Finalisti anul trecut la Wimbledon (in proba de dublu), Horia Tecau si suedezul Robert Lindstedt se apropie din nou de un meci cu trofeul pe masa; cei doi au promovat deocamdata in semifinale, dupa un meci maraton cu Arnaud Clement/ Lukas Dlouhy (Franta/ Cehia) - Tecau si Lindstedt s-au impus cu 12-10 in setul decisiv (Tecau, Lindstedt - Clement, Dlouhy 3-6, 6-1, 4-6, 6-4, 12-10).

"Tsonga a rasturnat un munte - Federer" (L'Equipe)Foto: Reuters

In semifinale, adversari le vor fi Christopher Kas, Alexander Peya (Germania, Austria).

Miercuri a fost ziua "sferturilor" pe tabloul baietilor: din "careul de asi" (al primilor 4 favoriti) merg mai departe doar 3 - Roger Federer a fost eliminat de francezul Tsonga, autorul unei reveniri fabuloase: a castigat in 5 seturi, dupa ce pierduse primele doua manse!

Nadal i-a lasat un set lui Mardy Fish, ca si Djokovici lui Tomic, insa victoriile lor nu au fost cu adevarat amenintate; calificare in 3 seturi pentru Andy Murray, in fata lui Feliciano Lopez, scotianul pregatindu-se de revederea cu Nadal (reeditare a semifinalei de la Roland Garros).