Rafael Nadal: M-am accidentat, dar nu am vrut sa abandonez. Urasc abandonurile

de L.A.     HotNews.ro
Miercuri, 26 ianuarie 2011, 15:33 Sport | Tenis

Nadal paraseste Australian Open in sferturi
Foto: Reuters
Rafael Nadal a parasit pentru al doilea an consecutiv turneul Australian Open in faza sferturilor. Ca si in meciul din 2010 cu Andy Murray, liderul mondial s-a accidentat, insa de aceasta data spaniolul nu a vrut sa abandoneze in fata compatriotului si prietenului sau David Ferrer.

"Am avut o problema in timpul meciului, chiar la inceput. Dupa acest moment, meciul a fost ca si terminat. Pentru mine nu e usor sa vin si sa vorbesc despre asta deoarece la Doha nu m-am simtit bine, acum am alta problema. Pare ca de fiecare data cand pierd am probleme si n-as vrea sa creez aceasta imagine despre mine. As prefera sa nu vorbesc despre accidentare", a declarat Nadal la conferinta de presa.

Dupa raceala puternica avuta la Doha, Nadal parea ca isi revine, insa virusul contractat l-a facut mai vulnerabil: "In primele zile ale turneului m-am simtit bine, m-am antrenat bine, totul parea a fi in regula. Singura problema e ca am avut putin ghinion. Atunci cand ai un virus, organismul tau cedeaza si esti mai predispus riscurilor. Asta este si probabil ceea ce s-a intamplat". 

Desi accidentarea l-a chinuit vizibil, liderul mondial nu a vrut sa abandoneze in meciul cu Ferrer: "Urasc abandonurile. Anul trecut am facut la fel. Am urat acel moment si nu vreau sa mai am niciodata acel sentiment", a explicat Nadal.

"In cariera ai atat momente bune cat si momente mai putin bune. Am avut aproape tot timpul momente extrem de fericite si frumoase in cariera mea. Anul trecut am fost foarte norocos pentru ca am fost sanatos majoritatea timpului. Am jucat incredibil tot anul. Anul acesta am facut totul pentru ca sezonul sa inceapa bine. Si am jucat foarte bine la meciul demonstrativ de la Abu Dhabi. Dar dupa au inceput problemele. A fost o luna dificila pentru mine, dar trebuie sa accept asta, sa muncesc in continuare, si sa dau tot ce am mai bun in urmatorul turneu. Asta e tot ce pot sa fac", a concluzionat Nadal.


Citeste mai multe despre   























1906 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    pare ca.... (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 16:13)

    belamy [anonim]

    "de fiecare data cand pierd am probleme si n-as vrea sa creez aceasta imagine despre mine".stai linistit ....imaginea s-a creat deja.
    • +2 (2 voturi)    
      adevarul e ca daca esti accidentat (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 16:57)

      dica [anonim] i-a raspuns lui belamy

      nu prea poti juca tenis, asta o stie orice copil care are in mina o racheta..
      • +1 (1 vot)    
        tu chiar ai vazut meciul? (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 22:17)

        torontezul [anonim] i-a raspuns lui dica

        eu ma uit chiar acum la meci, in reluare si nu vad nici un jucator accidentat. pur si simplu Nadal joaca la fel de bine, se misca la fel de bine, loveste la fel de bine cum a facut-o in toate meciurile de la US Open incoace. Pe masura ce vad meciul imi dau seama de marea minciuna cu accidentarea. adica voi vreti sa spuneti ca un jucator accidentat la sold asa cum pretinde nadal ca s-a intamplat mai poate alerga in halul in care o face Nadal? hai sa fim seriosi. singura 'ingrijire' medicala a fost cea dintre ghemul 3 si 4, in afara terenului, fara ca cineva sa stie exact ce a fost. nici comentatorii TSN nu stiu despre ce fel de accidentare este vorba. iar modul brutal in care nadal serveste arata clar ca nu e vorba de nici o accidentare. chiar acum cand se transmite in reluare ghemul 10, nadal chiar serveste fenomenal. nici urma de durere. dar adevarul e ca ferer joaca incredibil de bine si returneaza extraordinare de bine si face foarte putine erori nefortate. pur si simplu ferer este incredibil.
    • -2 (6 voturi)    
      aceeasi poveste ca si acum 2 ani parca (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 17:05)

