Djokovici, a treia victorie consecutiva la Federer/ Finala cu Nadal (Indian Wells)

de A. S.     HotNews.ro
Duminică, 20 martie 2011, 3:17 Sport | Tenis

Djokovici, un sezon de exceptie
Foto: Reuters
Novak Djokovici a castigat in trei seturi in fata lui Roger Federer, in semifinale la Indian Wells, victorie care ii asigura pozitia a 2-a in noul clasament ATP. In finala, Djokovici il va intalni pe liderul mondial Rafael Nadal (succes in doua seturi la Juan Martin del Potro).

"Am jucat cel mai bun tenis", a spus Djokovici, dupa victoria obtinuta in fata lui Federer (6-3, 3-6, 6-2), a treia consecutiva in intalnirile directe - "Nole" l-a mai invins pe Roger in semifinale la Melbourne si in finala la Dubai. Locul 2 ATP, de care este sigur dupa acest succes, este o recunoastere pentru un sezon exceptional: Djokovici este neinvins in acest an (17 victorii consecutive).

Liderul mondial Rafael Nadal a controlat meciul cu Juan Martin del Potro (6-4, 6-4) si va incerca sa obtina, in finala cu Djokovici, al treilea titlu la Indian Wells (dupa succesele din 2007 si 2009).


Citeste mai multe despre   



















1373 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    Adio (Duminică, 20 martie 2011, 3:25)

    Federer Lasa Ne [anonim]

    gata, s-a dus cu federer; pa
    • -1 (1 vot)    
      pai nu de acuma (Duminică, 20 martie 2011, 7:28)

      george [anonim] i-a raspuns lui Federer Lasa Ne

      Cariera lui Federer s-a incheiat in 2010. A fost o greseala ca nu s-a retras dupa Turneul Campionilor, dupa acea victorie superb impotriva lui Nadal. Dar probabil ca ce mai conteaza acum pentru Federer sunt banii din contracte publicitare care sunt destui de multi
      • +1 (1 vot)    
        penibil (Luni, 21 martie 2011, 18:38)

        Soro [utilizator] i-a raspuns lui george

        Ce ieftin comentariu, george.
        De fiecare data cand Federer a pierdut vre-un meci am citit comentarii din astea. Daca te intrebam inainte de turneul campionilor de care amintesti tot asa ai fi zis.
        la fel si cand a pierdut primul Wimbledon (si dupa a mai castigat 2 GS), si anul trecut in vara, si in 2009 pe la inceput, ...
        Chiar ai vazut meciul?
        Meciul a fost de zile mari si Nole s-a chinuit mult la meciul asta.
        Deocamdata chiar daca Nole e mai bun (recunosc), e diferenta inca intre Federer si restul plutonului.
        Sa spui despre un om care e (dupa parerea mea) cel mai bun din toate timpurile ca umbla doar pentru bani e penibil. Cred ca are mai bine de 100 de milioane din tenis si publicitate.
        Sportivii in general sunt manati de dorinta de a juca si de a castiga si nu de bani. Doar banii nu te pot duce in varf si mai ales nu te pot mentine acolo atatia ani.
        Probabil ca va juca tenis si la 70 de ani si atunci nu vei spune ca tot pentru bani o va face.
        nastase joaca si acum si nu castiga din ce joaca ci din ce a jucat odata si din caracterul lui.
        • 0 (0 voturi)    
          nu are 100 milioane (Luni, 21 martie 2011, 22:28)

          george [anonim] i-a raspuns lui Soro

          are 'doar' 60 din care 18 de anul trecut din contracte de publiciate. Si eu consider ca Federer este cel mai bun jucator de tenis din toate timpurile si e o placere sa te uiti la meciurile lui dar realitatea este ca acum e la sfarsitul carierei. Federer din 2011 joaca mult mai slab decat Federer din 2006-2007 si pana la urma e normal sa fie asa. Acuma sunt jucatori care au simtul realitatii si se retrag in plina glorie, cum a fost Pete Sampras si sunt jucatori care cred ca mai pot sa fie foarte buni, desi realitatea e alta si joaca pana la 35-35 de ani asa cum a fost Agasi. Sau probabil ca unii dintre ei iubesc tenisul atat de mult incat joaca pana nu le mai permite fizicul.
          • 0 (0 voturi)    
            discutie (Marţi, 22 martie 2011, 12:45)

            if0014 [utilizator] i-a raspuns lui george

            Cred ca motivatia unui sportiv care a fost numarul 1 mondial de a se retrage sau de a continua dupa momentul de varf al carierei depaseste cu mult capacitatea noastra de intelegere.

