Romanul Horia Tecau s-a calificat, alaturi de perechea sa, americanca Bethanie Mattek-Sands, in semifinalele competitiei de dublu mixt ale primului turneu de Mare Slem al sezonului, Australian Open, dupa ce miercuri i-a invins in doua seturi pe australienii Sally Peers/ Carsten Ball, scor 7-5, 6-4.

Horia Tecau, in finala la ZagrebFoto: AGERPRES

Perechea Mattek-Sands/ Tecau a inceput meciul foarte bine, avand doua sanse de break inca din primul game, insa cuplul australian Peers/ Ball a salvat mingile si si-a castigat game-ul. La 4-3 pentru dublul australian, Sands si Tecau au salvat o minge de break, reusind sa isi tina serviciul si sa egaleze la 4.

Dupa doua game-uri, perechea americano-romana fructifica prima din cele trei sanse de break obtinute, isi castiga game-ul (nu inainte ca australienii sa salveze doua mingi de set) si se impune cu 7-5 in primul set.

In setul secund Mattek-Sands si Tecau au reusit sa-si surprinda adversarii inca din game-ul al treilea. Break pentru dublul americano-roman si dupa ce isi castiga serviciul cei doi se distanteaza la doua game-uri (3-1). Pana la final, ambele echipe si-au castigat game-urile, Mattek-Sands si Tecau trecandu-si in cont si setul secund, cu 6-4.

In faza urmatoare a competitiei, cuplul americano-roman va infrunta perechea invingatoare din meciul Yung-Jan Chan (Taiwan)/ Paul Hanley (Australia) - Chia-Jung Chuang (Taiwan)/ Dick Norman (Belgia).

Pentru accederea in semifinalele competitiei de dublu mixt de la Australian Open, americanca Bethanie Mattek Sands si romanul Horia Tecau vor primi un cec in valoare de 33.900 dolari.