Monica Niculescu a ratat sansa de a se califica in optimile turneului de Grand Slam Australian Open, fiind invinsa vineri de a sasea favorita a competitiei, italianca Francesca Schiavone, scor 6-0, 7-6 (2). Desi a pierdut categoric primul set, romanca a avut sansa de a duce meciul in decisiv, dar castigatoarea din 2010 de la Roland Garros a salvat trei mingi de set si s-a impus in cele din urma in tie-break.

Monica Niculescu, la Australian OpenFoto: Agerpres

Schiavone nu a intampinat deloc probleme in primul set cu Monica Niculescu, numarul 85 WTA, dupa treizeci de minute de joc incheiand setul cu 6-0. Niculescu a intrat insa mai bine in setul secund si dupa ce i-a luat de doua ori serviciul lui Schiavone conducea cu 5-2. Romanca a avut trei sanse de set, insa italianca a revenit in joc, a salvat cele trei mingi si a egalat in cele din urma la 5.

Monica Niculescu a reusit inca o data sa-i ia serviciul Francescai Schiavone (6-5), dar si-a pierdut insa propriul serviciu in game-ul urmator, setul al doilea decizandu-se la tie-break. Italianca a fost stapana pe sine in tie-break si s-a impus usor cu 7-2, calificandu-se astfel in optimile de finala de la Australian Open, acolo unde o va intalni pe Svetlana Kuznetsova. ​

Pentru participarea la Australian Open, Niculescu va primi un cec in valoare de 54.500 dolari si 160 puncte WTA.

Soarana Cirstea a ratat calificarea in runda a doua din competitia de dublu feminin, pierzand vineri, alaturi de partenera sa, cehoaica Lucie Safarova, in fata favoritelor numarul 5, Cara Black (Zimbabwe)/ Anastasia Rodionova (Australia), scor 4-6, 5-7.

Horia Tecau si partenera sa de la dublu mixt, americanca Bethanie Mattek-Sands, au obtinut calificarea in turul al doilea al competitiei de la Melbourne, eliminandu-i pe favoritii numarul sase Lisa Raymond (SUA)/ Wesley Moodie (Africa de Sud), scor 6-4, 6-2.