Rolland Garros​

Nadal vs Ljubicic 7-5, 6-3, 6-3/ In sferturi fara stralucire

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 30 mai 2011, 16:41 Sport | Tenis

Rafael Nadal
Foto: Reuters
Rafael Nadal s-a calificat in "sferturile" de la Roland Garros dupa o partida in care nu a impresionat in fata lui Ivan Ljubicic - ibericul a parut in unele momente fara vlaga si a comis mult prea multe erori nefortate pentru nivelul sau. A fost 7-5, 6-3, 6-3 pentru liderul mondial, iar pentru accesul in semifinale Rafa va lupta cu invingatorul meciului dintre Gilles Simon vs Robin Soderling.

Nadal a dat senzatia, in debutul setului intai, ca detine controlul si ca va incheia rapid conturile. A facut break la 1-1, iar scorul a devenit in scurt timp 3-1. Ljubicic a prins insa curaj cu fiecare minge jucata, iar tabela a aratat 4-3 in favoarea lui in doar cateva minute. Liderul mondial a gresit din situatii favorabile, Rafa parand mai mult cu gandul la un antidot pentru Djokovic, decat la disputa cu Ivan.

Ibericul s-a impus totusi in primul set dupa ce a mai castigat o data pe serviciul lui Ivan (7-5, la capatul a 58 de minute).

Locul 37 mondial a tinut pasul cu Nadal in primele game-uri din setul al doilea, iar break-ul a fost reusit de catre Rafa la 3-3. A fost momentul care a decis practic castigatorul, spaniolul impunandu-se cu 6-3 (dupa 46 de minute).

Partida a continuat pe aceeasi traiectorie si in setul al treilea, Ljubicic nu a mai rezistat din punct de vedere fizic (se vad totusi cei 32 de ani), in timp ce Nadal s-a multumit, in multe situatii, sa astepte greseala adversarului. Dupa ce a condus, pe rand, cu 3-2, 4-2 si 5-2, Rafa s-a impus cu 6-3.

Statistica partidei Nadal vs Ljubicic:

Asi: 2-9
Duble greseli: 1-2
Greseli nefortate: 24-48
Puncte castigate cu primul serviciu: 82%-71%
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 63%-33%
Puncte castigatoare: 106-75
Cel mai rapid serviciu: 198 km/h - 220 km/h.

Roland Garros, rezultatele zilei:

Juan Ignacio Chela - Alejandro Falla 2-6, 6-4, 2-6, 6-1, 6-7(5)
David Ferrer - Gael Monfils 6-8, 4-6, 6-2, 5-7, 6-1
Rafael Nadal - Ivan Ljubicic 7-5, 6-3, 6-3.


Citeste mai multe despre   























937 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    astept... (Luni, 30 mai 2011, 16:50)

    me [anonim]

    comentariile care spun ca nadal e terminat s.a.m.d.
    sunt curios cat o sa dureze pana o sa apara...
    • +1 (1 vot)    
      Nadal nu e terminat (Luni, 30 mai 2011, 17:01)

      george [anonim] i-a raspuns lui me

      greseala e ca multa lume il compara pe Nadal 2011 cu Nadal 2010 si este gresit. Nadal 2011 este exact acelasi Nadal de dinainte de 2010. Anul 2010 a fost o exceptie in cariera lui Nadal. Cand vii dupa o perioada de aproape 9 luni de pauza competitionala, cu mici intreruperi, e normal sa vii odihnit si cu mult mai multa energie decat toti ceilalati competitori care in toata aceasta perioada au jucat in toate turneele.
      Iar acea pauza competitionala, pretins cauzata de asa zisele accidentari au avut exact scopul asta, ca Nadal sa se antrenezei si sa isi faca conditie fizica foarte buna ca atunci cand revine in competie sa rupa gura targului. Si exact asa a fost. A incercat el trucul asta cu accidentarea si anul asta la AO dar a fost prea ridicol si s-a vazut foarte clar ca simuleaza si a fost huiduit de o intreaga tribuna. Chiar la un moment dat s-a certat cu unchiul lui din tribuna care probabil i-a cerut sa iasa din teren iar Nadal a refuzat.
      Din cauza asta 2011 e un an ratat pentru Nadal. Daca nu castiga RG are mari sanse sa ajunga nu doar pe locul 2 ci chiar pe 3 pentru ca din acest moment Nadal are de aparat 8000 pct (3 GS, finala master Toronto, finala turneul campionilor). La Wimbledon si US Open se complica lucrurile pentru ca a aparut si Del Potro la orizont si nu joaca rau deloc.
      Apropo de accidentari: lui Del Potro i-a trebuit mai bine de un an sa se refaca de la o accidentare similara cu cea a lui Nadal de anul trecut. Nadal s-a vindecat de tendinita in cateva lui, Del Potro in mai bine de un an. Asta ca sa vedeti cat de reala a fost accidentarea lui Nadal.
      • 0 (0 voturi)    
        mda... (Luni, 30 mai 2011, 18:08)

