Irina Camelia Begu s-a calificat, luni, in turul al doilea al turneului de Grand Slam de la Roland Garros, dupa ce a eliminat-o pe a 41-a jucatoare a lumii, frantuzoaica Aravane Rezai. Dupa un ultim game disputat pe propriul serviciu, romanca a transformat a treia minge de meci avuta si s-a impus cu un dublu 6-3. Update: Edina Gallovits-Hall a revenit de la 0-1 la seturi si a reusit sa se califice in turul al doilea la Roland Garros, impunandu-se cu 2-6, 6-3, 6-1 in fata jucatoarei Angelique Kerber (Germania).

Irina Begu, in turul 2 la RGFoto: Reuters

Irina Camelia Begu (Romania) - Aravane Rezai (Franta) 6-3, 6-3

Numarul 102 WTA, Irina Begu a facut break inca din primul game al partidei. Aravane Rezai si-a cedat din nou serviciul in game-ul al saptelea, iar romanca servea pentru set (5-2). Frantuzoica a reusit insa sa amane finalul primului set, facand break-ul (5-3). Raspunsul romancei a venit imediat: rebreak si Begu a incheiat primul set la 6-3, dupa 38 de minute de joc.

Begu a inceput setul secund cu serviciul, pe care l-a si castigat. In game-ul urmator a transformat a treia minge de break avuta si s-a distantat la 2-0. Rezai face rapid rebreak-ul, dar Begu nu ii da adversarei sale posibilitatea de a egala la 2 si face un break la 0 (3-1). In game-ul urmator, Rezai revine de la 0-40, insa nu poate face break-ul si Begu se distanteaza la 4-1. Romanca face un nou break in game-ul al saselea si serveste pentru meci. Rezai isi face game-ul (5-3), iar Begu serveste din nou pentru meci.

Un ultim game disputat pe serviciul romancei. La prima minge de meci avuta, Begu face o dubla greseala, iar Rezai egaleaza la 40. Romanca obtine avantajul, dar Rezai reuseste sa salveze a doua minge de meci. Frantuzoaica obtine o sansa de break, Begu o salveaza si transforma in cele din urma a treia minge de meci avuta (6-3).

Calificarea in turul al doilea la Roland Garros este cea mai mare performanta a Irinei Begu intr-un turneu de Grand Slam. In urmatorul meci de la roland Garros, Begu o va intalni pe a 13-a favorita, rusoaica Svetlana Kuznetsova, care a invins-o in primul tur pe Magdalena Rybarikova (Slovacia), scor 6-2, 6-3.

Statistica partidei Rezai - Begu:

Durata: 86 minute

Asi: 1 - 2

Duble greseli: 4 - 2

Greseli nefortate: 44 - 24

Puncte castigate pe primul serviciu: 18/33 (55%) - 15/24 (63%)

Puncte castigate pe al doilea serviciu: 11/32 (34%) - 18/33 (55%)

Puncte pe retur: 24/57 (42%) - 36/65 (55%)

Mingi de break castigate: 3/6 (50%) - 6/10 (60%)

Puncte castigate la fileu: 5/9 (56%) - 1/2 (50%)

Total puncte castigate: 53 - 69

Cel mai rapid serviciu: 175 km/h - 181 km/h

Edina Gallovits Hall (Romania) - Angelique Kerber (Germania) 2-6, 6-3 6-1

Edina Gallovits a avut un start ezitant la Roland Garros, pierzandu-si serviciul in game-urile unu si trei. Cele doua break-uri i-au fost suficiente lui Kerber pentru a-si trece in cont primul set (6-2), dupa 33 minute de joc.

Romanca a inceput cu stangul si setul secund, cedandu-si serviciul, insa a reusit sa anuleze break-avantajul adversarei sale in game-ul al patrulea si sa egaleze la 2. Gallovits isi face game-ul urmator cu emotii (salveaza doua mingi de break), dar intoarce setul in favoarea sa dupa ce face break-ul in urmatorul joc (4-2). Numarul 131 WTA, Gallovits castiga setul al doilea (6-3), egaland la seturi.

Kerber, numarul 69 WTA, si-a facut primul serviciu in setul decisiv, acela avand insa sa fie si ultimul sau game castigat in actuala editie de la Roland Garros. Gallovits a facut break in game-ul al treilea (2-1), si-a facut serviciul (nu fara emotii) si s-a desprins la 3-1. A urmat un nou break in game-ul al treilea si, la 5-1 in favoarea sa, a obtinut trei mingi de meci. Kerber a salvat prima minge, insa Gallovits-Hall a transformat-o pe a doua si s-a impus cu 6-1 in setul decisiv.

Cu acest rezultat, Edina Gallovits-Hall si-a egalat performanta de la RG, romanca ajungand in turul doi al turneului parizian si in 2007. In turul urmator, Gallovits-Hall o va intalni pe australianca Anastasia Rodionova, ce care a eliminat-o, luni, pe a 26-a favorita a competitiei, rusoaica Nadia Petrova, scor 6-7(5), 6-3, 6-4.