Fotogalerie Novak Djokovic - Andy Murray 6-4, 6-2, 6-3/ Nole, campion la Australian Open

de L.A.     HotNews.ro
Duminică, 30 ianuarie 2011, 10:20 Sport | Tenis

Finala Australian Open 2011
Novak Djokovic a castigat, duminica, cel de-al doilea sau turneu de Grand Slam din cariera, dupa ce l-a invins in finala de la Australian Open pe britanicul Andy Murray, in trei seturi, scor 6-4, 6-2, 6-4. Sarbul a avut o misiunea mai usoara decat era de asteptat, adversarul sau britanic afisand un joc prea static, comitand foarte multe erori si parand deseori coplesit de miza meciului. 

A treia finala de Grand Slam nu a avut un final fericit nici de aceasta data pentru britanicul Andy Murray. Favoritul numarul cinci al turneului de la Australian Open, Murray a pierdut a doua finala consecuitva de la Melbourne, de aceasta data in fata sarbului Novak Djokovic.

Finala primului turneu de Grand Slam din acest sezon a inceput destul de echilibrat, fiecare castigandu-si primele patru game-uri pe propriul serviciu, cu toate ca Murray a avut de salvat o minge de break inca din game-ul al doilea al meciului. La 5-4, in favoarea sa, Djokovic reuseste in sfarsit sa profite de erorile adversarului sau si, dupa un schimb de 38 de lovituri isi creaza doua sanse de set. Sarbul o transforma pe prima si isi trece in cont primul set dupa aproape o ora de joc.

Murray nu poate reveni in joc, isi pierde concentrarea, face din ce in ce mai multe greseli, ceea ce ii permite lui Djokovic sa ii ia de doua ori serviciul (in game-urile doi si patru) si sa conduca in setul secund cu 5-0. Serviciul il ajuta pe Murray in al saselea game (5-1), ceeace pare ca ii da mai multa incredere. Britanicul face un break la 0 in game-ul sapte, insa isi pierde serviciul in urmatorul, Djokovic incheiand setul secund cu 6-2.

Setul al treilea incepe bine pentru Murray, care face break-ul, conducand pentru prima data in acest meci. Britanicul se precipita insa in urmatorul game si isi piede serviciul. Djokovic isi castiga si el game-ul si preia conducerea in acest set (2-1). Foarte agresiv, sarbul continua sa-i puna probleme pe serviciul lui Murray si, dupa sase mingi de break irosite in game-ul patru, Djokovic face break (3-1). Nole are sansa de a se desprinde la 4-1, insa Murray schimba bine ritmul si face rebreak-ul. Jocul britanicului continua insa sa sufere si isi pierde din nou serviciul in game-ul al optulea. Djokovic serveste pentru meci, isi castiga game-ul (6-3) si castiga titlul la Australian Open.

Novak Djokovic castiga astfel cel de-al doilea titlu de Grand Slam din cariera, dupa cel obtinut tot la Melbourne in 2008, cand l-a invins in finala pe francezul Jo-Wilfred Tsonga.


Andy Murray:
"Vreau sa-l felicit in primul rand pe Novak, a meritat din plin victoria. Abia astept sa mai joc impotriva ta in viitor. Multumesc echipei mele, care m-a ajutat foarte mult. N-a fost sa fie acum, poate vom castiga editia urmatoare".

Novak Djokovic:
"In primul rand vreau sa-l felicit pe Andy pentru ultimele doua saptamani. Sunt sigur ca in viitor, cu telentul pe care il ai, vei castiga un turneu de Grand Slam. Multumesc echipei mele, este cea mai buna din lume. Chiar daca tenisul pare un joc individual, conteaza foarte mult echipa. Multumesc tuturor de acasa, Serbia trece prin momente grele, dar noi incercam sa ne reprezentam cat mai bine tara".


Statistica meciului [5] Andy Murray - [3] Novak Djokovic:

Durata meciului: 157 minute
Asi: 6 - 6
Duble greseli: 4 - 0
Puncte castigate pe primul serviciu: 37/58 (64%) - 35-50 (70%)
Puncte pe serviciul al doilea: 16/55 (29%) - 15/25 (60%)
Greseli nefortate: 47 - 33
Puncte castigate pe retur: 25/75 (33%) - 60/113 (53%)
Mingi castigate la fileu: 7/18 (39%) - 9/14 (64%)
Mingi de break: 3/4 (75%) - 7/18 (39%)
Total puncte castigate: 78 - 106


Citeste mai multe despre   






















2410 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    ... (Duminică, 30 ianuarie 2011, 13:24)

    OzzyO [utilizator]

    Mai zic unii ca s-au saturat de Nadal si Federer...pai aia si legati la ochi fac oricand un meci mai frumos decat astia doi.
    • +4 (6 voturi)    
      .... (Duminică, 30 ianuarie 2011, 14:27)

      chicane^ [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

      Si eu sunt de aceeasi parere... Mai au cate ceva de invatat Murray si Djokovic de la Federere si Nadal.
    • +4 (6 voturi)    
      true (Duminică, 30 ianuarie 2011, 14:28)

      cici1800 [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

      Meci extrem de slab pt Murray, destul de OK pt Nole.
      2-3 mingi mai spectaculoase, in rest crappy.
      mult sub nivelul unei finale.
    • +3 (3 voturi)    
      Subscriu (Duminică, 30 ianuarie 2011, 20:26)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