        me [anonim] i-a raspuns lui george

        avea si motive sa se accidenteze la AO..
        ma rog...
        numai accidentari false si meciuri trucate vedeti

        da sunt fan nadal. nu nu il idolatrizez si vad ca este mai slab ca in 2010

        dar pur si simplu nu vad motivul pentru care sa se dea accidentat la AO
        • 0 (0 voturi)    
          accidentari 'trucate' (Luni, 30 mai 2011, 18:33)

          george [anonim] i-a raspuns lui me

          De ce are nevoie de accidentari trucate? iti spun eu. Nadal este un jucator de mare forta iar pregatirea lui fizica lasa de dorit. Nu confunda pregatirea fizica cu forta.
          Pregatirea fizica e mult mai mult decat exercitii de forta. Alea le poti face in 6 luni si sa iti umfli muschii. Rezistenta fizica insa se capata in ani multi de pregatire. Daca nu ai rezistenta fizica si joci in mare forta este termionat. Joci un an de rupi totul iar dupa aia este mort. Spune-mi mie in ce an Nadal a jucat integral la toate turneele de master si la toate turneele de GS? Iti spun eu , la nici unul. Nu a fost nici un an in care sa nu se 'accidenteze'. Are nevoie sa simuleze accidentari ca sa se poata odihni si reface fizic. ATP-ul are reguli stricte iar jucatorii nu pot lipsi de la turneele la care sunt obligati sa participe, prin regulament, decat pentru motive speciale, accidentari sau boala.
          De asta are nevoie de accidentari, sa isi imbunatateasca sangele / a se citi blood dopping, ca dupa aia sa joace ca un leu. Cand nu se dopeaza este foarte slab. Si sa nu imi spui ca tenismenii nu se dopeaza ca asta e deja o naivitate. Agasi a spus ca s-a dopat toata cariera lui si nu a fost prins niciodata. Asa ca jucatori ca Nadal sau Djokovic pe care ii vezi ca joaca ca niste lei o perioada iar apoi sunt morti sa stii ca se dopeaza. Chiar si pe Federer il banuiesc ca s-a dopat la finala turneului campionilor de anul trecut cand a jucat neobisnuit de agresiv. Nu l-am mai vazut niciodata jucand asa
      • 0 (0 voturi)    
        .... (Luni, 30 mai 2011, 19:09)

        ark [anonim] i-a raspuns lui george

        Cat de aiurea,tu gandesti?...adica sa pui anul 2010 pe seama acestui lucru e aberant...dar ma rog,nuu Nadal din 2010 nu e acelasi din 2011 (sunt multe considerente pe care nu stau sa le insir aici ca m-as lungi).Faza pe care ai spus-o cu AO chiar esti limitat.Totusi trebuie sa fim realisti la faptul ca nu joaca destul de bine pentru a fi in postura in care poate castiga titlul de la RG dar asta nu e nicio tragedie,nu vine sfarsitul lumii.Aaaa si care accidentare vb tu facand corelatie cu ce i s-a intamplat lui Nadal si ce i s/a intamplat lui Delpo,el a suferit o accidentare la incheietura mainii drepte. Insinuarile tale cum ca Nadal "s-ar da" accidentat nu pot veni decat din partea unei pers frustrate care nu poate sa priveasca frumusetea dintr-o competitie.
        • 0 (0 voturi)    
          intamplator am jucat si eu ceva tenis (Luni, 30 mai 2011, 18:31)

