Prezenta pentru prima data dupa 2006 la Roland Garros, Kim Clijsters a oferit surpriza zilei, fiind eliminata in turul al doilea al Open-ului Francez. Desi a avut doua mingi de meci, favorita numarul doi a turneului si-a pierdut concentrarea si a cedat in trei seturi in fata olandezei Arantxa Rus, numarul 114 WTA, scor 6-3, 5-7, 1-6.

Kim Clijsters, eliminata de la RG Foto: Reuters

Dupa ce a castigat primul set cu 6-3, Clijsters conducea cu 5-2 in setul secund, insa Rus a salvat o minge de meci, pentru ca mai apoi sa-i ia serviciul belgiencei. Clijsters a avut o noua minge de meci in game-ul al zecelea, insa Rus a anulat-o din nou, intorcand meciul in favoarea sa (7-5, 6-1).

De doua ori finalista la Roland Garros, Clijsters a comis 65 de greseli nefortate si a pierdut 11 din ultimele 12 game-uri ale partidei. "Am inceput sa ma indoiesc putin de mine. Cand incepi sa te indoiesti de tine pe orice suprafata, pentru mine in special pe zgura, este o atitudine gresita. Evident ca increderea adversarei mele a crescut, a inceput sa joace mult mai bine. In al treilea set nu am mai putut juca agresiv deloc".

Clijsters, care avea o serie de 15 victorii in turneele de Grand Slam, castigand US Open in 2010 si Australian Open in acest an, era incerta pentru actuala editie a Open-ului Francez dupa ce se accidentase in aprilie, insa a reusit sa se recupereze la timp. "Glezna mea e bine, deci nu a asta a fost problema. Daca as fi crezut ca nu sunt pregatita atat de mult pe cat as fi vrut nu as fi venit aici", a adaugat Clijsters.

Arantxa Rus s-a calificat pentru prima data in turul al treilea intr-un Grand Slam si in turul urmator o va intalni pe rusoaica Maria Kirilenko.