Favorita numarul doi a ultimului turneu de Mare Slem al sezonului, US Open, Kim Klijsters a revenit de la 0-1 la seturi in semifinala cu Venus Williams si si-a asigurat biletul pentru finala turneului american, acolo unde o va intalni pe rusoaica Vera Zvonareva. Cap de serie numarul 7, Zvonareva a eliminat-o pe principala favorita, daneza Caroline Wozniacki.

Clijsters, in finala la US OpenFoto: Reuters

Serviciul puternic a ajutat-o pe Venus Williams sa castige primul set in semifinala cu belgianca Clijsters (6-4), dar campioana en-titre de la US Open a reusit sa preia conducerea in setul urmator. La 5-3, belgianca servea pentru set, dar patru greseli consecutive ale sale au readus-o pe Venus in joc. Setul al doilea s-a decis la tie-break, acolo unde Clijsters s-a impus lejer (7-2), ajutata fiind si de doua duble greseli ale adversarei sale.

In decisiv, Klijsters si-a pierdut serviciul la 4-3, insa a reusit rebreak-ul in game-ul urmator, a servit pentru meci si s-a calificat in finala cu un backhand castigator. Scor final 4-6, 7-6(2), 6-4 si Kim Clijsters va disputa sambata cea de-a doua finala consecutiva de la US Open, dupa ce anul trecut a castigat trofeul in fata danezei Caroline Wozniacki.

"Evident ca inseamna foarte mult pentru mine faptul ca am ajuns in finala si ca am sansa sa-mi apar titlul obtinut anul trecut. Este un sentiment placut sa stiu ca am invins-o pe Venus aici si anul trecut, si acum. Cred ca azi am facut cel mai bun meci al meu din acest turneu", a declarat Clijsters.

Belgianca a castigat 20 de meciuri consecutive la US Open, egalandu-le in clasamentul all-time din era Open pe Venus Williams, Monica Seles si Martina Navratilova. Clijsters o va intalni in finala pe Vera Zvonareva, cea care a invins-o in ultimele doua intalniri, de la Wimbledon si Montreal. Favorita numarul 7, rusoaica a eliminat-o in semifinala de vineri pe Caroline Wozniacki, finalista de anul trecut.

Dupa ce a "maturat" tot in cale pana in semifinale, fara sa cedeze un set, Wozniacki s-a vazut invinsa in minim de seturi de rusoaica de 26 de ani, scor 6-4, 6-3. Finalista la Wimbledon in acest an, Zvonareva a impus ritmul meciului, a reusit cinci asi si a transformat patru din cele zece mingi de break obtinute.

"A fost o zi grea pentru mine. Au fost puncte in care am jucat incredibil si puncte in care habar n-am cum de am lovit cu rama", a declarat la finalul meciului Wozniacki.

Sambata la US Open, de la ora 19:00 (ora Romaniei), incepe prima semifinala de pe tabloul masculin: Rafael Nadal (Spania) il intalneste pe favoritul numarul 12, rusul Mikhail Youzhny. Dupa ora 21:45, elvetianul Roger Federer il infrunta pe Novak Djokovic (Serbia), cap de serie numarul 3. Finala fetelor are loc de la ora 2:00 (ora Romaniei).