Roland Garros: Novak Djokovic, in turul patru dupa o victorie cu Del Potro

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 mai 2011, 17:16 Sport | Tenis

Novak Djokovic
Foto: Reuters
Novak Djokovic s-a calificat in turul patru de la Roland Garros dupa ce l-a invins pe Juan Martin Del Potro, scor 6-3, 3-6, 6-3, 6-2. Victorii au obtinut si favoritii Rafael Nadal (cu Antonio Ceic) si Andy Murray (cu Michael Berrer).

"Nole" a avut nevoie de patru seturi pentru a-l invinge pe Del Potro, numarul doi mondial continuandu-si invincibilitatea din 2011. Dupa prima zi a disputei (meciul a fost intrerupt de intuneric), scorul la seturi a fost egal, 1-1 (6-3, 3-6).

Sambata insa Djokovic a castigat cele doua seturi necesare pentru calificare (6-3, 6-2) in fata unui Del Potro care a aratat ca nu este inca refacut din punct de vedere fizic (dupa accidentarile suferite in ultima perioada).

Statistica partidei Del Potro - Djokovic:

Asi: 5-6
Duble greseli: 3-2
Greseli nefortate: 46-38
Puncte castigate cu primul serviciu: 65%-77%
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 45%-64%
Puncte castigatoare: 91-118
Cel mai rapid serviciu: 215 km/h - 204 km/h.

Roland Garros, rezultatele zilei:

Rafael Nadal - Antonio Veic 6-1, 6-3, 6-0
Andy Murray - Michael Berrer 6-2, 6-3, 6-2
Viktor Troicki - Alexandr Dolgopolov 6-4, 3-6, 6-3, 6-4
Juan Ignacio Chela - Lukas Rosol 6-2, 6-4, 3-6, 7-6(5)
Novak Djokovic - Juan Martin Del Potro 6-3, 3-6, 6-3, 6-2
Alejandro Falla - Lukasz Kubot 6-7(4), 6-4, 7-5, 6-4
Juan Ignacio Chela - Lukas Rosol 6-2, 6-4, 3-6, 7-6(5).

Feminin, rezultatele zilei:

Victoria Azarenka - Roberta Vinci 6-3, 6-2
Na Li - Sorana Carstea 6-2, 6-2
Andrea Petkovic - Jarmila Gajdosova 6-2, 4-6, 6-3
Ekaterina Makarova - Kaia Kanepi 6-4, 7-5
Petra Kvitova - Vania King 6-4, 6-2
Yanina Wickmayer - Agnieszka Radwanska 4-6, 4-6
Maria Sharapova - Yung-Jan Chan 6-2, 6-3.


Citeste mai multe despre   






















1778 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    djokovic (Sâmbătă, 28 mai 2011, 17:36)

    george [anonim]

    e de departe cel mai bun jucator din lume la ora actuala. finala cu nadal va fi una superba. nadal insa nu mai reprezinta nici un secret pentru nimeni. a jucat cu nr 250 si totusi a pierdut un break , a trebuit sa joace minji extrem de lungi ca sa isi castige punctele
    • -1 (3 voturi)    
      ??? (Sâmbătă, 28 mai 2011, 18:29)

      asterix [anonim] i-a raspuns lui george

      Pai daca spui asa de ce crezi ca ar ajunge nadal in finala? mai degraba as miza pe o finala djokovic - federer
      • +1 (1 vot)    
        Nu mizezi prea bine (Sâmbătă, 28 mai 2011, 19:19)

        sherginio [utilizator] i-a raspuns lui asterix

        Si asta fiindca din cate stiu Djokovic si Federer se pot intalni doar in semi-finala.
      • +1 (1 vot)    
        djokovic - federer (Sâmbătă, 28 mai 2011, 21:33)

        ax23 [anonim] i-a raspuns lui asterix

        djokovic - federer nu poate fi decat semifinala, sunt pe aceeasi parte a panoului.
    • 0 (0 voturi)    
      question (Sâmbătă, 28 mai 2011, 18:30)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui george

