Caroline Wozniacki a castigat, sambata, cel de-al cincilea sau turneu din acest sezon, invingand-o pe rusoaica Elena Dementieva in trei seturi, scor 1-6, 6-2, 6-3, in finala Pan Pacific Open de la Tokyo. Daneza poate deveni saptamana viitoare numarul unu mondial, daca va avea un parcurs bun la Open-ul de la Beijing.

Wozniacki, la al 11-lea trofeu din carieraFoto: Reuters

Campioana olimpica din 2008, Dementieva a avut un start bun in meciul cu daneza Wozniacki, conducand cu 4-0. Numarul doi mondial, Caroline a salvat doua mingi de set, dar o dubla greseala a sa a trecut primul set in contul rusoaicei, scor 6-1.

In setul secund, fiecare sportiva si-a facut game-ul de debut, insa Wozniacki a revenit de la 0-40 pe serviciul Elenei Dementieva si a facut break. De aici, daneza s-a desprins usor (6-2) si a dus meciul in setul decisiv.

In setul al treilea cele doua au facut schimb de break-uri, dar in game-ul al saptelea forehandul rusoaicei Demetieva a nimerit fileul, iar daneza a preluat conducerea (4-3). Dementieva a comis doua duble greseli la minge de meci si Wozniacki a castigat meciul.

"Stiam ca va fi un meci greu, dar acum sunt fericita. In primul set nu am reusit sa lovesc mingea asa cum vroiam, dar in al doilea set, am revenit. Am castigat punctele importante si am continuat sa lupt. Sunt foarte fericita. Am castigat al 11-lea turneu din cariera", a declarat Wozniacki potrivit AFP.

Daneza de 20 de ani va fi principala favorita la China Open, turneu ce va debuta luni, si poate deveni numarul unu mondial daca atinge faza sferturilor de finala. "Sa fiu numarul unu mondial a fost intotdeauna scopul meu, dar acum ma concentrez pe castigarea turneului urmator".

"Am crescut fata de anul trecut si nu doar fizic, ci si mental. Simt ca acum pot sa inving pe oricine", a adaugat Wozniacki..