VIDEO Federer castiga primul meci caritabil cu Nadal

de L.A.     HotNews.ro
Miercuri, 22 decembrie 2010, 11:18 Sport | Tenis

Federer vs Nadal
Foto: Reuters
Cei mai buni doi tenismeni ai lumii, Rafael Nadal si Roger Federer, s-au intalnit marti seara, in primul din cele doua meciuri caritabile programate pentru a ajuta copii din Africa. Desi "Meciul pentru Africa" a fost unul demonstrativ, cei doi au fost la fel de competitivi ca intotdeauna, oferindu-le un spectacol pe cinste celor 10.000 de fani de la Zurich. Federer s-a impus in trei seturi, urmand ca Nadal sa-si poata "lua revansa" miercuri, in meciul de la Madrid (Spania).

Federer si Nadal s-au intalnit pentru prima data pe pamant elvetian, fostul lider mondial castigand in fata suporterilor sai. Spaniolul a luat primul set cu 6-4, insa elvetianul a revenit in urmatoarele doua, cu un dublu 6-3. "Acesta este un meci special pe care mi-l voi aminti intotdeauna", a declarat Federer la finalul meciului.

"Cred ca ambii am dat totul in acest meci, dar cel mai important lucru e ca banii vor merge la fundatia lui Federer, pentru cauze nobile, la copii, la oameni care au nevoie de ajutor. Miercuri va fi o alta poveste, un meci interesant si emotionant pentru mine", a mentionat si Nadal.

Cele 2,62 de milioane de dolari stranse din meciul de marti vor merge la Fundatia lui Federer, ce sprijina educarea copiilor din Africa. Miercuri, cei doi se vor intalni din nou, de data aceasta la Madrid, banii stransi urmand a ajunge la fundatia lui Nadal.




Citeste mai multe despre   






















1475 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    nadal.... (Miercuri, 22 decembrie 2010, 11:51)

    anca [anonim]

    Frumos meci....
  • -4 (4 voturi)    
    Nr. 1 (Miercuri, 22 decembrie 2010, 12:19)

    Nadal [anonim]

    macar meciurile amicale sa le castige si el...
    • 0 (0 voturi)    
      Top 10 (Miercuri, 22 decembrie 2010, 13:04)

      Campionul dambovitean [anonim] i-a raspuns lui Nadal

      piticule de la "Nr. 1" fi bun si priveste meciul in reloare, chiar daca vei adormi inainte de prima rotatie. Ai trecut de la batutul apei in piua (adica rubrica fotbal) la tinutul apei in gura(sau genunchi in cazul tau). Ai fost/esti nr 1 la o disciplina, activitate sau indeletnicire la nivel de cartier, alee, bloc, etaj sau curte? Nici acum cand vine Mos Craciun nu esti cuminte si faci prosti, asa ca vei fi lasat in inocenta ta si anul viitor, pana vei invata sa gandesti si vei ajunge pe locul 7.000.000.0002 la o disciplina doar de tine aleasa. Incearca sa fi nr. 300 la ed.fizica sau la tzurca din spatele blocului pentru ca la "sport" e putin mai complicat, mai ales cand "te joci" singur, dar mai bine continua sa te joci pe consola si sa asculti manele. Floricele si seminte placute.
      PS: Tine in mana o sulita, pagae, spada sau racheta si scrie pe 1/2 de pagina ceea ce simti fara sa injuri sau sa desenezi vulgaritati.
    • 0 (2 voturi)    
      Turneul campionilor (Miercuri, 22 decembrie 2010, 13:10)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui Nadal

      Ca cele din Turneul Campionilor, nu?
      • -3 (3 voturi)    
        sau ca (Miercuri, 22 decembrie 2010, 13:20)

        marcel [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        cele din turneele de Grand Slam....aaaa, scuze, fedex nu a ajuns nici macar in finale....
        • 0 (0 voturi)    
          NU (Miercuri, 22 decembrie 2010, 21:40)

          AntonH [utilizator] i-a raspuns lui marcel

          nu a castigat AusOpen anul asta... sau da... of, ca unii nu se uita dar vorbesc
        • 0 (0 voturi)    
          Mestere, esti ilogic (Miercuri, 22 decembrie 2010, 22:21)

          muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui marcel

          Ce delirezi tu acolo cu turneele de Grand Slam? Stii sa citesti? Ai habar despre ce era discutia?
          Cat despre turneele de Grand Slam, cred ca a ajuns in destul de multe finale Federer si a si castigat vreo doua.
    • 0 (0 voturi)    
      Seeds and joystick (Miercuri, 22 decembrie 2010, 13:48)

      Consola 1 [anonim] i-a raspuns lui Nadal

      piticule de la "Nr. 1" fi bun si priveste meciul in reloare, chiar daca vei adormi inainte de prima rotatie. Ai trecut de la batutul apei in piua (adica rubrica fotbal) la tinutul apei in gura( sau genunchi in cazul tau). Ai fost/esti nr 1 la o disciplina, activitate sau indeletnicire la nivel de cartier, alee, bloc, etaj sau curte? Nici acum cand vine Mos Craciun nu esti cuminte si scri prosti, asa ca vei fi lasat in prostia ta si anul viitor, pana vei invata sa gandesti si vei ajunge pe locul 7.000.000.0002 la o disciplina doar de tine aleasa. Incearca sa fi nr. 1 la ed.fizica sau la tzurca din spatele blocului pentru ca la "sport" e putin mai complicat, mai ales cand "te joci" singur, dar mai bine continua sa te joci pe consola si sa asculti manele. Floricele si seminte placute.
      PS: Tine in mana o sulita, pagae, spada sau racheta si scrie pe 1/2 de pagina ceea ce simti fara sa injuri sau sa desenezi vulgaritati.