Nadal-Federer, in semifinale la Miami/ Sharapova - Azarenka, duelul din finala

de L.A.     HotNews.ro
Vineri, 1 aprilie 2011, 11:11 Sport | Tenis

Federer, in semifinale la Miami
Roger Federer s-a calificat in semifinalele turneului Masters de la Miami dupa doar 11 minute de joc cu Gilles Simon, urmand a-l intalni in penultima faza a competitiei pe Rafael Nadal, cel care a avut nevoie de trei seturi pentru a trece de cehul Tomas Berdych. In turneul feminin, Maria Sharapova si Victoria Azarenka se vor infrunta in finala.

Federer i-a luat de doua ori serviciul lui Gilles Simon in debutul meciului, conducand cu 3-0 dupa 11 minute de joc. Francezul a cerut insa ingrijiri medicale pentru o problema la spate, hotarand in cele din urma ca nu poate continua meciul. Simon a parasit terenul de joc in huiduielile suporterilor.

"Nu e placut sa vezi cum cineva este huiduit de tribune. Nu a meritat asa ceva. Inteleg frustrarea oamenilor, care au platit multi bani sa ne vada jucand pentru mai multe ore si nu zece minute, dar nu e placut sa vezi asa ceva", a declarat Federer la finalul meciului.

Rafael Nadal a avut mai mult de munca in fata cehului Tomas Berdych. Ajutat de serviciu, Nadal a castigat primul set cu 6-2, dar cehul si-a revenit la timp in setul secund, a reusit un break in al doilea game si a egalat la seturi (6-3): 1-1. Nadal i-a luat serviciul adversarului sau la 4-3 in favoarea sa si dupa doua ore si 17 minute de joc si-a obtinut biletul pentru semifinale, acolo unde il va intalni pe Roger Federer.

In competitia feminina, Maria Sharapova a revenit de la 0-1 in fata nemtoaicei Andrea Petkovic si s-a impus in trei seturi, atingand prima sa finala dupa sapte luni. Fostul lider mondial o va intalni in ultima faza a competitiei pe Victoria Azarenka, cea care in semifinale a eliminat-o pe a treia favorita, rusoaica Vera Zvonareva.

"Maria joaca bine, este un adversar dificil, indiferent unde joaca. Abia astept meciul. Stiu cum joaca ea, stiu cum joc eu si cred ca va fi o lupta adevarata. Nu o voi lasa sa-si impuna ritmul, asa cum ii place", a declarat jucatoarea din Belarus.

Rezultatele inregistrate joi, 31.03.2011:

Semifinale, feminin:

[8] Victoria Azarenka (Belarus) - [3] Vera Zvonareva (Rusia) 6-0, 6-3
[16] Maria Sharapova (Rusia) - [21] Andrea Petkovic (Germania) 3-6, 6-0, 6-2

Sferturi, masculin:

[1] Rafael Nadal (Spania) - [7] Tomas Berdych (Cehia) 6-2, 3-6, 6-3
[3] Roger Federer (Elvetia) - [25] Gilles Simon (Franta) 3-0 (abandon Simon)

Programul de vineri/ sambata, semifinale:

[14] Mardy Fish (SUA) - [2] Novak Djokovic (Serbia) - ora 20:00 (Digisport Plus)
[1] Rafael Nadal (Spania) - [3] Roger Federer (Elvetia) - ora 02:00 (Digisport Plus)

2182 vizualizari

• -2 (4 voturi)
    hmmm (Vineri, 1 aprilie 2011, 11:16)

me [anonim]

o sa fie interesant sa vedem cine castiga finala.
    eu pariez pe djokovic, desi mi-as dori sa ia nadal.
    djokovici a avut un parcurs extrem de usor.
    nadal a avut un parcurs mult mai greu si porneste cu un dezavantaj clar in fara lui federer, care e mult mai odihnit.
    evident lucrurile nu pot sta cum cred eu, dar probabil va fi o finala federer-djokovic si sarbul va castiga
      Nadal (Vineri, 1 aprilie 2011, 11:47)

Je2 [utilizator] i-a raspuns lui me

Eu mi-as dori sa castige Federer, dar cred ca va castiga Nadal, pe care genul asta de situatii, cand vine din postura celui mai obosit, il mobilizeaza extraordinar. Plus ca trebuie sa-si ia revansa la Djokovic.
      finala miami (Vineri, 1 aprilie 2011, 12:21)

aciduzzu3 [anonim] i-a raspuns lui me

n-ar fi exclusa nici o finala federer - fish ; sa castige fish
      c-asa-i in tenis :)))))
        am zis (Vineri, 1 aprilie 2011, 14:31)

me [anonim] i-a raspuns lui aciduzzu3

ca asta este cel mai probabil scenariu dupa parere mea.
        evident ca se poate intampla orice altceva...
    simon... (Vineri, 1 aprilie 2011, 12:21)

belamy [anonim]

daca ar fi condus simon cu 3-0 , oare s-ar mai fi "accidentat" ? valabil si pt nadal in meciul cu ceh, iar in tribuna, tot familionul facea semne disperate .djokovic intregeste tabloul . baietii astia nu stiu sa piarda.sper sa se treaca mai repede la regula jocului pasiv in tenis.....
      joc pasiv (Vineri, 1 aprilie 2011, 13:48)

B. [anonim] i-a raspuns lui belamy

Ce presupune regula aceea ?
    e greu de crezut (Vineri, 1 aprilie 2011, 17:52)

george [anonim]

ca Federer il va bate pe Nadal. Nu mai joaca ce a jucat nici macar anul trecut. Nu se mai concentreaza foarte bine si face multe greseli. Chiar si in cele 10 minute jucate ieri s-a vazut ca a trimis de cateva ori mingea in balarii. Dar ce este frumos totusi e ca atunci cand cei doi jucari joaca unul impotriva celuilalt, joaca cel mai bun tenis de care sunt capabili si sunt convins ca va fi un spectacol superb. Cred ca tot Djokovic va castiga si turneul acesta. Desi m-am plictisit la meciul pe care l-a jucat in sferturi si abia am reusit sa il vad in intregime am remarcat ca jocul lui este mult mai solid si consistent, se concentreaza foarte bine si castiga foarte multe puncte care se joaca foarte mult. Serviciul e deasemenea foarte bun. Jocul este insa destul de nespectaculos si predictibil. Joc in mare forta la greseala adversarului.
    Nadal a renuntat deja la a mai lovi mingea cu reverul, am vazut asta in ultimele lui 2 meciuri.
    Marele avantaj a lui Nadal la acest moment este faptul ca joaca cu mana stanga si poate trimite mingi foarte puternice de pe forehand, pe reverul adversarului. Exact in modul asta l-a batut si pe Federer de foarte multe ori si asta pentru ca Federer ii raspundea prin mingi taiate in loc sa loveasca cu top spin.
    Cand Nadal este insa jucat pe rever greseste foarte mult. Exact asa a reusit cehul ieri sa ii castige setul 2 si exact asa l-a batut si Djokovic in finala de la Dubai. De asta cred ca Djokovic il va bate si la acest turneu pentru ca il va juca foarte puternic pe rever.