​Roland Garros Hanescu vs Djokovici (turul 2)/ Debut perfect pentru Federer/ Berdych, eliminat

de A. S.     HotNews.ro
Luni, 23 mai 2011, 20:56 Sport | Tenis

Hanescu, in calea recordurilor lui Djokovici
Victor Hanescu a avut nevoie de patru seturi pentru a-l elimina pe francezul Benoit Paire, in turul inaugural la Internationalele de tenis ale Frantei. Hanescu a castigat setul inaugural cu 7-5, l-a cedat pe urmatorul (4-6), apoi a preluat conducerea (6-1), pentru a obtine calificarea in tie-break-ul setului 4 (la 4).

In urmatorul meci, Hanescu il va intalni pe Novak Djokovici, autorul unui sezon de exceptie in circuitul profesionist: neinvins in acest an, "Nole" a debutat la Paris cu o victorie fara emotii in fata olandezului Thiemo de Bakker (6-2, 6-1, 6-3), in 90 de minute - a fost a 38-a victorie consecutiva reusita de Djokovici in turneele ATP: sarbul se apropie de recordul lui John McEnroe (42 de meciuri fara infrangere, record stabilit in 1984).

Fara emotii a debutat si Roger Federer - 6-3, 6-4, 7-6 contra lui Feliciano Lopez, jucator care nu a reusit sa-l invinga vreodata pe elvetian (in 9 intalniri). In turul 2, Federer are ca adversar un jucator mai putin cunoscut - francezul Maxime Teixeira, numarul 185 ATP.

Marele perdant al zilei este cehul Tomas Berdych - semifinalistul editiei 2010 a pierdut in fata fracezului Stephane Robert (140 ATP): Berdych castigase primele doua seturi, dar a cazut inexplicabil - francezul a egalat la seturi, a salvat o minge de meci, apoi a castigat mansa decisiva cu 9-7.

1855 vizualizari

Joc modest Hane +un mitocan (Luni, 23 mai 2011, 21:03)

avatar [anonim]

Din nefericire astazi s-a intersectat un joc mai putin reusit din partea lui V.Hanescu cu un comportament cumplit de dezagreabil al celui mai autentic mitocan promovat de Franta pe terenurile de tenis.Gesticulari ,scuipaturi,rachete trantite tot arsenalul unui Benoit Paire care nu are ce cauta pe terenurile de tenis,culmea sustinut frenetic de spectatori.Ce clown doit être isolé!
    Pana la urma victorie V.Hanescu care primeste 45pc.ATP si un cec de 25.000 euro.
    Noroc pentru Hanescu (Marţi, 24 mai 2011, 8:28)

Mustata [anonim]

Am urmarit meciul aseara cu mare interes. Imi doream atit de mult sa cistige Hanescu desi imi este foarte antipatic...Sigur , spre finalul meciului si-a aratat slabiciunea. A fost cit pe ce sa piarda setul 4 si sa dispute ( cu nu stiu ce sanse) setul 5. Comportamentul de badaran al francezului mergea perfect cu sensul meciului.... Mai mai sa se inece ca tiganul la mal . ( asa cum numai Hanescu stie si poate s-o faca).
    Acum , mai mare noroc nici ca se putea. Djokovici este numai perfect pentru Hanescu. Si asa el nu mai reusea sa treaca mai departe...Acum macar are parte de glorie...
      Culmea (Marţi, 24 mai 2011, 10:10)

oogi [anonim] i-a raspuns lui Mustata

Joci prost si cistigi pt ca adversarul tau joaca si mai prost.Oricum Hanescu ar fi bine sa se retraga , mai jus de turul 2 daca trece e ceva necurat la mijloc .Sa fie vorba de pariuri ???
      La RL are o scuza ca l-a intilnit pe Nole dar la celelalte turnee nu are scuze .
    mda... (Marţi, 24 mai 2011, 10:27)

me [anonim]

in locu lui nu m-as prezenta in turu 2... la cum a jucat si la mentalitatea care-o are, o sa fie deja invins inainte de a incepe meciul :(