Fost lider mondial, Serena Williams a revenit, marti, pe teren dupa aproape un an de pauza. Detinatoarea unui wild card, americanca de 29 de ani a trecut in trei seturi de semifinalista din 2010 de la Wimbledon, bulgaroaica Tsvetana Pironkova, scor 1-6, 6-3, 6-4, in primul tur de la Eastbourne. Inca "ruginita", Serena o poate intalni in turul al doilea pe adversara ei din editia trecuta de la Wimbledon, rusoaica Vera Zvonareva.

Serena Williams, in turul doi la Eastbourne Foto: Reuters

Dupa aproape un an in care a stat departe de teren din cauza problemelor medicale, Serena Williams a revenit cu victorie, acesta fiind primul sau succes dupa ce a castigat trofeul la Wimbledon anul trecut.

Dupa ce a comis 13 greseli nefortate, americanca a pierdut primul set cu 1-6, fara sa aiba vreo sansa de break. Treptat, Serena Williams si-a regasit ritmul, a facut break in game-ul al doilea al setului secund, ceea ce i-a fost suficient pentru a castiga cu 6-3. Americanca a inceput foarte bine setul decisiv, luandu-i serviciul lui Pironkova. In game-ul al patrulea insa, Serena si-a cedat game-ul, iar bulgaroaica a egalat la 2. Williams a reusit rapid rebreak-ul (3-2) si s-a impus cu 6-4, dupa doua ore si patru minute de joc.

In turul urmator Serena Williams, castigatoare a 13 titluri de Grand Slam, o va intalni pe castigatoarea din partida [1] Vera Zvonareva (Rusia) - Heather Watson (Marea Britanie). Serena si Vera s-au intalnit in finala editiei trecute de la Wimbledon, americanca impunandu-se cu 6-3, 6-2.

"Tsvetana este o jucatoare incredibila. A invins-o pe Venus anul trecut la Wimbledon si cand am vazut tabloul principal mi-am spus: . Sunt inca putin , dar mi-a placut sa fiu din nou pe iarba. Urmeaza sa vad acum cum ma voi simti dupa primul meci", a declarat Serena Williams, ce a revenit pe teren dupa aproape un an, timp in care a suferit doua operatii la picior si a fost victima unei embolii pulmonare.

Sora Serenei, Venus Williams, a revenit si ea dupa o pauza de patru luni cauzata de o accidentare. Venus a invins-o luni pe a opta favorita a competitiei, Andrea Petkovic (Germania), scor 7-5, 5-7, 6-3, iar miercuri o va intalni pe sarboaica Ana Ivanovic.