      Daca Nadal nu mai reprezinta un secret pentru nimeni de ce spui "finala cu Nadal"? Intr-adevar, Djokovic a avut un an exceptional pana acum dar anul lui Nadal nu a fost prost decat prin comparatie cu asteptarile extraordinare pe care le are toata lumea... Altfel, 2 turnee castigate din care unul din seria masters, alte patru finale de masters... Nu e prea rau, nu?
      • +1 (1 vot)    
        nu se poate (Sâmbătă, 28 mai 2011, 20:06)

        george [anonim] i-a raspuns lui Alex

        finala federer djokovic pentru ca sunt pe acelasi tablou si se pot intalni doar in semifinala. pe tabloul lui nadal nu mai exista nici un jucator care sa mai poata emite vre-o pretentie. soderling joaca extrem de slam iar muray se pare ca s-a accidentat deja. dar totusi, sa joci cu numarul 250 mondial si sa iti trebuiasca aproape o ora sa castigi al doilea set spune multe despre valorea lui nadal. i-au trebuit mai bine de doua ore sa castige un meci cu un jucator venit din calificari si care nu a mai jucat nicioata un Grand Slam. si toate astea p\e terenul favorit lui Nadal. Federer nu mai este in forma, asta e clar, dar are totusi stofa de mare campion iar cand joaca cu jucatori din astia marunti, dar nu de loc 250 ci de 30 sau 40 se distreaza pe teren cu ei. Nadal a trebuit sa se screama foarte mult ca sa isi castige punctele, uenori prin schimburi de mingi exrem de lungi si jucand la greseala advesarului. Asta este 'marele' Nadal. Oricum anul asta va piede titlul. Jocul prestat de Djokovic cu Del Potro a fost fenomenal si e greu de crezut ca ii va mai putea sta cineva in cale
        • 0 (2 voturi)    
          cum se face... (Sâmbătă, 28 mai 2011, 22:09)

          mne [anonim] i-a raspuns lui george

          ca atunci cand pierde federer cate un meci sariti cu scuze, si cand pierde nadal un GAME pe serviciu lui urlati ca e expirat?!?!?!
          fratilor... un pic de obiectivitate nu strica!
          eu sunt fan nadal si intr-adevar daca nadal nu reuseste ca contracareze jocul lui djokovic si sarbul isi merntine forma, se va abona la locul 2.

          asta ramane de vazut.
          dar sa zici ca nadal e terminat e aberant... nu v-ati invatat minte de acu 2 ani cand toti ziceau ca s-a terminat?!
          • 0 (0 voturi)    
            dar unde ai vazut tu ca am zis ca e terminat? (Sâmbătă, 28 mai 2011, 22:53)

            george [anonim] i-a raspuns lui mne

            am zis ca nu e asa de valoros pe cat l-au umflat televiziunile. Nu e terminat dar nu e cel mai bun jucator din lume chiar daca e pe primul loc. Eu nu am inghitit povestile televiziunilor pentru ca am vazut de mult timp ca Nadal are lacune tehnice foarte mari care vor conta enorm in momentul in care forta fizica a lui Nadal va scadea datorita varstei si a uzurii fizice inevitabile.
            Nadal nu te terminat in nici un caz, ca nici nu a implinit 25 de ani dar e clar ca nu isi mai poate baza jocul doar pe forta pentru ca au aparut jucatori mai tineri cu mai mult fora ca el. Daca nu schimba nimic in joc, daca nu isi imbunatateste in mod substantial serviciul, atunci se va uza fizic foarte repede. Ca nu e totusi normal sa iti trebuiasca mai mult de 2 ore sa il bati pe nr 250 din lume si sa muncesti ca un sclav pentru fiecare punct. Federer, datorita serviciului foarte bun, a castigat si castiga inca multe puncte fara prea mult efort si asta conteaza enorm pentru longevitatea unui jucator. Poate ca Nadal se va mai 'accidenta' cateva luni si dupa aia va reveni iarasi in mare forta si va mai castiga 2 sau 3 GS, la fel ca in 2010. Tot ce e posibil
        • 0 (0 voturi)    
          stai sa vezi (Duminică, 29 mai 2011, 10:35)

