​Elvetianul Roger Federer a avut nevoie de patru seturi pentru a-l invinge pe spaniolul Tommy Robredo, scor 6-3, 3-6, 6-3, 6-2, si de a-l egala pe Jimmy Connors in ceea ce priveste numarul de aparitii consecutive in sferturile de finala ale turneelor de Mare Slem, de 27. La feminin, Schiavone si Kuznetsova au oferit un meci incantator, cele doua doborand si recordul celui mai lung meci din turneele de Grand Slam.

Schiavone, in sferturi la Australian OpenFoto: Reuters

Schiavone a salvat sase mingi de meci in fata rusoaicei Kuznetsova si a reusit in cele din urma sa se califice in sferturile competitiei de la Melbourne, dupa patru ore si 44 de minute, acesta devenind si cel mai lung meci de la feminin la un turneu de Grand Slam, in era Open. Precedentul record era de patru ore si 19 minute, inregistrat anul trecut la Australian Open, in meciul dintre Barbora Zahlavova-Strycova si Regina Kulikova.

Feminin:

[6] Francesca Schiavone (Italia) - [23] Svetlana Kuznetsova (Rusia) 6-4, 1-6, 16-14

[9] Li Na (China) - [8] Victoria Azarenka (Belarus) 6-3, 6-3

[1] Caroline Wozniacki (Danemarca) - Anastasija Sevastova (Letonia) 6-3, 6-4

[30] Andrea Petkovic (Germania) - [14] Maria Sharapova (Rusia) 6-2, 6-3