      Da, ai maaaaare dreptate. Mi se facea mila de Murray cum se icnea sa dea un backhand... Acum, mai in gluma, mai in serios, e departe finala asta de semifinala Djokovic cu Federer.
  • -1 (1 vot)    
    (ma)nole (Duminică, 30 ianuarie 2011, 17:21)

    irlandezu [anonim]

    Aloo, cind o sa va bateti cu respectivii pe burta la un gratar, atunci sa le spune-ti Nole, Frankie sau Stevie G. Atita neprofesionalism n-am vazut. Inteleg, spune-i odata asa, dar nu permanent! Il cheama Novak, si pe ceilalti Frank Lampard si Steven Gerard. Trebuie sa fiti voi mai cu mot si sa va dati foarte personali. Halal...
  • -4 (4 voturi)    
    wtf????? atentie la poza 6 si 8 (Duminică, 30 ianuarie 2011, 17:29)

    rco [utilizator]

    ???
    zici ca-s gay
  • 0 (2 voturi)    
    Bravo Djokovic (Duminică, 30 ianuarie 2011, 19:16)

    catalin otelariu [anonim]

    Bravo Djokovic!
    Ai repetat performanta din 2008 cand tot la Melbourne dupa o semifinala cu Federer ai castigat si finala turneului. Felicitari ai facut un turneu extraordinar. Ai dat tot ce e mai bun din tine, chiar cu riscul unei accidentari si ai castigat pe merit, Jos Palaria!
    I-ti doresc sa te bucuri de aceasta victorie si mai ales sa fii sanatos, pentru ca felul in care joci este foarte riscant si mi-e teama ca te vei accidenta cat de curand. Eu nu pot sa-i uit pe Nadal sau Del Potro care s-au accidentat grav dupa jocuri jucate la limita. Nu pot sa-i uit de asemenea pe Nalbandian, Safin, Haas, Davidenko care dupa ce s-au accidentat nu au mai revenit niciodata la forma initiala. Pt mine Federer sau Sampras vor ramane definitiv in istoria tenisului pot ca au castigat o gramada de turnee (16 Federer si 14 Sampras) fara sa fie accidentati vreodata. De aceea pe buna dreptate anii '90 sunt pt istoria tenisului anii lui Sampras iar anii 2000 ai lui Federer. Nu stiu inca urmatorul deceniu al cui va fii. Pa tem pt Djokovic, Nadal sau Del Potro ( din punctul meu de vedere cei care practica tenisul cel mai frumos), ma tem ca se vor accidenta de asa masura incat nu vor reusi sa ramana in istoria tenisului acestui deceniu. De aceea indraznesc sa afirm ca da Djokovic este cel mai bun in acest moment, Nadal pe de alta parte ramane regele zgurii dar daca ii ascultam pe jucatorii de top 10 cel mai bun jucator cu care au jucat ei vreodata (si asta spune si Nadal si Djokovic si Del Potro si Murray si Ferrer) ramane Roger Federer, un model de noblete, de demnitate si de bun tenis. De aceea parerea mea ramane ca adevarata finala a fost meciul de la Melbourne dintre Federer si Djokovic, la fel ca in 2008 la acelasi turneu, la fel ca la US Open 2010 sau Londra 2010. Dar asta este opinia unuia care joaca tenis la amatori.
    Inca o data felicitari Djokovic pt efortul enorm (sunt banatean si sarbii sunt fratii mei si cunosc determinarea cu care joaca chiar cu riscul accidentarii).
  • 0 (0 voturi)    
    Nole (Luni, 31 ianuarie 2011, 15:26)

    ANCA [anonim]

    Felicitari pentru Nole!
    A confirmat toate asteptarile.
    Din pacate tenisul jucat nu se ridica la nivelul cu care am fost obisnuiti la meciurile lui Federer,Nadal,Del Potro,Soderling.Murray a fost complet depasit si coplesit de insemnatatea momentului.
    Cred ca ierarhia in tenis in acest moment este corecta in ceea ce priveste nivelul jocului.
    Subscriu in totalitate opiniilor lui Catalin Otelariu,care sunt extrem de pertinente si adevarate.
    Astept revenirea in forta a celor doi titani-Federer si Nadal.
  • 0 (0 voturi)    
    pacat pentru Ferrer (Luni, 31 ianuarie 2011, 16:15)

    torontezul [anonim]

    Imi pare rau ca Ferrer nu s-a concentrat suficient in meciul cu Muray si a pierdut semifinala. O finala Ferrer Djokovici ar fi fost mult mai frumoasa, spectaculoasa si cu siguranta nu s-ar fi terminat 3-0. Cei care s-au plictisit de Federer trebuie sa se obisnuiasca cu astfel de finale. Atat timp cat Nadal nu are resurse sa joace toate cele 4 turnee de Grand Slem la intraga lui capacitate fizica,astfel de finale enervante se vor perinda de acum in colo. Sper ca Murray sa nu ajunga niciodata sa castige vre-un Grand Slem.