          stefan [anonim] i-a raspuns lui george

          Te sfatuiesc sa nu-i mai minimalizezi meritele si valoarea lui Nadal, pentru nu-ti iese deloc. Cred ca nu ai vazut bine cum l-a spulberat Nadal pe croatul ala. Spui ca Nadal e un jucator terminat? Nici o problema, multi au mai spus ca Nadal era terminat in 2009 cand cazuse pana pe locul 3 ATP si apoi a revenit spectaculos cand aproape nimeni nu mai credea. Indiferent cat ar fi de bun Novak la ora actuala, cred ca tot Nadal va castiga turneul. Apropo, tu de unde esti asa convins ca Nadal va pierde titlul? Esti cumva urmasul lui Nostradamus?
          • 0 (0 voturi)    
            fa urmatorul exercitiu (Luni, 30 mai 2011, 16:45)

            george [anonim] i-a raspuns lui stefan

            uita-te pe youtube la finala US Open 2010 si compara cu orice meci Nadal Djokovic de anul asta. O sa vezi o difeenta enorma in jocul ambilor jucatori. Nadal joaca ca o rata bleaga anul asta comparat cel putin cu finala US Open 2011. Atunci servea foarte puternic si lovea mingea cu mult mai multa forta. Avea acel nerv, acea explozie cand lovea balonul. Astazi este din pacate mult mai moale. Chiar si Djokovic, care desi a castigat 40 de partide anul asta, joaca mult mai moale decat anul trecut dar am remarcat ca nu mai risca asa de mult la fileu cum a facut-o in acea finala. Joaca cu mult mai multa concentrare, nu mai risca prea mult si asteapta greseala adversarului
      • 0 (2 voturi)    
        cand esti nr 1 (Sâmbătă, 28 mai 2011, 20:15)

        antin [anonim] i-a raspuns lui Alex

        si mai ales cand in anul precedent ai castigat 3 turnee GS, este normal ca lumea se se asteapte sa joci foarte bine ca sa dovedesti ca esti cel mai bun. Acuma lumea nu astapta sa castigi toate turneele dar macat cateva importante. Ori Nadal nu a mai castigat nimic important de la US Open 2010, ci doar doua turnee de 500pct. Sa spui ca e o mare peformata ca a ajuns in finale, asta e valabil pentru unul de pe locul 4 sau 5 in jos dar nu despre liderul mondial. Aste e viata in tenis.
        Acuma vede si Nadal ce inseamna sa fii nr 1 si ce presiune imensa e pe umerii luii. Federer a rezistat aproape 5 ani cu aceasta presiune imensa si asta demonstreaza valoarea lui incontestabila. Sa fii nr 1 mondial atat de mult timp iti trebuie si talent dar si inteligenta. Federer nu s-a rupt in figuri sa castige toate turneele marunte ci si-a dozat efortul pentru ca sa fie in forma maxima la turneele de GS.
        Sunt curios cat va rezista Djokovic. Tentatia recordul asta de victorii neintrerupte e cu doua taiusuri. Ca daca joci la capacitatea maxima in toate meciurile e foarte greu sa rezisti mai mult de un an. Daca va reusi sa castige si Roland Garosul, inteligent ar fi sa se concentreze pentru restul anului doar pentru Wimbledon si US Open, altfel alergand dupa prea multi iepuri s-ar putea sa nu mai prinda nici unul.
        • 0 (2 voturi)    
          deci... (Sâmbătă, 28 mai 2011, 22:12)

          me [anonim] i-a raspuns lui antin

          4 finale si 1 master ... ala de 1000 de puncte in caz ca nu stiai...
          nu e asa rau, mai ales ca la australian open s-a accidentat...

