca oportunitati de antrenament decat pentru a acumula puncte.
          Daca Djokovic va ajunge la 15000 atunci diferenta intre el si locul 2 va fi asa de mare incat va ramanea pe prima pozitie multi ani.
          Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi fost daca ar fi castigat si Roland Garosul. Nu cred insa ca va fi lasat sa ajunga la o astfel de diferenta pentru ca personal nu mai cred ca tenisul se joaca 100% pe teren, Exista interese financiare uriase in acest sport iar daca ar exista o astfel de discrepanta imensa, spectatorii si-ar pierde interesul pentru tenis si ar fi pierderi financiare mari,
          Cam asa ceva incepuse sa se intample in perioada Federer, asta pana a aparut Nadal pe firmament.
  • +1 (3 voturi)    
    diferenta (Luni, 4 iulie 2011, 12:50)

    gigi [anonim]

    A ratat ocazia de a se alatura lui Nadal si Federer ca stil de campion. Egoist si plin de "modestie"
  • +2 (4 voturi)    
    pacat (Luni, 4 iulie 2011, 13:49)

    george [anonim]

    Djokovic nu a fpst niciodata modest. Chiar si gestul acela de a se bate cu pumnul in piepr exprima lucrul asta. Eu cred ca declaratia lui este mult mai mult refularea unor frustrari acumulate de-alungul celor 4 ani de lupta cu cei doi monstri sacri ai tenisului mondial. Ca trebuie sa fi fost extrem de frustrant sa te fi nascut in aceeasi perioada cu ei.
    Performanta lui Djokovic este de apreciat. Sa intri in tenisul profesionist intr-un moment in care cei mai buni 2 jucatori de tenis din toate timpurile dominau tenisul intr-un mod categoric ar fi fost dezarmant pentru orice tenismen, Djokovic a crezut insa in sansa lui si a muncit enorm pentru a-si realiza visul si pentru asta mertia tot respectul. Din pacate, declaratiile astea arata ca nu are mentalitate de campion. Putina modestie nu i-ar strica. Pana la urma faptul ca l-a batut pe Federer de cateva ori in ultima perioada nu este o performanta chiar asa de mare mai ales daca ne gandim ca Federer are aproape 30 de ani si este la apusul carierei. Orice alt tenismen, in locul lui Federer s-ar fi retras din tenis dupa atatea recorduri. Federer a ales insa sa continue sa joace si sa fie o provocare pentru cei tineri,. Daca ar fi putin mai modest, Djokovic nu ar fi facut aceasta declaratie mai ales la cateva saptamani dupa ce a fost infrant in semifinala de la RG de catre Federer. Pana la urma acea victorie arata adevarata diferenta de valoare dintre cei doi., Ca pana la urma sa fii batut de un jucator aproape de pensionare cu famile si copii si cu 6 ani mai in varsta ca tine, intr-un moment de varf al carierei tale si intr-un moment in care ti-ai dorit victoria foarte mult arata diferenta de valoare. Repede a uitat Djokovic umilinta si neputinta de a-i face fata lui Federer. De asta Federer nu il inghite pe Djokovic deloc, pentru aroganta asta. Djokovic o va lua pe cocoasa la US Open pentru declaratiile astea, chiar de la Federer
  • +2 (2 voturi)    
    Tocmai (Luni, 4 iulie 2011, 14:20)

    irlandezu [anonim]

    ...cind ma pregateam sa-i admir maturitatea in joc si comportament, iata cum da Djokovic cu mucii-n fasole...ca in Balcani! Mi-am luat remarci contrare cind am spus ca e arogant, dar ia uite ca nu sint singur, mai vad si altii, sau e atit de evident ca nu se poate sa nu constati.
  • +2 (2 voturi)    
    Djokovic nu a fost niciodata modest (Luni, 4 iulie 2011, 15:00)

    george [anonim]

