Alexandra Dulgheru si Simona Halep, ultimele reprezentante ale Romaniei pe tabloul de simplu de la Wimbledon, au fost eliminate, joi, de catre doua favorite ale competitiei. Dulgheru a fost invinsa fara drept de apel de rusoaica Svetlana Kuznetsova (cap de serie numarul 12), scor 6-0, 6-2, in timp ce Simona Halep a reusit sa-i ia un set campioanei en-titre, Serena Williams (favorita numarul 7), dar a cedat in trei seturi, scor 6-3, 2-6, 1-6.

Serena Williams, prea puternica pentru HalepFoto: Reuters

Simona Halep (Romania) - [7] Serena Williams (SUA) 6-3, 2-6, 1-6

Surprinsa de o jucatoare tenace, campioana en-titre de la Wimbledon, Serena Williams, nu a reusit sa-si intre prea repede in ritm. Aflata la al patrulea meci competitiv de la revenire, americanca a avut de furca in fata Simonei Halep. Agresiva, romanca a plimbat mult mingea pe teren in primul set si, ajutata de un serviciu foarte bun, a preluat incet-incet fraiele partidei.

Constanta si precizia jocului sau au fost rasplatite in game-ul al patrulea al meciului, atunci cand a transformat singura mingea de break avuta (3-1). Increzatoare, Simona s-a desprins rapid la trei game-uri (4-2), insa a alunecat pe teren si, la 5-2, a fost nevoita sa ceara interventia fizioterapeutului. Dupa cateva minute de pauza, Simona a revenit pe teren si a luat primul set al partidei in fata fostului lider mondial (6-3).

Condusa la seturi, Serena si-a castigat la 0 serviciul in setul secund, pentru ca in urmatorul game sa revina de la 0-40 si sa faca break-ul (2-0). Serviciul Simonei Halep nu a mai fost la acelasi nivel ca in primul set si romanca a inceput sa cedeze teren in fata adversarei. Serena a impus ritmul in setul secund, a devenit mai agresiva, si-a imbunatatit returul si cu un nou break in game-ul al optulea a castigat setul (6-2).

Increzatoare, Williams a inceput sa serveasca mai bine si sa loveasca mai puternic in decisiv. A facut un nou break in game-ul al doilea si s-a distantat rapid la 3-0. Simona Halep si-a cedat din nou serviciul (4-0), dar a reusit sa-si castige pentru prima data game-ul al 5-0, dupa ce a salvat trei mingi de meci. Serena Williams s-a impus insa pe serviciul sau (6-1), calificandu-se astfel in turul al treilea de la Wimbledon.

Statistica partidei Halep - Williams:

Durata: 1 ora si 47 minute

Asi: 2 - 7

Duble greseli: 4 - 2

Greseli nefortate: 7 - 19

Puncte castigate pe primul serviciu: 32/52 (62%) - 30/34 (88%)

Puncte castigate pe al doilea serviciu: 14/29 (48%) - 17/31 (55%)

Lovituri castigatoare: 11 - 34

Puncte castigate pe retur: 18/65 (28%) - 35/81 (43%)

Mingi de break castigate: 1/1 (100%) - 4/10 (40%)

Puncte castigate la fileu: 5/8 (63%) - 15/22 (68%)

Cel mai rapid serviciu: 107 mile/h - 115 mile/h

Alexandra Dulgheru (Romania) - [12] Svetlana Kuznetsova (Rusia)0-6, 2-6

Svvetlana Kuznetsova s-a dovedit a fi prea puternica pentru Alexandra Dulgheru, cea mai bine clasata romanca din ierarhia WTA. Rusoaica nu a facut niciun pas gresit pe propriul serviciu, profitand in schimb de greselile adversarei sale.

Dulgheru nu a reusit sa castige niciun game in primul set, Kuznetsova impunandu-se cu 6-0 dupa doar 17 minute de joc. Rusoaica a facut un nou break in game-ul al doilea al setului secund, desprinzandu-se rapid la 3-0.

In game-ul al patrulea, Dulgheru a salvat patru mingi de break, facandu-si pentru prima data serviciul in acest game. Kuznetsova a facut insa un nou break (la 0) in game-ul al optulea, castigand setul cu 6-2.