      george [anonim] i-a raspuns lui belamy

      'A racit' la Dolha ca sa evite confruntarea cu Federer in finala. Nu mai suporta inca o umilinta ca si cea de la Turneul Campionilor. Acum la AO s-a 'accidentat' la coapsa tocmai in meciul cu compatriotul Ferer. Mai putin umilitor decat ar fi fost intr-o semifinala cu Muray sau intr-o finala cu Nadal. Este cred pentru a 10 oara in cariera lui cand Nadal evita intentionat o confruntare directa cu Federer asa ca palmaresul pozitiv a lui Nadal fata de Federer nu are absolut nici o semnificatie. Adevarata finala a acestui turneu va fi Federer Djokovici. Muray este un papagal. Cand nu are solutii intr-un meci joaca pe greseala adversarului. Asa a facut-o si aseara de zeci de ori. Serviciu execrabil dar un retur foarte bun.
      • +2 (4 voturi)    
        hai pa (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 17:45)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui george

        prietene, esti destept (daca vorbeam urat, ma cenzurau astia, dar intelegi tu..)
        • -1 (3 voturi)    
          as fi putut paria ca Nadal se va 'accidenta' (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 18:46)

          george [anonim] i-a raspuns lui Gigi

          Sa fim seriosi. Tu ai vazut cum a jucat Nadal la Australian Open? Ca o cizma. Serviciul a fost destul de slab si mai nou a inceput sa loveasca cu amandoua mainile si cu forehandul.
          Stii ce, daca anul asta s-ar fi 'accidentat' pentru prima data ar fi fost credibil.
          Dar daca i-ai fi urmarit intreaga cariera a lui Nadal ai fi vazut ca este un patern. De fiecare data cand joaca prost se da accidentat.
          Doar naivii pot crede in accidentarile lui Nadal, mai ales in cea de la genunchi. Pana la urma insa fiecare crede ce vrea.
          Mult succes lui Federer anul asta si sa ajunga pe prima pozitie cat de repede.
      • +3 (3 voturi)    
        bravo (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 18:38)

        everlast [anonim] i-a raspuns lui george

        ...rationament impecabil: avea sansa sa castige 4 turnee de Grand Slam la rand, dar a preferat sa nu riste sa piarda cu Federer sau cu Murray, ci cu un jucator mai slab cotat decat ei, anulandu-si astfel orice sansa si obtinand mai putine puncte in clasamentul ATP. E foarte logic ce spui!

        Nu ma omor dupa Nadal, sunt fan Federer, dar trebuie sa accept ca este unul dintre cei mai fair play jucatori de top din istoria tenisului.
    • +2 (6 voturi)    
      Esti ironic? (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 18:15)

      George [anonim] i-a raspuns lui belamy

      Ce-ai fi vrut sa spuna omul asta? Crezi ca lui ii este confortabil sa declare ca s-a accidentat? Dar in fond asta e adevarul. Nadal ar fi putut, poate, pierde si daca nu s-ar fi accidentat. Asa cum, mult mai probabil, ar fi putut si castiga. Ma uimesc idiotii care insinueaza ca Nadal ar simula accidentarile pentru a evita anumite confruntari. Nimic mai fals. Omul are, la urma urmei, bilant pozitiv impotriva tuturor celor trei ce stau imediat in urma lui in clasament. Intreb eu... de ce-ar simula? Care ar fi interesul lui? Absolut nici unul. ai mult, castigand acest turneu i-ar fi egalat recordul lui Laver, de patru turnee de grand slam castigate la rand. Numai un imbecil poate sustine ca Nadal simuleaza accidentari ca sa fuga de anumite confruntari. Nadal stie sa piarda si a dovedit-o. Spre deosebire de arogantul Federer. Pe care Nadal l-a facut sa planga in doua randuri. La AO si la Wimbledon.

