Britanicul Andy Murray s-a calificat pentru a doua oara in semifinalele turneului de Mare Slem Australian Open, dupa ce a trecut miercuri de testul dificil dat in fata uneia dintre surprizele competitiei de la Melbourne, Alexandr Dolgopolov (Ucraina), in patru seturi. Tot miercuri s-a stabilit si cea de-a doua semifinala de la Australian Open, Kim Clijsters urmand a o infrunta pe rusoaica Vera Zvonareva pentru un loc in finala.

Murray, in semifinala la Australian OpenFoto: Reuters

Cu un bun joc defensiv, Andy Murray l-a invins pe ucraineanul Alexandr Dolgopolov, scor 7-5 6-3 6-7 6-3, aceasta fiind si prima data in actuala editie cand britanicul cedeaza un set. Avand 2-0 la seturi si un break avans in setul al treilea, britanicul a fost surprins de Dolgopolov, care a revenit in joc si a castigat setul cu 7-3 la tie-break. Dupa 186 de minute Murray a reusit sa obtina, pentru a doua oara consecutiv, calificarea in semifinalele de la Australian Open, urmand a-l intalni in faza urmatoare pe castigatorul din partida Rafael Nadal (Spania)/ David Ferrer (Spania).

"A fost un meci foarte greu si m-am luptat din greu pentru a-mi impune ritmul. Fizic, m-am miscat bine, dar in meciul urmator voi avea nevoie de mai mult", a declarat britanicul, finalist in editia trecuta de la Melbourne.

Miercuri s-a stabilit si cea de-a doua semifinala de la Australian Open (in prima urmand a se infrunta Caroline Wizniacki si Na Li). A treia favorita a turneului australian, Kim Clijsters a invins-o in minim de seturi pe poloneza Agnieszka Radwanska (cap de serie numarul 12), scor 6-3, 7-6(4).

Belgianca, finalista la Melbourne in 2004, va lupta pentru un bilet in finala contra rusoaicei Vera Zvonareva, jucatoare pe care a invins-o categoric in finala de la US Open din sezonul trecut. Zvonareva, favorita numarul 2, a trecut in sferturi de cehoaica Petra Kvitova, scor 6-2, 6-4.