Turneul de la Abu Dhabi

VIDEO Nadal vs Federer 7-6(4), 7-6(3)/ Pur si simplu spectacol

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 15:09 Sport | Tenis

Nadal, victorios la Abu Dhabi
Foto: Reuters
Rafael Nadal si Roger Federer au facut spectacol in finala turneului demonstrativ de la Abu Dhabi (dotat cu premii de 250.000 de dolari), cei mai buni jucatori din tenisul de camp mondial avand nevoie de doua tie-break-uri pentru a putea fi departajati. S-a impus pana la urma Nadal printr-un dublu 7-6 (la 4 si la 3) dupa un meci care s-a ridicat la nivelul asteptarilor (interesant este faptul ca nu s-a realizat niciun break).

Primul set al finalei de la Abu Dhabi a inceput cu Federer la serviciu, elvetianul castigand fara prea mari emotii. Singurul moment in care echilibrul a parut sa se rupa a fost la 5-4 in favoarea elvetianului, atunci cand Roger a avut o minge de set pe serviciul lui Nadal. S-a ajuns insa in tie-break, acolo unde Federer a condus cu 3-0 (a reusit doua minibreak-uri). Spaniolul a revenit incredibil, iar scorul a devenit 5-3 in favoarea sa. Rafa a castigat pana la urma cu 7-4 tie-break-ul.

Setul doi a fost la fel de echilibrat ca si primul, cei doi super jucatori mergand cap la cap pana la tie-break (au fost doar doar mingi de break, ambele ratate de Nadal). Ibericul a fost mai precis, iar pana la urma setul s-a incheiat cu 7-3 in favoarea sa. Spaniolul a castigat turneul de la Abu Dhabi dupa o finala in care Nadal si Federer nu au bifat nici macat un break.

Scorul la general intre cei doi jucatori este de 14-8 in favoarea lui Nadal.

In finala mica, Robin Soderling l-a invins pe Tomas Berdych cu scorul de 6-4, 7-6.


Vezi aici imagini de la partida Nadal - Federer:













Citeste mai multe despre   



















4593 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    hac....am uitat... (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 19:16)

    beata [anonim]

    stie cineva unde poate fi REvazut meciul (inregistrare)?
    la multi ani.!
    • 0 (0 voturi)    
      meci (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 23:38)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui beata

      Sint din Adelaide, nu am prea multe de vazut la tv dar in schimb am gasit pe "rotv4u" toate canalele romanesti care merg extraordinar de bine in internet explorer+sopcast. Nu fac reclama, nu sint spammer, m-am gindit sa dau si eu mai departe ce am aflat de la altii.
      O zi buna in continuare!
  • 0 (2 voturi)    
    "scor la general" (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 23:39)

    Iulian [anonim]

    scorul la general a ramas si dupa aceasta partida tot 14-8, aceasta partida facand parte dintr-un turneu demonstrativ , echivalent chiar cu meciurile demonstrative pe care cei doi le-au sustinut inainte de craciun (zurich, respectiv madrid) , altfel scorul general ar fi trebuit sa arate ceva de genul 30-24 sau poate chiar mai mult . la multi ani hotnews si redactiei ;)
  • 0 (0 voturi)    
    scor (Duminică, 2 ianuarie 2011, 0:17)

    Victor [anonim]

    Domnule Ilincescu,
    Scorul general nu este 15-8, ci 14-8. Acesta este un turneu demonstrativ si nu se adauga la partidele oficiale, la fel cum cele doua meciuri disputate luna trecuta in scopuri caritabile nu s-au luat in considerare. Cei doi au mai desfasurat partide demonstrative in trecut, care la fel, nu se iau in considerare in palmaresul direct.
    Cu stima.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Federer%E2%80%93Nadal_rivalry
  • 0 (2 voturi)    
    tenis (Duminică, 2 ianuarie 2011, 0:39)

    nole_djokovic [anonim]

    vamos nole!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Tenis si "ARTA"... (Duminică, 2 ianuarie 2011, 12:02)

      Andy Latimer [utilizator] i-a raspuns lui nole_djokovic

      Vamos Ana Ivanovic, Vamos Maria Kirilenko, dar mai ales Vamos Daniela Hantuchova !!! Niet Sharapova !
      • 0 (0 voturi)    
        a (Duminică, 2 ianuarie 2011, 22:29)

        nole_djokovic [anonim] i-a raspuns lui Andy Latimer

        serbia djokovic;ivanovic;nestor&zimonjic