      P.S. Unul dintre acei imbecili de care vorbeam este si anonimul george care abereaza intr-o veselie intr-o postare de mai jos.
      Rusine celor care isi bat joc de munca unui jucator de tenis profesionist cum este Nadal, punandu-i acestuia la indoiala corectitudinea si sportivitatea!!!
      • +3 (3 voturi)    
        nelamurire (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 18:48)

        everlast [anonim] i-a raspuns lui George

        Faptul ca Federer a plans de 2 ori inseamna ca nu stie sa piarda? De ce? Eu cred ca un om care nu stie sa piarda reactioneaza altfel: da vina pe vreme, pe lipsa de fair play a adversarului, pe soare etc. De fiecare data, Federer a recunoscut ca Nadal a fost mai bun, la fel cum Nadal a recunoscut mereu cand a pierdut ca adversarul a fost mai bun.
      • -1 (3 voturi)    
        ha ha (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 18:55)

        george [anonim] i-a raspuns lui George

        Palmaresul direct intre Nadal si Federer nu inseamna absolut nimic. Federer a jucat aproape toate finalele de Master si Grand Slem pe zgura in ultimii 7 ani, nu s-a dat ranit. Nadal insa a pierdut in multe turnee pe suprafete rapide in sferturi, in fata unor jucatori mult mai slabi si nu a ajuns in finale. Iar chestia cu accidentarile deja este ridicola. Sunt jucatori care joaca mult mai in forta decat Nadal si nu se accidenteaza asa de des. Chiar Ferer este un astfel de exemplu.
        Adevarul pe care nu vreti sa il vedeti este ca Nadal, dupa US Open, nu a mai jucat absolut nimic iar umilinta pe care a avut-o de suportat in finala Turneului Campionilor a fost mult prea mare pentru el. La acel meci a fost intrebat daca a fost obosit si a spus ca vai nu vrea sa puna infrangerea pe seama oboselii dar a sugerat asta.
        Acum nu pune infrangerea pe seama accidentarii dar totusi pretinde ca a fost accidentat. Adevarul e ca a simtit ca nu poate castiga AO si a preferat sa piarda in sferturi. Urmeaza un an greu pentru el in care va trebui sa castige totul pe zgura si cel putin Wimbledonul pentru a ramane pe prima pozitie. Altfel daca Federer castiga AO (foarte posibil de atfel) si Wimbledonul, revine pe prima pozitie.
      • +2 (2 voturi)    
        hai sa spunem mai simplu (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 20:33)

        ion [anonim] i-a raspuns lui George

        Nadal nu a fost capabil sa mearga mai departe in acest turneu si atat. Accidentarile de tot felul nu scuza pe nimeni. Pregatirea fizica face si ea parte din intreg 'bagajul' pe care un atlet, iar in cazul nostru un tenismen trebuie sa il aiba. La capitolul asta Nadal sta foarte prost si este explicabil. A fost antrenat toata viata lui de un fost jucator de fotbal care nu a jucat niciodata tenis profesionist si pur si simplu nu a stiut cum sa il pregateasca. Aici nu e vorba ca cineva s-a nascut cu un corp mult mai rezistent decat celalalt. In plus trebuie sa ai si inteligenta jocului pentru a sti sa nu iti dozezi resursele fizice. Ori Nadal are mari lacune si la capitolul asta. Jocul lui este pur fizic pentru a ascunde multe alte lacune tehnice. Asta insa il va costa foarte mult. Intreaga lui cariera a fost si va fi marcata de accidentari si reveniri in mare forta. Macar din punctul asta de vedere Nadal nu va ajunge niciodata la nivelul lui Federer care a fost constant toata cariera lui. Si apoi daca ne uitam onest la ce s-a intamplat dupa US Open 2010 , Nadal nu a mai jucat nimic iar finala de la Turneul Campionilor a dovedit ca nu este nici pe departe asa de bun pe cat ni-l prezinta mass media. Pur si simplu in acel meci a fost total depasit si a recunoscut-o si el.
        Asa ca e foarte posibil ca Federer sa revina pe prima pozitie.
        • -1 (1 vot)    
          Ce nu spune nimeni (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 22:49)

