Numarul 66 ATP, Victor Hanescu s-a calificat, luni, in turul al doilea al turneului de 500 de puncte de la Barcelona, dupa ce l-a invins in minim de seturi de Andrey Golubev (Kazakhstan), scor 6-3, 6-2. Doua break-uri in fiecare set i-au fost suficiente romanului pentru a se califica in saisprezecimi, acolo unde il va intalni pe invingatorul din partida Kevin Anderson (cap de serie numarul 14/ Africa de Sud) si Rablo Cuevas (Uruguay).

Victor HanescuFoto: Reuters

Hanescu si-a creat primele doua sanse de break inca din game-ul al doilea, insa Golubev si-a tinut serviciul, egaland la 1. La 2-1 in favoarea lui Hanescu, Golubev a mai salvat trei mingi de break, dar a cedat in cele din urma si romanul s-a distantat la 3-1. Golubev a obtinut in game-ul urmator prima sansa de break (de altfel si singura a sa din acest meci), fructificand-o (3-2). Hanescu transforma a doua minge de break din game-ul al saselea (4-2) si isi trece in cont primul set cu 6-3.

In setul al doilea, fiecare jucator isi face serviciul pana la 2-2, dupa care Hanescu preia total controlul setului: break-uri in game-urile cinci si sapte si romanul castiga setul al doilea cu 6-2.

Pentru calificarea in runda a doua de la Barcelona, Hanescu are asigurate 20 de puncte ATP si un cec in valoare de 10.110 euro.