            Desigur, nu depaseste capacitatea noastra de a ne da cu parerea.
            • 0 (0 voturi)    
              discutie (Marţi, 22 martie 2011, 15:45)

              george [anonim] i-a raspuns lui if0014

              Din cei 30 de ani ai lui, Federer a petrecut pe terenul de tenis 22. Practic aproapa toata viata lui de pana acuma a petrecut-o pe terenul de tenis si pentru tenis. Imi imaginez ca este greu si pentru el sa accepte faptul ca toata aceasta poveste frumoasa s-a incheiat. Mie imi face impresia ca Federer este putin rupt de realitatea asta. E foarte adevarat ca a spus ca nici un tenismen nu poate sa joace la nivelul de nr 1 mondial mai mult de 6 ani dar tot el s-a aratat deranjat de intrebarea unui ziarist din Australia care i-a spus ca se prea poate ca acum sa fie un transfer de generatie si ca perioada de dominare Federer- Nadal s-a incheiat. Federer i-a raspuns vizibil deranjat si i-a spus sa asteptam 6 luni si dupa aia sa mai vorbim. Ori e clar ca ziaristul ala a cam avut dreptate. Daca in ultimii 3 ani Federer si Nadal si-au impartit frateste turneele de Grand Slam acum Djokovici incepe si el sa emita pretentii serioase si cel putin pana in acest moment este cel mai bun jucator de tenis si cu siguranta ca nu se va multumi doar cu un GS anul asta. Eu ma astept ca Djokovici sa mai castige cel putin un GS la US Open si dece nu, poate si Wimbledonul
    • +1 (1 vot)    
      Da (Duminică, 20 martie 2011, 10:05)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui Federer Lasa Ne

      Intr-adevar, o semifinala de masters e la indemana oricui, inclusiv a lui Soderling, Murray, Berdych... sa continui, detractorule? Vezi de mamaliga ta si lasa comentariile pe seama celor care au ceva de zis.
  • +1 (1 vot)    
    Federer este si va ramane, (Duminică, 20 martie 2011, 7:40)

    Un indragostit de sport [anonim]

    indiferent de viitoarele succese sau insuccese, un adevarat model de urmat pentru toti cei carora le place competitia si care a marcat ca nimeni altul istoria tenisului. Desi respect parerea fiecaruia, dar sa afirmi la adresa unui asa caracter si campion " adio" , mi se pare intr-adevar prea mult. Pacat, mare pacat!
  • 0 (0 voturi)    
    cum vad meciul? (Duminică, 20 martie 2011, 8:35)

    mircea [anonim]

    nu prea am avut timp saptamana asta de tv asa ca nu stiu ce post difuzeaza turneul masculin, ma ajuta cineva cu un raspuns?
  • 0 (0 voturi)    
    finala (Duminică, 20 martie 2011, 12:54)

    kln [anonim]

    cand este finala(nadal_nole)?
    • 0 (0 voturi)    
      astazi la ora 10 seara (Duminică, 20 martie 2011, 14:42)

      george [anonim] i-a raspuns lui kln

      nu stiu daca romanii o transmit dar poate fi vazuta online
    • +1 (1 vot)    
      la TV (Duminică, 20 martie 2011, 15:23)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui kln

      este transmis de Digi Sport, culmea, cu un comentariu decent.
      • 0 (0 voturi)    
        finala (Duminică, 20 martie 2011, 19:50)

        kln [anonim] i-a raspuns lui AntonH

        bun.. p digi sport dar cand?:D