Alexandra Dulgheru s-a oprit in semifinalele turneului de la Budapesta, fiind invinsa in trei seturi de campioana en-titre, unguroaica​ Agnes Szavay, cu scorul de 6-1, 5-7, 7-5. Pentru performanta sa, romanca, a doua favorita a turneului, va primi un cec in valoare de 10.200 dolari si 130 puncte WTA.

Alexandra DulgheruFoto: Agerpres

Dulgheru a pierdut rapid primul set, reusind sa castige un singur game, la scorul de 5-0 pentru Szavay. Romanca s-a mobilizat in setul al doilea, reusind sa se impuna cu 7-5 si sa duca meciul in decisiv. In setul al treilea, Dulgheru a avut sansa de a-i lua serviciul adversarei la 4-3 in favoarea sa, dar sub incurajarile publicului, Agnes Szavay a fost cea care a facut break-ul, la 5-5. Alexandra a salvat o minge de meci, insa a pierdut la randul ei sansa unui nou break si Szavay s-a calificat in finala.

UPDATE: Alexandra Dulgheru a pierdut sambata si semifinala de la dublu. Cap de serie numarul 3, alaturi de partenera sa, rusoaica Alisa Kleybanova, Dulgheru a fost invinsa de favoritele competitiei de dublu: romanca Sorana Cirstea si jucatoarea spaniola Anabel Medina Garrigues, cu scorul de 6-2, 6-3.

Statistica partidei Agnes Szavay (Ungaria) - Alexandra Dulgheru (Romania) 6-1, 5-7, 7-5

Asi: 0 - 0

Duble greseli: 7 - 3

Puncte castigate pe primul serviciu: 48/77 (62%) - 38/71 (54%)

Puncte castigate pe serviciul al doilea: 9/23 (39%) - 13/27 (48%)

Mingi de break salvate: 6/11 (55%) - 6/13 (46%)

Puncte obtinute pe retur(1): 33/71 (46%) - 29/77 (38%)

Puncte obtinute pe retur(2): 14/27 (52%) - 14/23 (61%)

Mingi de break castigate: 7/13 (54%) - 5/11 (45%)

Total puncte castigate pe serviciu: 57/100 (57%) - 51/98 (52%)

Total puncte castigate pe retur: 47/98 (48%) - 43/100 (43%)