          george [anonim] i-a raspuns lui ark

          la viata mea si stiu ce inseamna sa te doara soldul. Te kci pe tine de durere la fiecare pas dar mi te sa faci spagate. Nadal , la AO , cand a pretins ca s-a accidentat, nu l-a lasat pe doctorul arenei sa ii ofere asistenta medicala si a iesit de doua ori din arena impreuna cu preparatorul lui fizic. Nimeni nu a stiut in acel moment ce are. Spectatorii insa au remarcat simularea si de aia l-au huiduit. Dupa tuneu Nadal a spus ca a avut muschiul fisurat. Ori sa ai muschi fisurat si sa alergi ca un nebun, din stanga in dreapta, cum a facut Nadal si fara sa se vada nici o urma de durere pe fata ta, asta e dovada clara ca a fost o mare simulare. Eu am vazut meciul in reluare si am urmarit fiecare expresie a fetei si toate miscarile si mi-a fost clar ca a fost o mare minciuna.
          De altfel, la 10 zile dupa AO, Nadal a jucat in cupa Davis. Daca ii reusea teatrul cu accidentarea, probabil ca ar fi stat pe tusa iarasi vreo 3 luni , la fel cum a facut-o de altfel in inteaga lui cariera. In 2010 accidentat, in 2009 accidentat, in 2008 nu a mai fost accidentat pentru ca a fost Federer bolnav si l-a prins la Wimbledon si l-a batut. Cam asta e Nadal , un mare trisor, de asta nu il apreciez
  • 0 (0 voturi)    
    Nadal va trece pe locul 2 (Luni, 30 mai 2011, 17:13)

    antin [anonim]

    daca Djokovic va ajunge in finala, lucru de alfel foarte posibil. Deja a ajuns in semifinala fara sa mai joace. Semifinala insa va fi mult mai dificila decat toate meciurile pe care le-a jucat pana acum, indiferent ca va juca cu Ferer sau cu Federer.
    Daca Djokovic va reusi sa ajunga in finala si va trece pe prima pozitie, lucrul asta o sa reprezinte un avantaj pentru restul sezonului. Asta pentru ca nr 1 joaca cu nr 4 in timp de nr 2 joaca cu nr 3 plus ca ceilalti jucatori sunt mai slabi pe panoul 1. Ati vazut, Nadal a jucat cu nr 249.
    Oricum Nadal nu mai este in forma maxima de anul trecut. Cine nu vede lucrul asta il idolatrizeaza prea mult pe Nadal. Nu e terminat ca jucator, ca are doar 25 de ani. Nici macar Federer nu e terminat, asa cum spun multi care ii sugereaza ca ar fi mai bine daca s-ar retrage. Dar atata timp cat se mentine pe locul 3 si ii bate in mod constrant pe cei de sub el, nu vad dece s-ar retrage. Cat timp joaca, are si contracte cu sponsori si castiga milioane de dolari pe an. Ar fi prost sa renunte la niste bani asa de frumosi doar din cauza orgoliului de a nu piede in fata celor mai buni jucatori ai momentului
    • 0 (0 voturi)    
      Cine stie... (Luni, 30 mai 2011, 16:41)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui antin

      Ma uitam la Federer...pare alt jucator. Mult mai sigur pe el, mult mai constant, fara acele greseli penibile pe care le facea in ultima vreme...imi aduce aminte de cum juca in tinerete. E pacat ca Djokovic si Federer se vor intalni in semi-finale (nu cred ca poate aparea vreo surpriza)...ar fi fost un meci demn de finala turneului. La cum joaca Nadal, DACA trece de Soderling, mi-e greu sa cred ca poate face fata castigatorului din cealalta semifinala.
      In orice caz..ma bucura extrem de mult ascensiunea sarbului...sper sa urce in fruntea clasamentului pt ca acolo e locul lui.
      Go Nole !
      • 0 (0 voturi)    
        Da, am remarcat si eu jocul bun a lui Federer (Luni, 30 mai 2011, 18:26)

        antin [anonim] i-a raspuns lui bgd

        odata ca nu mai greseste asa de mult si in al doilea rand serviciul ca in zilele lui mari. Eu nu m-as grabi sa il scot la pensie pe Federer asa cum fac unii pe aici. E clar ca Federer va juca la turneele de master doar ca sa se antreneze si va incerca sa joace cat mai bine la grand slam. Asa a facut si in perioada in care era in mare forma si nu vad deca nu ar face-o si acum.