US Open Alexandra Dulgheru s-a calificat in turul al treilea/ Sase favoriti au parasit competitia

de L.A.     HotNews.ro
Vineri, 3 septembrie 2010, 11:41 Sport | Tenis

Alexandra Dulgheru
Foto: Agerpres
Federer, Djokovic, Wozniacki si Sharapova s-au calificat in minim de seturi in turul al treilea de la US Open. Sase dintre favoriti au parasit insa turneul in cea de-a patra zi, printre care se numara Nikolay Davydenko, Marin Cilic sau Agnieszka Radwanska. Romanii au avut o zi perfecta in turneul american, Dulgheru, Tecau, Niculescu si Gallovits calificandu-se in runda urmatoare la simplu, respectiv dublu.

Alexandra Dulgheru, cea mai bine clasata romanca din clasamentul WTA, s-a calificat in turul al treilea la simplu feminin, dupa ce a trecut joi seara de suedeza Sofia Arvidsson, cea care a eliminat-o in primul tur pe Sorana Cirstea. Dulgheru s-a impus in minim de seturi (7-6(5), 6-1) si isi va disputa locul pentru optimile de la US Open cu favorita numarul 7, rusoaica Vera Zvonareva.

Horia Tecau, alaturi de partenerul sau de dublu, Robert Lindstedt, s-a calificat in turul al doilea de la US Open. Favorit numarul 13, cuplul romano-suedez a trecut in minim de seturi (6-4, 6-2), de americanii Ginepri/ Sweeting. Reprezentantii Romaniei au obtinut rezultate pozitive si pe tabloul de dublu-feminin: Edina Gallovits, alaturi de poloneza Klaudia Jans, a invins cuplul Grandin/Spears, iar Niculescu si Peer s-au calificat in turul al doilea in detrimentul perechii Krajicek/ Pelletier.


Rezultate US Open, ziua a patra:

Masculin, turul doi:

[3] Novak Djokovic (Serbia) - Philipp Petzschner (Germania) 7-5, 6-3, 7-6(6)
[2] Roger Federer (Elvetia) - Andreas Beck (Germania) 6-3, 6-4, 6-3
[19] Mardy Fish (SUA) - Pablo Cuevas (Uruguay) 7-5, 6-0, 6-2
James Blake (SUA) - Peter Polansky (Canada) 6-7(1), 6-3, 6-2, 6-4
Richard Gasquet (Franta) - [6] Nikolay Davydenko (Rusia) 6-3, 6-4, 6-2
[5] Robin Soderling (Suedia) - Taylor Dent (SUA) 6-2, 6-2, 6-4
Paul-Henri Mathieu (Franta) - Guillaume Rufin (Franta) 7-6(3), 6-4, 6-3
Thiemo de Bakker (Olanda) - Ivan Dodig (Croatia) 6-7(4), 6-2, 6-3, 3-2 abandon Dodig
[13] Jurgen Melzer (Austria) - Ricardas Berankis (Lituania) 6-4, 6-7(4), 6-3, 1-6, 7-5
[21] Albert Montanes (Spania) - Carsten Ball (Australia) 6-4, 6-3, 6-1
Arnaud Clement (Franta) - Eduardo Schwank (Argentina) 6-3, 5-5 abandon Schwank
[22] Juan Carlos Ferrero (Spania) - Ricardo Mello (Brazilia) 6-1, 6-4, 6-4
Kevin Anderson (Africa de Sud) - [26] Thomaz Bellucci (Brazilia) 6-7 (4-7), 6-4, 5-7, 6-4, 7-6 (7-2)
Kei Nishikori (Japonia) - [11] Marin Cilic (Croatia) 5-7, 7-6(6), 3-6, 7-6(3), 6-1


Feminin, turul doi:
 
