Sarbul Janko Tipsarevic poate rata turneul de la Wimbledon, dupa ce a alunecat si s-a accidentat in timpul finalei de sambata de la Eastbourne, contra italianului Andreas Seppi. Dupa o zi incarcata, cu semifinalele si finalele de la masculin si feminin disputate in aceeasi zi, Tipsarevic a cerut in dese randuri organizatorilor sa amane meciul, fara razultate insa. Pe o suprafata alunecoasa, sarbul, cap de serie numarul trei, a cazut si a fost nevoit sa abandoneze la scorul de 7-6(5), 3-6, 5-3 pentru italianul Seppi.

Andreas Seppi, castigator la EastbourneFoto: Reuters

Dupa ce vineri au fost anulate semifinalele din cauza ploii, jucatorii au fost nevoiti sa joace doua meciuri sambata. Finalistii Janko Tipsarevic si Andreas Seppi au castigat fiecare cate un set, ducand meciul in decisiv. Dupa primul game al setului al treilea, Tipsarevic a cerut insa organizatorilor sa suspende meciul, din cauza lipsei de lumina. Oficialii de la Eastbourne nu i-au facut pe plac, dorind sa incheie turneul sambata.

Sarbul si-a pierdut serviciul, iar Seppi conducea cu 4-0, moment in care meciul a fost intrerupt 20 de minute din cauza ploii. La reluarea meciului, Tipsarevic a castigat urmatoarele trei game-uri: 3-4. In game-ul al optulea insa, la 0-15 pentru Seppi, sarbul a alunecat si s-a accidentat. Tipsarevic a primit ingrijiri medicale timp de zece minute, fiind nevoit insa sa abandoneze in game-ul urmator.

"Voi face cateva analize, dar situatia nu pare prea buna. Stiu ca meciurile se joaca aici pana tarziu, dar asta se intampla cand nu sunt nori si ai destula lumina. Este o rusine absoluta ceea ce s-a intamplat acum. Cand am alunecat prima data l-am intrebat pe arbitrul de scaun: . Si el tacea. Repeta ca un papagal: avem destula lumina, avem destula lumina", a declarat Tipsarevic dupa meci.

"Acesta nu era un meci de prima sau a doua runda. A fost o finala a unui eveniment ATP. Nici eu nu am un titlu si nu vroiam sa-l pierd din cauza intunericului. Era deja destul de rau ca trebuia sa joc pe o suprafata alunecoasa, cu vant. Nu stiu de ce nu au amanat meciul. Poate de lene sau ca nu vroiau sa joace maine", a adaugat sarbul.

Aceasta este a patra finala din cariera pierduta de Tipsarevic, in timp ce pentru Andreas Seppi este primul titlu ATP, devenind primul italian ce castiga un trofeu dupa Filippo Volandri, la Palermo, in octombrie 2006.