Rafael Nadal, Roger Federer si ​Novak Djokovic s-au calificat, miercuri, in sferturile de finala de la Indian Wells, primul turneu de 1.000 de puncte al sezonului, fara sa cedeze vreun set. Nadal l-a eliminat pe jucatorul surpriza al competitiei, indianul venit din calificari Somdev Devvarman, Federer pe americanul Ryan Harrison, in timp ce Djokovic a trecut de compatriotul sau Viktor Troicki, ajungand la 15 partide consecutive fara infrangere.

Djokovic, neinvins in acest sezonFoto: Reuters

In sferturile de finala Nadal il va intalni pe Ivo Karlovic, Federer pe Wawrinka, iar Djokovic pe Richard Gasquet, cel care a trecut in optimi in doua seturi de al optulea favorit, Andy Roddick. In ultimul sfert de finala argentinianul Juan Martin Del Potro il va intalni pe spaniolul Tommy Robredo.

Miercuri s-au disputat si primele doua intalniri din sferturile de finala ale tabloului feminin. Wickmayer a eliminat-o pe israelianca Shahar Peer, in timp ce Marion Bartoli, frantuzoaica ce a acces in sferturi dupa abandonul belgiencei Kim Clijsters, a eliminat-o pe sarboaica Ana Ivanovic.

In celelalte doua meciuri din sferturi se vor duela: [1] Caroline Wozniacki (Danemarca) - [8] Victoria Azarenka (Belarus); [16] Maria Sharapova (Rusia) - Shuai Peng (China).

Optimi de finala, masculin:

[2] Roger Federer (Elvetia) - Ryan Harrison (SUA) 7-6(4), 6-2

[1] Rafael Nadal (Spania) - Somdev Devvarman (India) 7-5, 6-4

[18] Richard Gasquet (Franta) - [8] Andy Roddick (SUA) 6-3, 7-6(5)

Ivo Karlovic (Croatia) - [23] Albert Montanes (Spania) 7-6(7), 6-2

[3] Novak Djokovic (Serbia) - [16] Viktor Troicki (Serbia) 6-0, 6-1

[12] Stanislas Wawrinka (Elvetia) - [7] Tomas Berdych (Cehia) 3-6, 6-4, 6-4

Juan Martin del Potro (Argentina) - [32] Philipp Kohlschreiber (Germania) 7-6(3), 7-6(7)

[25] Tommy Robredo (Spania) - [21] Sam Querrey (SUA) 6-1, 6-3