Romanca Simona Halep a avansat in sferturile de finala ale turneului de tenis de la Auckland (Noua Zeelanda), dupa ce a trecut in turul al treilea de a saptea favorita a turneului, rusoaica Elena Vesnina. Cele doua adversare si-au impartit primele doua seturi si dupa ce Halep conducea cu 4-0 in decisiv, Vesnina a abandonat.

Simona HalepFoto: Agerpres

Halep a reusit sa-i ia serviciul adversarei in primul set, dar rusoaica a revenit rapid, a anulat avantajul romancei si s-a impus cu 6-2. Vesnina parea a fi aproape de o victorie rapida in setul secund, dupa ce conducea cu 4-1, insa Simona a intors rezultatul si a castigat cu 6-4, ducand meciul in decisiv.

In setul al treilea, Simona Halep a preluat conducerea meciului, castigand primele patru game-uri. In acest moment Vesnina a hotarat sa abandoneze, acuzand stari de ameteala. Calificarea in sferturile de finala ale unui turneu desfasurat pe o suprafata hard este o premiera pentru jucatoarea romanca.

In runda urmatoare, Simona va lupta pentru un loc in semifinale cu detinatoarea titlului de la Auckland si a doua favorita a turneului, belgianca Yanina Wickmayer, care in drumul sau spre sferturi le-a eliminat pe Dinara Safina si Sabine Lisicki.

"Simona alearga foarte bine si va trebui sa muncesc serios pentru fiecare punct", a declarat Wickmayer despre adversara ei din sferturi.

Rezultatele turului al doilea de la Auckland:

Simona Halep (Romania) - [7] Elena Vesnina (Rusia) 2-6, 6-4, 4-0 abandon Vesnina

Shuai Peng (China) - [3] Svetlana Kuznetsova (Rusia) 2-6, 6-4, 6-4

[Q] Heather Watson (Marea Britanie) - [9] Carla Suarez Navarro (Spania) 7-6(5), 6-1

[1] Maria Sharapova (Rusia) - Renata Voracova (Cehia) 6-3, 7-5

Greta Arn (Ungaria) - [8] Sofia Arvidsson (Suedia) 4-6, 7-5, 7-5

[WC] Kateryna Bondarenko (Ucraina) - Anne Keothavong (Marea Britanie) 7-5, 6-3

[2] Yanina Wickmayer (Belgia) - [Q] Sabine Lisicki (Germania) 6-2, 3-6, 6-2

[4] Julia Goerges (Germania) - Alize Cornet (Franta) 6-2, 6-4