Daneza Caroline Wozniacki isi va recapata locul intai in ierarhia mondiala WTA dupa doar o saptamana de cand si-a pierdut pozitia in favoarea belgiencei Kim Clijsters. Favorita numarul 1 a turneului de la Dubai, Wozniacki s-a calificat vineri, in semifinalele competitiei, invingand-o pe israelianca Shahar Peer, scor 6-2, 6-4, asigurandu-si astfel intoarcerea pe prima treapta a clasamentului WTA.

Wozniacki, din nou pe locul 1Foto: Reuters

Partida dintre Wozniacki (Danemarca) si Peer (Israel) nu s-a disputat pe terenul principal de la Dubai "din motive de securitate", arena in care cele doua s-au infruntat fiind inconjurata de o plasa scurta de sarma, iar numarul spectatorilor fiind micsorat, informeaza publicatia franceza L'Equipe. Totul pentru a o proteja pe sportiva israelianca.

In 2009, Peer nu a primit viza pentru a putea ajunge la Dubai, dar in 2010 devenea prima israelianca ce concureaza in Emiratele Arabe Unite. Peer avea sa ajunga anul trecut pana in semifinale, eliminand-o in drumul sau si pe adversara de vineri, Caroline Wozniacki. Daneza si-a luat insa revansa in editia actuala, invingand-o pe israelianca in minim de seturi, scor 6-2, 6-4.

Doua break-uri in debutul partidei i-au asigurat lui Wozniacki un avans de trei game-uri (3-0), pentru ca dupa 31 minute de joc sa-si treaca in cont primul set, cu 6-2. Debutul setului al doilea a fost tras la indigo, Wozniacki reusind din nou doua break-uri, distantandu-se la 4-0.

Condusa cu 5-2, Peer a revenit in joc (5-4), insa a ratat doua sanse de a egala la 5. Wozniacki s-a impus cu 6-4 in ultimul set, in ciuda faptului ca adversara sa a avut mai multe mingi de break (10, comparativ cu 8 ale danezei). Insa cu doi asi, un procentaj de 60% pe propriul serviciu si de 62% pe retur, daneza s-a calificat in semifinalele de la Dubai, acolo unde o va intalni pe castigatoarea din partida Samantha Stosur (Australia)/ Jelena Jankovic (Serbia). Luni, Caroline Wozniacki va incepe a 19-a saptamana pe primul loc in WTA.