Simona Halep s-a calificat, marti, in turul al doilea al turneului indoor de la Copenhaga, disputat pe hard. Numarul 60 WTA, romanca a trecut in trei seturi de a sasea favorita a competitiei, Anastasija Sevastova (Letonia), scor 6-7(5), 7-6(4), 6-0. Edina Gallovits-Hall, participanta la Birmingham, a fost eliminata in primul tur de catre Misaki Doi (Japonia), scor 4-6, 2-6.

Simona HalepFoto: Reuters

Edina Gallovits-Hall nu a reusit sa treaca de primul tur de la Birmingham, turneu disputat pe iarba. Romanca a cedat in minim de seturi in fata lui Misaki Doi (Japonia), scor 4-6, 2-6. Gallovits a anulat break-avantajul adversarei sale in primul set, insa nu a reusit sa-si tina serviciul in game-ul al zecelea si Doi a castigat cu 6-4. O dubla greseala a lui Doi i-a oferit o sansa de break romancei, insa Gallovits nu a reusit sa o transforme. La 2-1 in favoarea jucatoarei din Japonia, meciul a fost intrerupt din cauza ploii si, dupa reluarea partidei, Gallovits a mai reusit sa castige un singur game, Doi impunandu-se cu 6-2 in putin peste o ora de joc.

Simona Halep (Romania) - Anastasija Sevastova (Letonia) 6-7(5), 7-6(4), 6-0

Cu patru break-uri in primele sase game-uri, duelul dintre Halep si Sevastova s-a anuntat acerb inca de la inceput (3-3). Cu un nou break in game-ul al optulea (5-3), romanca servea pentru primul set, insa Sevastova a obtinut imediat doua mingi de rebreak. Halep le-a anulat pe ambele, dar o dubla greseala i-a oferit o noua sansa de break adversarei sale. Sevastova a fructificat a patra minge de break, ulterior egaland la 5. Setul intai s-a decis la tie-break, acolo unde jucatoarea din Letonia s-a impus cu 7-5.

In setul secund, cele doua au facut schimb de break-uri si au tinut meciul echilibrat pana la 5-5, atunci cand meciul a fost suspendat pentru cateva zeci de minute. La reluarea partidei, fiecare si-a castigat serviciul si un nou set s-a decis la tie-break. De data aceasta romanca a fost cea victorioasa, Halep impunandu-se cu 7-4.

In setul decisiv, Sevastova nu a mai contat deloc. Cu trei break-uri, in game-urile doi, patru si sase, Halep a facut un set la zero (6-0), obtinand calificarea in optimi. In runda urmatoare, Halep o va intalni pe croata Petra Martic, ce a invins-o pe rusoaica Vitalia Diatchenko, scor 6-2, 6-2.

Pentru calificarea in optimi, Simona Halep va primi 30 puncte WTA si un cec in valoare de 2.950 euro.