​Monte Carlo: Nadal il invinge pe Murray si va juca finala cu Ferrer

Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 20:08 Sport | Tenis

Nadal, victorios in fata lui Murray
Rafael Nadal s-a calificat in finala Mastersului de la Monte Carlo, liderul mondial invingandu-l, dupa o partida care a durat aproape trei ore, pe Andy Murray. A fost 6-4, 2-6, 6-1 pentru iberic. In finala, liderul mondial il va intalni pe David Ferrer (l-a depasit pe austriacul Jurgen Melzer, scor 6-3, 6-2).

Nadal a reusit sa acceada, pentru a saptea oara consecutiv, in ultimul act al turneului de la Monte Carlo, spaniolul castigand in fata lui Andy Murray. Rafa a inceput mai bine semifinala si a castigat primul set cu 6-4.

Scotianul a revenit rapid in meci si a egalat situatia pe tabela dupa ce s-a impus in setul doi cu 6-2. Din pacate pentru el, Andy a gresit destul de mult in decisiv, iar Nadal nu a ratat oportunitatile ivite. A fost 6-1 pentru Nadal, iar liderul mondial merge in finala dupa o partida extrem de disputata (a durat doua ore si 58 de minute).

Interesant este faptul ca Rafa, detinatorul en-titre al titlului, este neinvins din anul 2005 la turneul de la Monte Carlo.

In finala, Nadal se va duela cu compatriotul David Ferrer, jucator care l-a eliminat in sferturile de finala de la Australian Open.

Ferrer a trecut in semifinale in doua seturi, scor 6-3, 6-2, de Jurgen Melzer, austriacul fiind cel care l-a eliminat in turul precedent pe Roger Federer, favoritul numarul doi al competitiei.

1204 vizualizari

Cum ar fi... (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 23:42)

Nanaboz [utilizator]

Sa dati si voi vreodata informatii utile, spre exemplu cand se va juca finala, ca banuiesc ca cine transmite nu se poate da, ca ar fi o reclama, desi nu vad de ce...

Niciodata, dar absolut niciodata nu puneti acest gen de informatii. Mi se pare jenant.
    Titlu gresit (Luni, 18 aprilie 2011, 15:35)

Eugen [anonim]

Nadal nu l-a invins pe Muray ci Muray s-a batut singur. DIn pacate, desi Muray are calitati tehnice cu mult peste Nadal, din punct de vedere fizic si psihic este un mameluc care nu este in stare sa castige un meci de 3 seturi. Dupa finala pierduta in fata lui Djokovic la AO, Murray nu a mai jucat nimic.
    Se pare ca singurul adversar care poate sa ii puna probleme lui Nadal in acest moment este Djokovic. Restul jucatorilor din top 10 de la locul 4 in jos sunt foarte foarte slabi in comparatie cu cei doi. Asa ca Nadal are toate sansele sa ajunga chiar si la 20 de turnee ATP daca mai rezista sa joace inca 4 ani de aici in colo