[1] Caroline Wozniacki (Danemarca) - Kai-Chen Chang (Taiwan) 6-0, 6-0
[14] Maria Sharapova (Rusia) - Iveta Benesova (Cehia) 6-1, 6-2
[7] Vera Zvonareva (Rusia) - Sabine Lisicki (Germania) 6-1, 7-6(5)
[11] Svetlana Kuznetsova (Rusia) - Anastasija Sevastova (Letonia) 6-2, 6-3
[4] Jelena Jankovic (Serbia) - Mirjana Lucic (Croatia) 6-4, 3-6, 6-2
Beatrice Capra (SUA) - [18] Aravane Rezai (Franta) 7-5, 2-6, 6-3
Shuai Peng (China) - [9] Agnieszka Radwanska (Polonia) 2-6, 6-1, 6-4
Andrea Petkovic (Germania) - Bethanie Mattek-Sands (SUA) 3-6, 6-3, 7-5
[31] Kaia Kanepi (Estonia) - Akgul Amanmuradova (Uzbekistan) 6-2, 6-4
[15] Yanina Wickmayer (Belgia) - Julia Goerges (Germania) 6-4, 7-5
Dominika Cibulkova (Slovacia) - Kateryna Bondarenko (Ucraina) 6-2, 5-7, 7-6(7)
Yung-Jan Chan (Taiwan) - Tamira Paszek (Austria) 6-3, 6-3
Lourdes Dominguez Lino (Spania) - Urszula Radwanska (Polonia) 6-2, 7-5
[23] Maria Kirilenko (Rusia) - Yvonne Meusburger (Austria) 6-4, 5-7, 6-0
Patty Schnyder (Elvetia) - [22] Maria Jose Martinez Sanchez (Spania) 7-6(2), 6-4
[25] Alexandra Dulgheru (Romania) - Sofia Arvidsson (Suedia) 7-6(5), 6-1



Masculin dublu, primul tur:

Ryan Harrison (SUA)/ Robert Kendrick (SUA) - Andreas Seppi (Italia)/ Simone Vagnozzi (Italia) 6-2, 6-3
[13] Robert Lindstedt (Suedia)/ Horia Tecau (Romania) - Robby Ginepri (SUA)/ Ryan Sweeting (SUA) 6-4, 6-2
Sergiy Stakhovsky (Ucraina)/ Mikhail Youzhny (Rusia) - Martin Damm (Cehia)/ Filip Polasek (Slovacia) 6-4, 1-6, 7-6(1)
Bradley Klahn (SUA)/ Tim Smyczek (SUA) - Marc Gicquel (Franta)/ Gael Monfils (Franta) 6-1, 6-2
[2] Daniel Nestor (Canada)/ Nenad Zimonjic (Serbia) - Eric Butorac (SUA)/ Jean-Julien Rojer (Antilele Olandeze) 7-6(6), 6-3
Florian Mayer (Germania)/ Rogier Wassen (Olanda) - Johan Brunstrom (Suedia)/ Travis Parrott (SUA) 6-4, 6-1
[11] Julien Benneteau (Franta)/ Michael Llodra (Franta) - Carsten Ball (Australia)/ Chris Guccione (Australia) 6-3, 7-6(4)
Juan Ignacio Chela (Argentina)/ Pablo Cuevas (Uruguay) - Teymuraz Gabashvili (Rusia)/ Feliciano Lopez (Spania) 6-4, 7-6(4)
Frederico Gil (Portugalia)/ Daniel Gimeno-Traver (Spania) - Xavier Malisse (Belgia)/ Olivier Rochus (Belgia) 6-4, 6-2
Daniele Bracciali (Italia)/ Potito Starace (Italia) - Andrey Golubev (Kazakhstan)/ Denis Istomin (Uzbekistan) 6-4, 4-6, 6-2
Jonathan Erlich (Israel)/ Jordan Kerr (Australia) - [8] Julian Knowle (Austria)/ Andy Ram (Israel) 7-5, 6-7(3), 7-6(9)
Philipp Marx (Germania)/ Igor Zelenay (Slovacia) - Daniel Brands (Germania)/ Simon Greul (Germania) 5-7, 6-3, 7-5
[12] Marcel Granollers (Spania)/ Tommy Robredo (Spania) - Santiago Gonzalez (Mexic)/ Travis Rettenmaier (SUA) 6-4, 6-7(5), 7-6(1)
Benjamin Becker (Germania)/ Leonardo Mayer (Argentina) - Leos Friedl (Cehia)/ Dusan Vemic (Serbia) 6-2, 6-4