    Doar ca in ultimii doi ani si-a cenzurat foarte mult declaratiile si actiunile pentru ca si-a dat seama ca aroganta s-ar putea sa il coste. Acuma, cand a reusit sa il bata in asa hal pe Nadal si sa ajunga pe prima pozitie, toate refularile astea au explodat si a spus pe gura ceea ce era in 'capusa' de multa vreme. Cu declaratiile de genul asta insa isi va pierde respectul celorlalti tenismeni si chiar si a spectatorilor. Pentru ca nimanui nu-i plac oamenii aroganti. Asta este si motivul pentru care Federer nu il respecta si de asta s-a ambitionat Federer sa il bata la Roland Garos si sa intrerupa seria victoriilor consecutive. Cand te compari cu ceilalti tenismeni trebuie sa fii totusi obiectiv.Este foarte adevarat ca victoriile de anul asta in fata lui Nadal reprezinta diferenta de valoare dintre cei doi, mai ales ca cei doi au aproape aceeasi varsta iar doua din victorii au fost obtinute pe zgura, acolo unde Nadal este cel mai bun. Dar a te bate cu pumnul in piept ca l-ai batut pe Federer,care se afla oricum la sfarsitul carierei mi se pare penibil, mai ales in contextul in care cu doar cateva saptamani in urma ai fost infrant in mod umilitor intr-un moment in care iti doreai victoria foare mult. Victoria din semifinala de la US Open de anul trecut a fost obtinta intr-un context in care Federer nu prea a avut chef sa se confrunte inca o data nu Nadal si sa piarda iarasi, "Complexul Nadal". Ca altfel Federer putea sa il bata mar. Odata cu retragerea lui Fedeer, nu numai ca va disparea cel putin pentru o perioada spectacolul din tenis dar se pare ca si bunul simt. Ca pana la urma urmei Djokovic este si el doar un ciomagar nimic altceva. Meciurile cu adevarat spectaculoase de anul asta au fost provocate pana la urma tot de Federer,
  • +1 (1 vot)    
    rahat pe bat (Luni, 4 iulie 2011, 17:38)

    rahat@yahoo.com [anonim]

    Incepusem sa-l simpatizez pe Nole nu pentru jocul lui, care mi se pare de tot rahatul, cel putin din punct de vedere al spectacolului ci datorita ambitiei si indarjirii cu care s-a luptat ca sa isi atinga visul dar si dintr-o antipatie fata de Nadal. Si asta in pofida faptului ca am vazut de la inceput ca are o aroganta tipic balcanica si in pofida faptului ca nu imi place tenisul agresiv. Ultimele lui declaratii ma fac insa sa imi pierd complete simpatia pentru el.
    Este o diferenta uriasa intre Federer pe de o parte si Nadal s Djokovic pe de alta parte. Federer si-a dezvoltat un stil de joc de invingator, bazat nu pe slabiciunile adversarilor si nici pe jocul la greseala adversarului ci strict pe calitatile lui tehnice, fizice si psihice. Nadal insa , concentrandu-se si cautand solutii la problema "Federer" si-a dezvoltat un stil de joc strict pe 'sablonul Federer". A vazut ca Federer pierde multe puncte care se joaca foarte lung pentru ca isi pierde concentrarea si loveste decisiv si neinspirat uneori si a jucat excesiv de mult la greseala adversarului. Plus ca a profitat ca loveste cu stanga si la atacat excesiv pe rever si asta i-au adus multe victorii. Problema e ca Nadal si-a facut din asta un stil de joc. Acuma ca Djokovic joaca mult mai bine decat Nadal la greseala adversarului plus ca loveste foarte bine cu reverul cu ambele maini, Nadal se afla in dificultate foarte mare. Si este foarte greu acuma sa gaseasca solutii la problema "Djokovic". Pe de cealalta parte Djokovic face si el aceeasi greseala pe care a facut-o Nadal, isi dezvolta un stil de joc pe 'sablonul Nadal' si va avea surprize neplacute in viitor. Trebuie sa recunosc insa ca Djokovic este mai inteligent decat Nadal si isi dezvolta si alte calitati.
    Asa se explica dece Nadal are dificultati cu jucatori de loc 50 in timp de Federer castiga foarte relaxat. Ca Federer e pierdut cu Tzonga sau Soderling e ca nu a fost pregatit sa faca fata unor jucatori brutal de agresivi
  • 0 (0 voturi)    
    adevarul este (Luni, 4 iulie 2011, 19:23)

    gustamar [anonim]

