Kim Clijsters s-a impus pentru a treia oara in cariera sa in finala Turneului Campioanelor, invingand-o, duminica, pe daneza Caroline Wozniacki, scor 6-3 5-7 6-3. In varsta de 27 de ani, belgianca si-a trecut in palmares cel de-al cincilea trofeu din acest an, singura jucatoare care a reusit sa castige in acest sezon mai multe titluri fiind chiar Caroline Wozniacki (sase). Infrangerea din finala nu afecteaza si pozitia de lider a lui Wozniacki din clasamentul WTA, jucatoarea incheind anul pe primul loc fara a castiga un turneu de Mare Slem.​

Finalistele Turneului CampioanelorFoto: Reuters

Desi a fost implicata intr-un accident de masina sambata, in drumul spre locul de desfasurare a semifinalei, Kim Clijsters a reusit sa se concentreze pe ceea ce avea de facut pe teren si a invins-o in finala de la Doha pe Caroline Wozniacki, castigand cel de-al treilea trofeu din finala Turneului Campioanelor, dupa cele din 2002 si 2003.

Aflata la primul sau turneu dupa victoria din finala de la US Open, Clijsters a facut break inca din primul game, s-a distantat la 4-2 si a castigat primul set cu 6-3. Numarul 1 mondial insa a dat o replica pe masura in setul secund, Wozniacki punand presiune constant pe adversara sa si castigand in cele din urma setul cu 5-7. In decisiv, un break in game-ul al saselea pentru belgianca avea sa decida castigatoarea, dupa un meci de doua ore si 20 de minute.

"Simteam ca nu se mai termina meciul. A fost o lupta grea cu lovituri grozave, tenis frumos si forma fizica buna. Sunt bucuroasa pentru aceasta victorie, dar nu stiu cati ani voi mai putea sa conutinui in ritmul acesta. Caroline are un viitor minunat in fata", a declarat la finalul meciului Kim Clijsters.

"A fost o saptamana fantastica pentru mine. Kim a jucat incredibil si a meritat sa castige", a mentionat liderul mondial, Caroline Wozniacki.

Kim Clijsters a fost rasplatita pentru performanta sa cu un cec in valoare de 1,5 milioane de dolari si a urcat un loc in clasamentul WTA, ocupand acum pozitia a treia.