Martina Navratilova: Federer nu va mai fi numarul unu, Nadal si Djokovic se vor lupta pentru suprematie  

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 23 martie 2011, 11:08 Sport | Tenis

Roger Federer
Foto: Reuters
A castigat ultimul turneu de Grand Slam in urma cu un an (Australian Open in 2010), iar in acest moment se afla pe locul trei in lume. Roger Federer nu traverseaza cel mai fericit moment al carierei, iar Martina Navratilova (fost lider in ierarhia WTA) nu-i mai da nicio sansa de a reveni in fruntea clasamentului ATP. "Nu cred ca Roger va mai fi vreodata numarul unu, Nadal si Djokovic se vor lupta pentru suprematie", a precizat Navratilova.

"A pierdut (nr. Federer) din nou in fata lui Djokovic, iar acest lucru s-ar putea sa-i influenteze destul de mult increderea in propriile forte. Federer nu cred va mai juca vreodata asa cum o facea acum doi sau trei ani. Asta nu inseamna ca nu va mai putea castiga un turneu de Grand Slam, dar nu cred ca va mai fi vreodata numarul unu mondial", a declarat Navratilova, citata de sportinglife.

Vede o lupta stransa intre Nadal si Djokovic

"Rafael Nadal domina in continuare clasamentul ATP, dar trebuie tinut cont de faptul ca Novak Djokovic are din ce in ce mai multa incredere in el. A castigat trei partide in acest an impotriva lui Federer, iar asta spune multe despre tenisul de certa calitate pe care-l joaca. Nadal si Djokovic se vor lupta pentru suprematie" - Martina Navratilova.

In varsta de 29 de ani, Roger Federer detine recordul de turnee de Grand Slam castigate, nu mai putin de 16, elvetianul bifand de asemenea 237 de saptamani consecutive pe prima pozitie a ierarhiei ATP.


Citeste mai multe despre   



















1670 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    asa e (Miercuri, 23 martie 2011, 11:29)

    andrei1245 [utilizator]

    jocul lui federer nu mai impresioneaza. nu mai are capacitate de efort, atletic e mai diminuat, serviciul il cam lasa dupa doua seturi. la 30 de ani nr. 3 cu 16 grand slam si o caruta de bani se poate retrage linistit. ii place competitia si atentia si de aceea ii vine greu sa se retraga. trebuie consiliat dupa parerea mea sa se retraga anul asta, altfel va incepe sa ia bataie din ce in ce mai usor si de la alti top 20. daca nu il deranjeaza poate continua si asa, luind bataie de la baieti buni in tenis dar nu geniali, cum e djokovici al carui tenis nu are nici un fel de frumusete sau spectaculozitate. da tare , prinde orice minge si greseste putin, casti dupa 3 game
    uri
    • 0 (0 voturi)    
      Nu se retrage... (Miercuri, 23 martie 2011, 12:32)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui andrei1245

      sotia isi doreste ca federer sa participe la olimpiada din 2012. in plus amandoi doresc ca gemenele sa-l vada jucand in 2012. cel putin asta e declaratia oficiala a lui federer asupra intrebarii daca se retrage sau nu.
  • +3 (3 voturi)    
    jocul lui Federer e f frumos (Miercuri, 23 martie 2011, 12:04)

    Bogdan [anonim]

    Cred ca atunci cand josi relaxat, fara presiune mare, joci mai spectaculos. Federer nu mai are motivatia, dorinta de a invinge din tinerete, dar face in continuare meciuri mari si e extrem de greu de invins. Asa ca n-as fi asa convins ca nu va mai fi niciodata nr 1 (si in aston sa-l vad n-as fi sigur :P)
    • -1 (3 voturi)    
      Iar cu slogane puerile? (Miercuri, 23 martie 2011, 16:32)

      George [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Daca nu mai are "motivatie" de ce mai joaca???? M-am saturat sa aud placa asta pusa ori de cate ori unii incearca sa-i scuze infrangerile elvetianului.
  • +4 (6 voturi)    
    noul nadal (Miercuri, 23 martie 2011, 12:38)

    cris [anonim]

    Djokovic e simpatic si joaca bine

    Insa acest 'joaca bine' ma duce cu gandul la Nadal de acum 2-3 ani, care prindea mingi 'imposibile', al caror simplu retur in teren termina psihic adversarul

    In rest, intr-adevar (si din pacate), absolut NIMIC frumos in tenisul lui Djokovic, la fel ca la Nadal.

