Cupa Davis Franta conduce Serbia cu 2-1 dupa a doua zi a finalei

de L.A.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 21:16 Sport | Tenis

Clement/ Llodra, victorie pentru Franta in Cupa Davis
Dublul Frantei, format din Arnaud Clement si Michael Llodra, a reusit o revenire exceptionala in cea de-a doua zi a finalei Cupei Davis. Condusi cu 2-0 la seturi de gazda Serbia, reprezentata de Nenad Zimonjic si Viktor Troicki, francezii "s-au trezit" la timp si s-au impus in cinci seturi, scor 3-6, 6-7(3), 6-4, 7-5, 6-4. Titlul se joaca in ultima zi, Djokovic si Tipsarevic fiind "condamnati" sa castige duminica cele doua meciuri de simplu pentru a aduce Serbiei primul trofeu de Cupa Davis.

Sarbii au luat serviciul adversarilor in game-ul al patrulea (3-1) al meciului, acest break fiindu-le indeajuns pentru a-si trece in cont primul set (6-3). In setul secund, la 5-4 in favoarea francezilor, Zimonjic face o dubla greseala, oferindu-le adversarilor minge de set. Clement trimite insa prea lung un forehand si sarbii egaleaza la 5. In game-ul urmator Clement comite o dubla greseala si sarbii reusesc break-ul (6-5). Francezii fac imediat rebreak-ul si soarta celui de-al doilea set se decide la tie-break. Sarbii fructifica prima din cele trei mingi de set (7-3) si conduc in cel de-al treilea meci al finalei cu 2-0.

Avand nevoie de un singur set pentru a intra in avantaj in ziua decisiva a finalei, sarbii nu incep deloc bine setul al treilea. Troicki face o dubla reseala, francezii nu dau cu piciorul ocaziei si reusesc break-ul inca din primul game. Sarbii nu reusesc sa dea o replica pe masura si francezii revin in joc, castigand setul cu 6-4.

In setul al patrulea, fiecare echipa isi castiga game-ul pana la 5-5, insa francezii isi surprind adversarii in game-ul al 11-lea, obtin break-ul, isi castiga game-ul si implicit setul (7-5). In setul decisiv, francezii au prins curaj si un break in primul game le este suficient pentru a se impune in acest meci de dublu (6-4).

Inaintea ultimei zile a finalei, Franta conduce pe Serbia cu 2-1 si e la un singur meci distanta de cel de-al zecelea titlu de Cupa Davis.

Duminica:

Novak Djokovic - Gael Monfils
Janko Tipsarevic - Gilles Simon

861 vizualizari

• -1 (1 vot)
    Nici macar in titlu ... (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 21:24)

x [anonim]

"Cupa Davis Franta conduce Serbia cu 2-1 dupa a doua a finalei"

"Dupa a doua" CE? "a finalei".
  • -5 (5 voturi)
    Imi doresc... (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 21:43)

Gogu [anonim]

... sa piarda amandoua tarile. Din pacate nu se poate... Atunci sa castige raul cel mai mic: Franta. Nu pot sa sufar Franta, dar Serbia ma dezgusta pur si simplu.
    • -1 (7 voturi)
      ??? (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 22:23)

Daniel [anonim] i-a raspuns lui Gogu

Mda ... un alt roman desprins din Miorita.

Oricum, tin sa-i aduc aminte acestui "inteligent" ca Sarbii sunt SINGURUL popor dinntre vecinii nostri cu care nu am avut conflicte si ne-am ajutat tot timpul de-a lungul istoriei. Spre deosebire de "prietenii" francezi care ne-au vandut de fiecare data, si ne-au numit"tigani" tot timpul, si au mintit tot timpul vis-a-vis de noi (remember Martie 1990 la Targu Mures cand ungurii au snopit in bataie un roman iar televiziunile franceze au prezentat victima ca fiind ungur iar pe noi ca fiind salbaticii care ii omoram pe nevinovati!!!)
      • +1 (5 voturi)
        Daaaa, cata "dreptate" ai,cetatene.... (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 22:53)

Andy Latimer [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

Cum sa te contrazica cineva, mai ales unii romani cu memorie, ce n-au uitat CONTRABANDA cu produse petroliere-recte vagoanele cisterna ale guvernului Vacaroiu ,la prdinul lui Iliescu pentru CRIMINALUL milosevic si masina de razboi sarba in timpul sanctiunilor impuse Serbiei, ca urmare a macelaririi populatiilor musulmane si croate(orasul Srebenita iti spune ceva ?). MI-E SILA cand mi-aduc aminte de extremismul nationalist tip PRM-PSD-PC, ce avea "pretini" de vaza, ca milosevici,generalul ratko mladici,saddam sau ghadaffi!!! In rest,mata stii de opresiunea sarbeasca impotriva romanilor din Valea Timocului ? In rest, eu prefer investitiile franceze in Romania,ca Dacia Renault,Lafarge,Orange samd
      • +3 (3 voturi)
        aveti o problema... (Duminică, 5 decembrie 2010, 0:38)

bladd [anonim] i-a raspuns lui Daniel

ce treaba are Cupa Davis cu elecubratiile astea pseudo politico-istorice? Nu cistiga sau pierd tarile, ci doar echipele lor de tenis. Iar daca Serbia este vecin bun sau rau, Franta aliat bun sau rau, este irelevant aici : e vorba de TENIS, nu de politica.
        Daniel (Duminică, 5 decembrie 2010, 3:34)

the [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

inteleg ca nu esti desprins din Miorita, dar rationezi cam tot pe acolo ...
        Ce legatura are meciul de cupa Davis cu lovilutia de la Târgu Mures, dar mai ales ce legatura are Franta cu ziaristii de la televiziunea ei ?
        Pe dumneata te reprezinta exact toti imbecilii care fac "toc shouri" pe oteveuri ?
        Apropo de ajutor si de lipsa de conflicte, nu stiu daca ai auzit de anii '50 când românii si sârbii îsi serveau benzi intregi de mitraliera zilnic, fin'ca Iuda Tito nu era un comonist convenabil ?
        ... asta pâna s-au împacat pe podul prieteniei ...
      gogule... (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 22:27)

vio [anonim] i-a raspuns lui Gogu

ai o viata chinuita...
      te dezgusta (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 22:29)

smen [anonim] i-a raspuns lui Gogu

patriotii si oamenii de onoare care nu au stat in genunchi in fata celor mari si au avut curaj sa-i infrunte,esti un viermoid
    ? (Duminică, 5 decembrie 2010, 2:57)

cristi [anonim]

Danielus, mai pune mana pe o carte de istorie, daca tot tii sa te referi la un meci de tenis prin legaturi la istorie...