Alexandra Dulgheru i-a luat de zece ori serviciul Mariei Sharapova in sferturile de finala de la Miami, insa a cedat in fata fostului lider mondial in trei seturi, dupa un meci extrem de solicitant, de trei ore si jumatate, scor 6-3, 6-7(6), 6-7(5). In competitia masculina, trio-ul Nadal, Djokovic, Federer s-a calificat in sferturi in minim de seturi.

Alexandra DulgheruFoto: Reuters

Cu un joc defensiv foarte bun, Alexandra Dulgheru a castigat primul set in fata Mariei Sharapova cu 6-3, cedandu-l insa pe al doilea la tie-break. In decisiv, Sharapova a facut break la 4-4, insa s-a accidentat la glezna, avand nevoie de ingrijiri medicale. Dulgheru a reusit atunci rebreak-ul, ducand din nou setul in tie-break. Dupa o lupta apriga in tie-break, Sharapova s-a impus cu 7-5, adjudecandu-si biletul pentru semifinale.

Rusoaica o va intalni in faza urmatoare pe nemtoaica Andrea Petkovic, cea care a elimina-o in sferturi pe Jelena Jankovic. Intr-un meci restant din optimi, Kim Clijsters s-a impus in fata sarboaicei Ana Ivanovic, dupa ce a salvat cinci mingi de meci.

Statistica meciului Sharapova - Dulgheru:

Asi: 2 - 0

Duble greseli: 17 - 4

Puncte castigate pe primul serviciu: 50/89 (56%) - 46/87 (53%)

Puncte castigate pe al doilea serviciu: 12/39 (31%) - 12/36 (33%)

Mingi de break salvate: 9/19 (47%) - 11-19 (58%)

Puncte castigate pe retur(1): 41/87 (47%) - 39/89 (44%)

Puncte catigate pe retur(2): 24/36 (67%) - 27/39 (69%)

Mingi de break castigate: 8/19 (42%) - 10/19 (53%)

Total puncte castigate pe serviciu: 62/128 (48%) - 58/123 (47%)

Total puncte castigate pe retur: 65/123 (53%) - 66/128 (52%)

Total puncte castigate: 127/251 (51%) - 124/251 (49%)

In competitia masculina, Federer a castigat in doar 52 de minute in fata lui Olivier Rochus si il va intalni in sferturi pe Gilles Simon. Daca va trece de francez, in semifinale il poate intalni pe Rafa Nadal, cel care in sferturi va da piept cu cehul Tomas Berdych. Novak Djokovic a ajuns la 21 de meciuri fara infrangere in acest sezon si il va intalni in sferturi pe compatriotul sau, Viktor Troicki.

Masculin:

Turul al treilea:

[21] Alexandr Dolgopolov (Ucraina) - [15] Jo-Wilfried Tsonga (Franta) 6-7(2), 6-4, 7-5

Optimi:

[3] Roger Federer (Elvetia) - Olivier Rochus (Belgia) 6-3, 6-1

[25] Gilles Simon (Franta) - Janko Tipsarevic (Serbia) 4-6, 7-6(3), 6-2

[2] Novak Djokovic (Serbia) - [16] Viktor Troicki (Serbia) 6-3, 6-2

[1] Rafael Nadal (Spania) - [21] Alexandr Dolgopolov (Ucraina) 6-1, 6-2

[7] Tomas Berdych (Cehia) - Florian Mayer (Germania) 6-3, 2-6, 7-6(4)

Kevin Anderson (Africa de Sud) - [30] John Isner (SUA) 6-3, 7-6(4)

[14] Mardy Fish (SUA) - Juan Martin Del Potro (Argentina) 7-5, 7-6(5)

[6] David Ferrer (Spania) - Marcel Granollers (Spania) 6-1, 6-2

Feminin:

Optimi:

[2] Kim Clijsters (Belgia) - [19] Ana Ivanovic (Serbia) 7-6(4), 3-6, 7-6(5)

Sferturi:

[16] Maria Sharapova (Rusia) - [26] Alexandra Dulgheru (Romania) 3-6, 7-6(6), 7-6(5)

[21] Andrea Petkovic (Germania) - [6] Jelena Jankovic (Serbia) 2-6, 6-2, 6-4​