Rafael Nadal s-a calificat in "sferturile" de la Roland Garros dupa o partida in care nu a impresionat in fata lui Ivan Ljubicic - ibericul a parut in unele momente fara vlaga si a comis mult prea multe erori nefortate pentru nivelul sau. A fost 7-5, 6-3, 6-3 pentru liderul mondial, iar pentru accesul in semifinale Rafa va lupta cu invingatorul meciului dintre Gilles Simon vs Robin Soderling.

Rafael Nadal Foto: Reuters

Nadal a dat senzatia, in debutul setului intai, ca detine controlul si ca va incheia rapid conturile. A facut break la 1-1, iar scorul a devenit in scurt timp 3-1. Ljubicic a prins insa curaj cu fiecare minge jucata, iar tabela a aratat 4-3 in favoarea lui in doar cateva minute. Liderul mondial a gresit din situatii favorabile, Rafa parand mai mult cu gandul la un antidot pentru Djokovic, decat la disputa cu Ivan.

Ibericul s-a impus totusi in primul set dupa ce a mai castigat o data pe serviciul lui Ivan (7-5, la capatul a 58 de minute).

Locul 37 mondial a tinut pasul cu Nadal in primele game-uri din setul al doilea, iar break-ul a fost reusit de catre Rafa la 3-3. A fost momentul care a decis practic castigatorul, spaniolul impunandu-se cu 6-3 (dupa 46 de minute).

Partida a continuat pe aceeasi traiectorie si in setul al treilea, Ljubicic nu a mai rezistat din punct de vedere fizic (se vad totusi cei 32 de ani), in timp ce Nadal s-a multumit, in multe situatii, sa astepte greseala adversarului. Dupa ce a condus, pe rand, cu 3-2, 4-2 si 5-2, Rafa s-a impus cu 6-3.