Feminin dublu, turul intai:

Dominika Cibulkova(Slovacia)/ Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia) - Lauren Herring (SUA)/ Grace Min (SUA) 6-1, 6-4
[8] Anabel Medina Garrigues (Spania)/ Zi Yan (China) - Patty Schnyder (Elvetia)/ Agnes Szavay (Ungaria) 6-1, 6-4
Carly Gullickson (SUA)/ Chelsey Gullickson (SUA) - Sara Errani (Italia)/ Roberta Vinci (Italia) 6-2, 6-3
[5] Lisa Raymond (SUA)/ Rennae Stubbs (Australia) - Maria Kondratieva (Rusia)/ Vladimira Uhlirova (Cehia) 6-1, 6-2
Jamie Hampton (SUA)/ Melanie Oudin (SUA) - Jill Craybas (SUA)/ Sloane Stephens (SUA) 7-5, 6-0
Timea Bacsinszky (Elvetia)/ Tathiana Garbin (Italia) - Anne Keothavong (Marea Britanie)/ Anastasija Sevastova (Letonia) 1-6, 6-3, 6-2
[6]Vania King (SUA)/ Yaroslava Shvedova (Kazakhstan) - Jelena Kostanic Tosic (Croatia)/ Romina Oprandi (Italia) 6-3, 6-0
Polona Hercog (Slovenia)/ Petra Martic (Croatia) - Alicia Molik (Australia)/ Francesca Schiavone (Italia) 7-6(4), 6-3
Alona Bondarenko (Ucraina)/ Kateryna Bondarenko (Ucraina) - Aravane Rezai (Franta)/ Yanina Wickmayer (Belgia) 6-4, 6-1
Edina Gallovits (Romania)/ Klaudia Jans (Polonia) - Natalie Grandin (Africa de Sud)/ Abigail Spears (SUA) 5-7, 6-3, 6-1
[9] Cara Black (Zimbabwe)/ Anastasia Rodionova (Australia) - Alberta Brianti (Italia)/ Urszula Radwanska (Polonia) 6-2, 6-3
[11] Alisa Kleybanova (Rusia)/ Ekaterina Makarova (Rusia) - Vera Dushevina (Rusia)/ Sania Mirza (India) 6-7(6), 6-2, 7-6(3)
[4] Kveta Peschke (Cehia)/ Katarina Srebotnik (Slovenia) - Petra Kvitova (Cehia)/ Stefanie Voegele (Elvetia) 6-1, 6-2
[13] Monica Niculescu (Romania)/ Shahar Peer (Israel) - Michaella Krajicek (Olanda)/ Marie-Eve Pelletier (Canada) 7-6(4), 6-4
[1] Gisela Dulko (Argentina)/ Flavia Pennetta (Italia) - Arantxa Parra Santonja (Spania)/ Renata Voracova (Cehia) 4-6, 6-1, 6-2
[7] Yung-Jan Chan (Taiwan)/ Jie Zheng (China) - Eleni Daniilidou (Grecia)/ Tsvetana Pironkova (Bulgaria) 6-2, 6-1


Dublu mixt, turul intai:

[1] Liezel Huber (SUA)/ Bob Bryan (SUA) - Su-Wei Hsieh (Taiwan)/ Bruno Soares (Brazilia) 6-4, 6-3
Melanie Oudin (SUA)/ Ryan Harrison (SUA) - Andrea Hlavackova (Cehia)/ Michal Mertinak (Slovacia) 6-1, 7-5
Anna-Lena Groenefeld (Germania)/ Mark Knowles (Bahrain) - Nicole Gibbs (SUA)/ Sam Querrey (SUA) 6-3, 6-2
[6] Elena Vesnina (Rusia)/ Andy Ram (Israel) - Raquel Kops-Jones (SUA)/ Eric Butorac (SUA) 6-4, 6-7(6), 11-9


Citeste mai multe despre   






















1999 vizualizari


Abonare la comentarii cu RSS



ESRI

Top 5 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version
Marţi