Federer vs Murray, finala de la Toronto

de A. S.     HotNews.ro
Duminică, 15 august 2010, 10:14 Sport | Tenis

Roger Federer si Andy Murray se intalnesc in finala turneului de la Toronto. In semifinale, elvetianul l-a invins pe Djokovici (7-5 in decisiv), iar Murray l-a eliminat pe Rafael Nadal (6-3, 6-4).​

Scotianul a realizat un meci extrem de solid contra numarului 1 mondial, reusind sa il invinga pe Nadal cu... armele lui: a acoperit terenul printr-o capacitate de efort fantastica si a lovit cu o precizie "geometrica". (Final Murray - Nadal 6-3, 6-4)

"Am jucat un tenis fantastic in primul set, insa Novak a stiut sa ridice nivelul. La cate emotii au aparut, sunt fericit ca am reusit sa castig", a spus elvetianul dupa semifinala cu Djokovici, un meci care parea incheiat in setul secund, la 6-1 si 2-0 pentru Federer. Sarbul a echilibrat si a trimis meciul in "prelungiri" - Federer s-a impus cu 7-5 in decisiv, dupa 2 ore si 22 de minute de joc. (Final Federer - Djokovici 6-1, 3-6, 7-5).

1836 vizualizari

Foarte aproape de adevar... (Duminică, 15 august 2010, 20:11)

Cadillac [utilizator]

Nu, Murray nu l-a eliminat pe nadal.

nadal a evitat o "intrevedere" cu His Majesty,

The King of Tennis.
      nu cred ca ai vazut meciul (Luni, 16 august 2010, 18:14)

torontezul [anonim] i-a raspuns lui Cadillac

Nadal a evitat 'intrevederea' cu Federer de multe ori si daca ar fi jucat finala de la Toronto cu Federer ar fi luat bataie cu siguranta. Dar meciul a aratat clar ca Nadal nu stie sa joace pe terenuri rapide. Cand Muray la purtat din stanga in dreapta terenului a fost pierdut. Nu si-a mai putut plasa bombele lui nimicitoare, ca doar asta stie sa joace pe terenuri rapide. De fapt Nadal nu a jucat nimic la acest turneu , doar mingi in forta si doar sansa si lipsa de experienta a adversarilor l-au facut sa ajunga pana in semifinala. Ar fi putut fi eliminat chiar in primul meci cu elvetianul Wawrinka daca acesta din urma era mai atent. Am fost la acel meci si stiu bine ce spun.
        rafa.nadal (Luni, 13 septembrie 2010, 13:59)

grama adina [anonim] i-a raspuns lui torontezul

cum? nadal sa evite o intrevedere cu federer? nu mai fabulati ! mai bine a-ti vedea din 21 de meciuri jucate contra lui cine a castaigat cele mai multe din ele ? Nadal era acidentat la glezna dupa atatea turnee castigate mai desteptilot , a castigat 4 unul dupa altul !!!!!