          didi [anonim] i-a raspuns lui ion

          e faptul ca, desi nu pierduse nici un set pana in sferturi, Nadal nu jucase senzational. Imi aduc aminte de setul 2 din confruntarea cu australianul Tomic, in care Nadal pur si simplu a fost umilit in primle 4 ghem-uri si doar lipsa de experienta a australianului a facut ca Nadal sa poata reveni in acel set. Mai mult, trebuie avut in vedere ca accidentarile lui sunt cauzate si de jocul bazat in mare masura pe forta si mult efort si mai putin pe tehnica si diversitate a loviturilor (cum e cazul lui Federer). Sa nu tragem concluzia ca Nadal nu e un mare campion - totusi, nu a ajuns intamplator pe locul 1 mondial.

          Cu siguranta isi va reveni si va avea din nou succese, in special pe zgura. Pe restul suprafetelor nu-l vad sa mai castige ceva anul asta iar partea a doua a sezonului nu cred sa-l mai prinda pe locul 1.
  • -3 (5 voturi)    
    hai Rafa! (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 17:33)

    laverescu [anonim]

    Noi te iubim!
    Esti cel mai tare!
  • -1 (7 voturi)    
    Nadal... (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 17:44)

    menandy [utilizator]

    ...n-ai mai tras pe nas, se pare.Ti-au scos astia hap-urile???!!!
  • +5 (5 voturi)    
    tenis (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 17:58)

    Horatiu [anonim]

    ''Confruntarile'' astea nu se evita intentionat, ele sunt privite nu ca pe o lupta cu adversarul ci ca pe o lupta cu tine insuti, ca pe o provocare de a te autodepasi, de a deveni mai bun; ''Muray este un papagal''?-eu cred ca Murray este un excelent jucator defensiv.Intr-adevar, meciul Federer-Djokovici este foarte interesant din punctul meu de vedere, iau in considerare forma la care se cei doi.
    • -2 (2 voturi)    
      ha (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 18:58)

      george [anonim] i-a raspuns lui Horatiu

      ''Confruntarile astea nu se evita intentionat,ele sunt privite nu ca pe o lupta cu adversarul ci ca pe o lupta cu tine insuti"

      Asta e valabil pentru Federer care a jucat aproape toate finalele pe zgura desi stia ca va pierde in fata lui Nadal. Nu este valabil insa si pentru Nadal care s-a dat accidentat de nenumarate ori in intreaga lui cariera. Daca ar fi atat de accidentat precum pretinde nu ar mai fi jucat tenis de mult.
      Iar faptul ca joaca in forta nu este neaparat un motiv. Sunt si altii care joaca in mare forta si nu se accidenteaza asa de des ca Nadal
  • +1 (3 voturi)    
    accidentare? (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 21:39)

    torontezul [anonim]

    minciuna ordinara
    Pur si simplu Ferer a jucat mult prea bine. Chiar acum revad meciul. Ghemul al doilea din primul set, pe serviciul lui Nadal a durat aproape 20 de minute, 22 de puncte si pur si simplu Nadal nu a putut sa il castige desi si-a folosit toate 'armele'.
    Pur si simplu nu a putut sa il bata pe Ferer. Nadal un mare looser care nu stie sa recunoasca meritele adversarului atunci cand pierde meciul.