Andy Murray (24 ani) a revenit senzational de la 2-5 in setul decisiv in fata sarbului Viktor Troicki si s-a calificat in sferturile de finala de la Roland Garros, egalandu-si astfel cea mai buna performata de la Open-ul Francez. Dupa un meci intins pe doua zile, britanicul, cap de serie numarul patru, s-a impus cu 4-6, 4-6, 6-3, 6-2, 7-5.

Andy Murray, in sferturi la RGFoto: Reuters

Luni, Troicki a castigat primele doua seturi cu un dublu 6-4, insa Murray a revenit si a egalat la 2 (6-3, 6-2), inainte ca meciul sa fie suspendat din cauza intunericului. Partida din optimi s-a reluat marti, cu setul decisiv. Troicki a salvat mingi de break in primele doua game-uri pe serviciul sau, insa el a fost cel care a reusit sa incline balanta in favoarea sa in game-ul al saselea. Sarbul a facut break si s-a distantat la 4-2.

Britanicul a avut sansa unui rebreak, dar Troicki si-a tinut serviciul si, la 5-3, servea pentru meci. Murray, accidentat la glezna dreapta inca din runda trecuta, a reusit insa sa intoarca meciul, si, pe fondul greselilor adversarului (Troicki a facut 63 de greseli nefortate in acest meci), a castigat urmatoarele patru game-uri (7-5). Dupa un meci de trei ore si 56 de minute, favoritul numarul 4 s-a calificat in sferturi, egalandu-si astfel performanta din 2009. In faza urmatoare, britanicul il va intalni pe argentinianul Juan Ignacio Chela.

"A fost o revenire incredibila. Nu stiam cum va suporta glezna mea, dar a trebui sa ma lupt. La inceput am fost putin cam ezitant, dar au inceput sa-mi intre loviturile si el a devenit mai nervos", a declarat Murray la finalul meciului.