Favorita numarul trei la Australian Open​, Kim Clijsters s-a calificat luni in sferturile de finala ale competitiei de la Melbourne, fara sa piarda inca un set in actuala editie. Belgianca s-a impus in fata rusoaicei Ekaterina Makarova dupa o ora si jumatate de joc, scor 7-6(3), 6-2, urmand a juca in runda urmatoare impotriva polonezei Agnieszka Radwanska.

Clijsters, in sferturi la Australian OpenFoto: Reuters

Cu un ritm bun si sincronizare perfecta, Clijsters a castigat extrem de usor primele doua game-uri, adversara sa reusind sa puncteze o singura data. In game-ul al treilea insa, Makarova a prins cateva lovituri bune, si-a intrat in ritm si si-a creat trei sanse de break. A fructificat-o pe a doua, a reusit rebreak-ul si dupa un game disputat pe propriul serviciu rusoaica a egalat la 2. Dupa ce fiecare jucatoare si-a castigat game-urile, Clijsters a avut doua mingi de set la 6-5, insa Makarova le-a anulat si a dus meciul in tie-break, acolo unde Clijsters s-a impus cu 7-3.

Belgianca a avut trei sanse de break in debutul setului secund, dar le-a irosit pe toate si Makarova si-a castigat in cele din urma serviciul. Clijsters a obtinut o noua minge de break la 1-1, pe care de aceasta data a si fructificat-o, dupa ce mingea trimisa de Makarova a atins fileul si a iesit in aut. Cu doua game-uri in avans, favorita numarul 3 de la Australian Open i-a luat din nou serviciul rusoaicei in game-ul al saptelea si dupa ce si-a castigat game-ul a obtinut calificarea in sferturi, scor 7-6(3), 6-2.

Kim Clijsters:"Makarova este o jucatoare foarte buna, care pune multe probleme. A fost greu de citit, dar eu am jucat bine si am castigat. Am ramas concentrata si am incercat sa fiu mai buna decat adversara mea". (Eurosport)