          Djokovic probabil nu va termina prea fericit sezonu asta... s-a fortat prea mult.. .a explodat odata si mie ca o sa pice...

          nadal intr-adevar face greseala sa participe la prea multe turnee, dar totusi intre asta si a fi un jucator expirat mai e...
          • 0 (0 voturi)    
            ha (Sâmbătă, 28 mai 2011, 23:15)

            antin [anonim] i-a raspuns lui me

            4 finale si 1 master poate fi considerata o mare performanta doar pentru un jucator de loc 2 sau 3 dar in nici un caz pentru un jucator care emite pretentia sa fie comparat cu cei mai buni tenismeni din toate timpurile. Atat Nadal cat si Djokovic fac intradevar greseala sa incerce sa castige toate turneele si asta o sa ii coste enorm. Longetivitatea lui Federer s-a datorat foarte mult inteligentei de a-si doza eforturile la turneele marunte pentru a fi in forma maxima la turneele de Grand Slam.
            De fapt Federer a folosit aproape intotdeauna turneele de master ca oportunitate de antrenament pentru turneele de GS. Djokovic este acuma prins cu recordul neinvincibilitatiii dar odata ce va pierde primul meci si asta este absolut normal,atunci o sa o lase mai moale.
            Eu sper ca sa aiba inteligenta ca dupa Roland Garos sa se concentreze doar pentru restul turneelor de GS si nu neaparat de recorduri pentru ca altfel va pati si el ca Nadal, va rupe gura targului un an iar in al doilea al va cadea fizic, exact cum i se intampla acum lui Nadal.
            Norocul lui Nadal la acest turneu s-ar putea sa fie paradoxal Federer. Federer joaca destul de bine acuma, serveste foarte bine si va fi un adversar dificil pentru Djokovic in semifinala, ceea ce o sa fie un avantaj mare pentru Nadal, la fel ca la US Openul din 2010.
          • 0 (0 voturi)    
            deci (Duminică, 29 mai 2011, 5:56)

            antin [anonim] i-a raspuns lui me

            fa un pustiu de bine si uita-te pe youtube la finala US Open 2010 apoi compara-l pe Nadal de atunci cu Nadal din 2011. Este o diferenta enorma. In 2010 a fost fenomenal, lovituri puternice, explozive, o mobilitate fantastica in teren, serviciu devastator. Acum in 2011 serviciul e ridicol comparativ cu 2010, nu mai are acea energie exploziva. Dar lucrul asta e absolut normal pentru orice jucator de tenis. Cariara oricarui tenismen este o succesiune de perioada de forma de varf urmate de perioada mai slabe. E adevarat ca la jucatori care au mai multe abilitati tehnice si fizice nu se observa prea evident dar la jucatori care joaca in forta se vede mai accentual. Nadal este acum intr-o astfel de 'groapa' de forma dar isi va reveni pentru ca este inca tanar. Paradoxal, Djokovic de la US 2010 a fost mult mai bun decat in 2011 cel putin la anumite capitole,serviciu si forta. Secretul invincibilitatii lui de pana acuma este tocmai lipsa de forma a lui Nadal.
            Ceea ce Djokovic insa a realizat e ca nu poate sa joace la nesfarsit in mare forta si probabil ca a schibat un pic macazul. Se vede evident ca nu mai loveste fiecare minge foarte puternic si deciziv ci se concentreaza mult mai mult sa faca cat mai putine greseli nefondate si incearca sa joace mai inteligent si sa exploateze slabiciunile adversarului. Asta il va salva dpdv fizic. Trebuie totusi sa serveasca la fel de bine ca la US Open 2010, daca nu chiar mai bine.
          • 0 (0 voturi)    
            aceeasi placa uzata (Duminică, 29 mai 2011, 5:59)

            hihi [anonim] i-a raspuns lui me

            Cand Nadal pierde nu e meritul adversarului ci faptului ca el s-a accidentat sau ca l-a durut pe nu stiu unde. Hai sa fim seriosi. La AO a fost ridicol cu acea pretinsa accidentare. Pur si simplu Ferer a jucat formidabil iar dupa acel game de 15 minute Nadal a ramas fara aer.