Federer-Djokovic si Murray-Monaco, semifinalele de la Shanghai

de L.A.     HotNews.ro
Vineri, 15 octombrie 2010, 17:33 Sport | Tenis

Federer, in semifinale la Shanghai
Roger Federer a avut nevoie de doar 53 de minute pentru a obtine ultimul bilet in careul de asi al Mastersului de la Shanghai. Numarul 3 mondial, elvetianul a avut o misiune extrem de usoara in sferturile de finala, invingand cu un dublu 6-1 o "umbra" a suedezului Robin Soderling. In semifinale, Federer il va intalni pe Novak Djokovic.

Favorit numarul cinci al turneului, Robin Soderling a salvat o minge de break inca din primul game al partidei cu Roger Federer. Suedezul si-a facut serviciul, insa acela avea sa fie si singurul sau game din primul set. Complet depasit, lui Soderling nu i-a iesit nimic in meciul din sferturi, iar misiunea lui Federer a fost una extrem de usoara, elvetianul incheiand setul in jumatate de ora, dupa break-uri in game-urile trei, cinci si sapte.

Soderling nu si-a revenit nici in setul al doilea, Federer facand break la 0 in game-ul secund. La 4-0 in defavoarea sa, suedezul a avut 30-0 pe serviciul adversarului, insa nu a putut face nimic in fata celor 5 asi consecutivi ai lui Federer. Soderling isi face in sfarsit serviciul (5-1), insa Federer incheie rapid meciul. Cu 21 de greseli nefortate in acest meci, Soderling paraseste Mastersul de la Shanghai, pierzand pentru a 14-a oara in fata lui Federer.

• -1 (1 vot)
    roger (Vineri, 15 octombrie 2010, 18:23)

elena [anonim]

cred ca la roland garros a fost prima si ultima oara cand bombardierul asta de soderling la batut pe roger,sper sa faca si maine acelasi meci peRFect
    • -1 (3 voturi)
      ha ha (Vineri, 15 octombrie 2010, 18:38)

george [anonim] i-a raspuns lui elena

bombardierul de Soderling. Eu i-as zice ciomagar. Locul lui nu este in tenis ci in baseball. Intamplator l-am vazut live la Toronto. Din tribuna se vede cu totul altfel decat la TV. Pur si simplu e ciomagar. Serveste puteric iar apoi fara sa astepte prea mult isi muta mana mult la spate ca sa poata lovi cat de tare posibil si bineinteles cu forehandul.Lovitura de backhandule si pentru el o chestie mai dificila, la fel ca pentru Nadal.
      La Roland Garos a fost un accident sau un meci pierdut intentionat de Federer ca sa-l evite pe Nadal. La fel cum se pare ca a fost si in semifinala de la US Open cu Djokovic. Daca Federer il va bate la fel si pe Djokovic ca si pe Soderling atunci e clar ca a pierdut intentionat semifinala de la US Open ca sa nu joace cu dopatul de Nadal.
      • +1 (3 voturi)
        de acord.. (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:38)

cititor hotnews [anonim] i-a raspuns lui george

De acord cu multe din cele ce ai scris,mai putin ca ar fi pierdut meciurile intentionat.
        Un mare sportiv mai are si zile slabe.
        Intre Federer si Nadal il prefer pe primul,deoarece Nadal joaca un tenis stereotip,fara a reusi sa faca un tenis spectaculos.
          se mai pierde si intentionat (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 0:23)

george [anonim] i-a raspuns lui cititor hotnews

cel putin semifinala cu Djokovic de la US Open a piedut-o interntionat clar.
          In sferturi cu Soderling Federer a servit senzational 18 asi, 25 semiasi dar cu Djokovic a servit execrabil. Singura explicatie e ca nu a vrut sa serveasca serviciul lui clasic ca s dupa partida in 5 seturi si sa piarda 'explicabil'.
          O sa vedem in semifinala de acum cat de greu sau usor il va bate pe Djokovic ca se ne facem o idee daca la US Open a fost non combat sau nu