Novak Djokovic a obtinut calificarea in semifinalele Turneului Campionilor dupa ce l-a depasit pe Andy Roddick in doua seturi, scor 6-2, 6-3. Sarbul a avut nevoie de doar o ora si sapte minute pentru a se impune in fata americanului. In penultimul act al competitiei de la O2 se vor duela Rafael Nadal cu Andy Murray si Roger Federer cu Novak Djokovic.

Novak Djokovic Foto: Reuters

Cu toate ca avea nevoie doar de castigarea unui set pentru a fi sigur de calificarea in semifinale, Djokovic s-a impus destul de usor in disputa cu Roddick, forma aratata de american la Londra fiind una sub asteptari.

A fost 6-2, 6-3 pentru Novak la capatul unei partide in care numarul trei mondial si-a impus stilul si nu a mai avut probleme cu lentilele de contact precum in disputa cu Rafael Nadal.

Cea mai importanta lovitura a sarbului in meciul cu Andy a fost backhandu-ul, Djokovic impresionand si la capitolul agresivitate.

Meciul Rafael Nadal - Andy Murray se va juca, sambata, incepand cu ora 16.00, in timp ce disputa dintre Roger Federer si Novak Djokovic va incepe de la ora 22.00 (sport.ro direct).