    ca infrangerea in fata lui Federer in semifinala de la Roland Garos a fost foarte greu de ingurgitat de Djokovic. Odata ca a spulberat seria victoriilor consecutive si odata cu ea si sansa ca Djokovic sa stabileasca un "all time record" care ar fi fost imposibil de depasit de oricine alticineva. Plus ca i-a luat sansa lui Djokovic de a-l bate pe Nadal la turneul lui cel mai favorit . O victorie la Roland Garos ar fi insemnat cu mult mai mult pentru Djokovic decat cea de la Wimbledon, plus ca daca Nadal ar fi pierdut si la RG in fata lui Djokovic ar fi fost demolat psihic.
    Cat despre Federer, el i-a demonstrat arogantului de Djokovic ca il poate bate la orice ora din zi si din noapte, daca isi propune asta. Infrangerea de la US Open 2010 a fost cauzata de 'complexul Nadal' mult mai mult decat de valoarea lui Djokovic. Pur si simplu, Federer nu a fost pregatit psihic pentru o noua intalnire cu Nadal, i-a fost pur si simplu teama de o noua infrangere in fata lui Nadal pe unul din terenurile pe care el a facut istorie.
    De altfel la conferinta de presa de dupa acel meci, nu a fost deloc suparat de infrangere. Apoi Federer l-a batut foarte usor pe Djokovic la Turneul Campionilor dupa care a venit la AO mult prea relaxat, asta dupa ce l-a batut pe Nadal in finala Turneului Campionilor. Djokovic a venit mult mai motivat, Federer a venit prea relaxat si de asta l-a batut; Dar la Roland Garos, unde Federer a venit foarte pregatit si motivat, i-a predat lectii de tenis lui Djokovic care de multe ori se uita ca prostul la executiile superbe a lui Federer iar pe fata lui se citea neputinta de a face ceva. Sunt convins ca Fererer l-ar fi batut si la Wimbledon daca ar fi ajuns in semifinale. Sper ca la US Open sa vedem o finala Djokovic Federer pentru ca sa ii arate Federer cine e mai bun.
  • 0 (0 voturi)    
    Novak Djocovic:" Sunt nascut sa.." (Luni, 4 iulie 2011, 19:34)

    lilly [anonim]

    ...Pentru cat timp?!!!
  • 0 (0 voturi)    
    acelasi (Luni, 4 iulie 2011, 19:36)

    lilly [anonim]

    ...si, mai ales, pentru cine?!
  • +1 (1 vot)    
    Djocovic (Luni, 4 iulie 2011, 20:20)

    mariussev [anonim]

    Eu zic sa nu-l mai criticati atat.E sarb si astia au aroganta in sange.Pe de alta parte dupa ani de munca si renuntari oricare ar simti nevoia sa refuleze.Sa-i apreciem si sa-i iubim pe campioni asa cum sant ! Avem atatea de invatat de la ei!Sa lasam la o parte "Miorita"si sa invatam inclusiv putina aroganta
  • 0 (0 voturi)    
    un lcuru interesant de vazut (Luni, 4 iulie 2011, 21:47)

    unlucru [anonim]

    este cum va reactiona si cum va juca Federer de acum incolo. Inainte de Wimbledon visa sa mai ajunga odata lider mondial. Cred ca unul din scopurile pentru care s-a straduit sa il bata pe Djokovic la Roland Garos a fost tocmai ca sa nu ii dea ocazia sarbului sa se distanteze prea mult in clasamentul pe puncte. Odata ce este evident ca sarbul va acumula chiar si mai mult de 13000 de puncte pana la finalul anului, este evident ca sansa lui Federer de a mai ajunge incaodata lider mondial se reduce practic la zero. Odata ce aceasta motivatie nu mai este de actualitate, nu vad ce l-ar mai putea determina pe Federer sa se antreneze serios si sa se zbata sa castige turnee. Ca oricum in contextul actual, in care sarbul il domina categoric pe Nadal, nu cred ca mai exista sansa ca Nadal sa il ajunga pe Federer la numarul de GS. Daca seria infrangerilor va continua si cu US Open, va fi imposibil pentru Nadal sa isi mai revina. Acum ma bucur ca sarbul a pierdut la RG pentru ca la cat de arogant este si daca ar fi castigat toate cele 4 titluri de GS nimeni nu i-am mai fi ajuns la nas de mandru ce e
  • 0 (0 voturi)    
    "nole" (Marţi, 5 iulie 2011, 10:16)

    Gigi [anonim]

    Pe mine ma enerveaza ca-i ziceti toti "nole". de unde dracu mai vine si "nole"?