Finalista editiei trecute si favorita numarul 8 la Roland Garros 2011, australianca Samantha Stosur a trecut in putin peste o ora de Simona Halep in turul al doilea al Open-ului Francez. Romanca a reusit sa castige doar doua game-uri in aceasta partida, cedand in minim de seturi, cu 0-6, 2-6. Edina Gallovits nu a avut nici ea mai multa sansa in fata australiencei Anastasia Rodionova, fiind invinsa cu 6-1, 6-4.

Simona HalepFoto: Reuters

Simona Halep a cazut victima australiencei Samantha Stosur in runda a doua de la Roland Garros, cedand rapid in fata mult mai experimentatei sale adversare. Stosur si-a creat trei sanse de break inca din primul game, reusind sa fructifice a doua minge si sa-i ia serviciul lui Halep. Romanca a replicat in game-ul urmator, avand trei mingi de rebreak, insa Stosur a egalalt la 40, a mai salvat o noua minge de break si si-a facut in cele din urma serviciul (2-0). Halep nu a mai reusit sa opuna rezistenta in acest set, si-a mai pierdut serviciul de doua ori (in game-urile trei si cinci), iar Samantha Stosur a castigat primul set cu 6-0, dupa 26 minute de joc.

In setul secund, Stosur a continuat in acelasi stil, facand break-ul la debut. In game-ul urmator, Halep egaleza la 40, anuleaza de doua ori avantajul australiencei si obtine o sansa de rebreak. Romanca ii ia serviciul adversarei, castigand primul sau game din acest meci (1-1).

Stosur face insa din nou break-ul si, dupa ce isi castiga game-ul, se desprinde la 3-1. In game-ul al cincilea, Halep salveaza doua mingi de break si isi castiga pentru prima data serviciul (3-2). Australianca face insa un nou break in game-ul sapte si incheie setul cu un game la 0 (6-2).

Edina Gallovits-Hall a parasit si ea competitia de simplu in turul al doilea, fiind invinsa in 71 minute de australianca Anastasia Rodionova. In primul set, romanca a reusit sa-si castige o singura data serviciul, neputand sa isi creeze vreo sansa de break. In setul secund, cele doua jucatoare "au facut schimb" de break-uri si jocul a fost echilibrat pana la 5-4 in favoarea australiencei. Gallovits Hall si-a cedat insa serviciul in game-ul urmator si Rodionova s-a impus cu 6-4, calificandu-se in turul al treilea.

Update: Irina Begu nu a avut replica in fata rusoaicei Svetlana Kuznetsova, a 13-a favorita de la Roland Garros, cedand in minim de seturi. Kuznetsova a inceput meciul cu un game alb, urmat de un break (2-0). Irina Begu si-a facut serviciul in game-ul al patrulea, dupa ce a salvat o minge de break (3-1), dar rusoaica a obtinut un nou break in game-ul al saselea si a castigat setul intai in 25 de minute, cu 6-1. Kuznetsova a inceput setul secund cu un break si s-a desprins rapid la 2-0. Begu si-a facut serviciul in game-ul al treilea, insa rusoaica a reusit inca doua break-uri, in game-urile cinci si sapte, si s-a impus cu 6-1.

Tot miercuri, Horia Tecau si suedezul Robert Lindstedt s-au calificat in turul al doilea al competitiei de dublu. Favorit numarul noua, cuplul romano-suedez s-a impus in minim de seturi in fata perechii James Cerretani (SUA)/ Adil Shamasdin (Canada), scor 6-4, 6-3.

Alexandra Dulgheru face pereche la dublu cu Magdalena Rybarikova (Slovacia), reusind sa se califice in turul al doilea de Jelena Dokic (Australia)/ Melanie Oudin (SUA), cu scorul de 6-2, 4-6, 6-2. Perechea Sorana Cirstea (Romania)/ Ayumi Morita (Japonia) s-a oprit in primul tur la dublu, fiind eliminata de cuplul Alla Kudryavtseva (Rusia)/ Jasmin Woehr (Germania), scor 7-6, 2-6, 6-3.