    Sper si cred sa nu il vad umilit pe Federer in teren. Insa fara el, tenisul modern va fi mult mai putin interesant. A devenit un sport de forta si cam atat.
  • +2 (2 voturi)    
    profeta... (Miercuri, 23 martie 2011, 14:04)

    belamy [anonim]

    nimeni nu-i profet in "tara" lui....cat despre federer, daca el este fericit, asa sunt si fanii lui. documentati-va si vedeti cati au urmarit finala direct si cati ar fi vizionat-o daca juca in ea federer. daca la tenis ar fi ca la sah( trebuie sa inchei punctul intr-un anumit timp), cei doi finalisti n-ar prinde nici primii zece din lume. toti pe care ii stiu si joaca tenis.....apreciaza cel mai mult jocul lui federer(e cel mai spectaculos), ar vrea sa poata juca precum federer, dar pe nimeni sa-si doreasca sa joace ca nadal sau djokovic, fiindca asta fac deja (la 3 m de fundul terenului, la tacaneala si cu putina stiinta a jocului ,paseaza).jocul lor nu este o placere,este o munca de Sisif.
    • +2 (2 voturi)    
      din pacate (Miercuri, 23 martie 2011, 15:29)

      george [anonim] i-a raspuns lui belamy

      Federer este cam ultimul jucator, cel putin din generatia actuala, care este un jucator complet. Si cand spun complet, ma refer la tehnica, psihic, pregatire fizica de exceptie. Federer a jucat bine pe toate suprafetele,a stapanit aproape de perfectiune toate tipurile de lovituri. Iar despre eleganta jocului nu are rost sa mai vorbim. Nu l-am vazut pe Federer niciodata lovind cu amandoua mainile. Dar tot inceputul are si un sfarsit. Cat despre Nadal si Djokovic s-a vazut clar si la US Open si la Indian Wells, ceea ce stiu baietii astia e sa loveasca mingea cu toata forta cu amandoua mainile si sa alerge foarte repede ca sa returneze mingi imposibile. In rest nimic spectaculor. Federer intradevar nu va mai prinde prima pozitie, asta e clar si este si normal pana la urma. Are 29 de ani si 10 ani de tenis fara fara accidentare in urma lui pe cand Djokovic are doar 23. Si eu cred ca ar trebui ca sa se retraga anul asta dar nu cred ca o va face. A fost prea mult timp in centrul atentiei si e greu sa te retragi in umbra.
  • 0 (2 voturi)    
    Sincer ? (Miercuri, 23 martie 2011, 23:09)

    Andy Latimer [utilizator]

    Nu ma intereseaza subiectul. In tenis ,spectaculoase sunt doar cele trei zane ale frumusetii : Daniela Hantuchova, Maria Kirilenko si Flavia Penneta ! Un NU hotarat Soranei Carstea si Anei Ivanovic(bLeah !) Partial Maria Sharapova...
    • 0 (2 voturi)    
      pe Simona Halep ai uitat-o (Joi, 24 martie 2011, 2:27)

      george [anonim] i-a raspuns lui Andy Latimer

      Inainte de operatia de micsorare a sanilor era cea mai sexy jucatoare de tenis si o gramada de fani au rugat-o sa nu ii micsoreze. Chiar si organizatorii turneelor o preferau pe ea in dauna ciorilor surori si o programau pe Simona sa joace pe terenul principal
  • 0 (0 voturi)    
    AMATORISM DIN PARTEA MARTINEI (Luni, 28 martie 2011, 13:21)

    HIHIHI [anonim]

    Nu am idee in ce conjunctura a facut Navratilova aceste comentarii dar se vede clar ca nu cunoaste decat superficial tenisul masculin actual.Spaniolul este intradevar la adapost cu cele cca 4000de pc.in fata locului 2 dar in ecuatia suprematiei va intra cu certitudine si J.M.Del'Potro care va putea invinge oricand si pe spaniol si pe sarb inclinand balanta fie intro parte fie in cealalta sau chiar in favoarea lui insusi.Singurul lucru cert afirmat de Navratilova ,dar acesta-i secretul lui Polichinelle,este faptul ca swiss master nu mai este ce a fost o data dar pentru majoritatea spectatorilor ramane DE DEPARTE jucatorul care produce cel mai superb spectacol prin uluitoarea varietate de procedee tehnice folosite .NB.Previziunile Navratilovei pot fi date usor peste cap de accidentari nedorite,controale antidoping corecte ,starea de sanatate al unuia sau altuia.