Perechea suedezo-romana Robert Lindstedt/ Horia Tecau a ratat calificarea in sferturile de finala ale Mastersului de la Shanghai, fiind invinsa de favoritii numarul patru ai turneului, Lukasz Kubot (Polonia)/ Oliver Marach (Austria). Doua break-uri le-au fost suficiente lui Kubot si Marach pentru a castiga meciul in doua seturi, scor 6-4, 7-5.

Lindstedt si Tecau si-au creat cinci ocazii de break in primul set, insa nu au reusit sa puncteze decisiv in momentele cheie, iar cuplul Kubot/Marach a profitat de singura sansa de break obtinuta si si-a trecut in cont setul cu 6-4. Cele doua perechi si-au castigat fiecare game-urile pana la 5-5, atucni cand Lindstedt si Tecau si-au cedat din nou serviciul, pierzand in cele din urma cu 7-5 setul secund si implicit meciul.

Pentru prezenta in optimile de finala ale turneului Masters de la Shanghai, Lindstedt si Tecau vor primi u cec in valoare de 12.500 dolari si 90 puncte ATP

Statistica partidei Robert Lindstedt (Suedia)/ Horia Tecau (Romania) - [4] Lukasz Kubot (Polonia)/ Oliver Marach (Austria) 4-6, 5-7:

Durata: 01:36:25

Asi: 7 - 2

Duble greseli: 4 - 4

Puncte pe primul serviciu: 33/42 (79%) - 31/41 (76%)

Puncte pe al doilea serviciu: 7/21 (33%) - 13/23 (57%)

Mingi de break salvate: 4/6 (67%) - 6/6 (100%)

Puncte pe retur(1): 10/41 (24%) - 9/42 (21%)

Puncte pe retur(2): 10/23 (43%) - 14/21 (67%)

Mingi de break castigate: 0/6 (0%) - 2/6 (33%)

Total puncte castigate pe serviciu: 40/63 (63%) - 44/64 (69%)